ALKIM Alkim Kimya Analizi

Alkim Kimya (ALKIM) 3Ç finansallarını 7 Kasım tarihinde açıkladı. O tarihten bu yana hisse %13.4 yükseldi. Finansallar genel olarak beklentilere paralel geldi diyebiliriz.

Şirket 3Ç19’da yıllık %22 düşüşle 29.5 milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirleri geçen yıl aynı döneme göre %4.4 artışla 180 milyon TL oldu. FAVÖK karı ise %14 gerileme ile 46.3 milyon TL seviyesinde oluştu. Kar marjları 3Ç18 dönemine göre 5-6 puan gerileme gösterdi. Geçen yıl yüksek finansman ve kur farkı gideri oluşmasına rağmen kardaki düşüşte kar marjlarındaki daralma etkili olmuş görünüyor.

masanotları

9 aylık dönem sonunda ise ALKIM %24 artışla 88 milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirleri ise %26 artarken, FAVÖK rakamı %17 artışla 129.3 milyon TL oldu. Yine aynı dönemde şirket geçen yıla göre 1-2 puan daha düşük kar marjı ile çalışıyor. Dolar bazında ise 9 aylık dönemde satış gelirleri 95 milyon $ ile geçen yılın %2 üzerinde seyrediyor. Şirket 2019 yılını 120 milyon $ seviyelerinde satış geliri ile kapatacak görünüyor.

Satış gelirlerinde kimyevi ürünler grubu %37, kağıt grubu %17 artış görünüyor. Alkim Kimya’nın %79.93 Alkim Kâğıt sahipliği bulunuyor. Alkim Kağıdı finansallarında konsolide ediyor. Kâğıt satışlarını bilançoda bu nedenle görüyorsunuz.

Şirket’in en büyük üretimi olan Sodyum Sülfat satışları 9A19 döneminde %9.5 artışla 315.869 ton seviyesinde gerçekleşti. Toplam tuz satışları ise hafif gerileme ile 134.526 ton düzeyinde oluştu. Sodyum Sülfat kapasite kullanım oranı %95’den %98 seviyesine yükseldi.

Genel olarak küresel talebin daraldığı ve Türkiye ekonomisinin küçüldüğü bir yıla kıyasla kontrollü bir finansal performans görmekteyiz. Bu Şirket’in ürettiği ürün olan Sodyum Sülfat’ın vazgeçilmez bir hammadde olmasından kaynaklanıyor.

Türkiye ve Yakın Coğrafyada Pazar Lideri

Sodyum sülfat, deterjan ve cam endüstrisi başta olmak üzere, kâğıt, tekstil boyama ve hayvan yemi sektörlerinde kullanılan çok önemli bir hammaddedir. Toz deterjan imalatında vazgeçilmez bir içeriktir ve çamaşır deterjanlarının formüllerinde esasen dolgu maddesi olarak bulunur.

ALKIM mevcut coğrafyada en büyük Sodyum Sülfat üreticisi olurken, talep sürekli artmaktadır. Daha geniş bilgiye sahip olmak için Şirket’in 9 aylık faaliyet raporunu okumanızı tavsiye ederim.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/797346

Yeni Hikâye Potasyum Sülfat Gübresi Yatırımı

Şirket Ekim ayında Potasyum Sülfat Tesisi yatırımına başlanması kararı aldığını duyurdu. Potasyum Sülfat Gübresi ülkemizde ve yakın coğrafyada üretilmeyen ve tamamen doğal olan bir gübre çeşidi olarak öne çıkıyor. Türkiye geçen yıl 35 bin ton sodyum sülfat gübresi ithal etti ve talep artıyor. ALKIM 50 bin ton kapasiteli tesis yatırımının 18 ay sürmesi bekleniyor ve 2021 yılının ikinci yarısında ürün almayı bekliyor. Yatırım yaklaşık 14 milyon € tutarında olması beklenirken, finansman sağlanmış durumda. Daha sonra talebe göre kapasitenin 100 bin ton seviyesine çıkarılması planlanıyor.

Mevcut ürünü şirket için olumlu karşılıyorum. Tamamen ithal edilen bir ürün olması ALKIM sodyum sülfat yanında bir ikinci güçlü ürün olacak. Ürün fiyatlarının 550-600 $/ton olduğu ifade edilirken, tesisin FAVÖK marjının %20-25 seviyelerinde olması bekleniyor. Bu tesis 2021 yılında kısmi olsa da 2022 yılında ALKIM’in cirosuna dolar bazında yaklaşık %20-22 gibi bir ekstra katkı sağlayacak. Bu yatırım anonsunun ardından sektörde pek çok analist ALKIM için hedef fiyatlarında revizyona gitmeye başladı.

Kesintisiz Temettü Şirketi

Alkim kimya ayrıca çok güçlü bir temettü firması olarak öne çıkıyor. Son 13 yıl boyunca her yıl kesintisiz temettü ödeyen şirket bu dönem için hesaplanırsa ortalama %4.5 temettü verimine sahip. Yıllık ortalama temettü büyüme hızı ise yaklaşık %13 seviyesinde bulunuyor.

Mevcut yatırımın Şirket’in temettü dağıtımını etkilemesini beklemiyorum.

Projeksiyon ve Hedef fiyat

Alkim Kimya’nın 2019 yılını %18 artış ile 695 milyon TL satış geliri ile kapatmasını bekliyorum. FAVÖK marjının %24 seviyesinde oluşmasını ve 167 milyon TL FAVÖK ile yılı tamamlaması beklenebilir.

Bu bilgiler ve yeni yatırımında dikkate alınması ile birlikte İNA yaklaşımına göre ALKIM için 12 aylık dönemi kapsayan hedef fiyatımı 46.12TL olarak belirliyorum. Mevcut borsa fiyatı olan 35.52TL’ye göre yaklaşık %30 yükselme potansiyeli bulunuyor.

Hisse son bir yılda %68, son 3 ayda ise %38 yükseliş gösterdi. Gördüğünüz gibi piyasa iyi şirketi görüyor ve fiyatlıyor. Özellikle 22 Ekim tarihinde yeni yatırımın duyurulması hissede sert bir yükselişe neden oldu. Şirket uzun vadede her ne kadar iskontolu olsa da, kısa vadede yükselişi sindirmek isteyebilir. Buna bağlı geri çekilmeler olursa alım için fırsat olarak değerlendirilebilir.

Teknik olarak 35TL yakın destek olurken bu seviyenin altına düşmesi durumunda 32.5 seviyelerine kadar gerileme görülebilir. Ancak bu seviyeler ALKIM için uzun vadeli alım fırsatı için ideal noktalar olabilir. Bunun yanında beklentisinin olması ve güçlü bilanço yapısının olması hissedeki geri çekilmelerin sınırlı kalmasına neden olabilir.

ALKIM 201909

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“ALKIM Alkim Kimya Analizi” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir