Aselsan ASELS Yorum

ASELS Şirket Yönetim Kurulu toplantısında halka arzedilecek pay adedinin 210 milyon lot seviyesinden 140 milyon lot seviyesine düşürdüğünü duyurdu. Hissede fiyatına ikinci halka arz da 210 milyon lot olacağına yönelik fiyatlama oluşmuştu. Bu yönden bakıldığında haberin hafif pozitif bir etki yaratabileceğini söylemek mümkün. Aselsan (ASELS) hissesinde son dönemde yaşanan düşüş ikinci halka arz ile ilgili idi. Bu düşüşün şirketin faaliyetleri ile ilgili olmadığı görüşümüzü sürekli belirtmiştik. Halka arzın tamamlanması ile birlikte hisse üzerinde oluşan baskının sona ereceği ve halka arzın ardından temel fiyatlamaların hisse üzerinde ön plana çıkacağı düşüncemizi koruyoruz.

masanotları

Şirket geçen hafta yaptığı sunumda talep toplama tarihlerinin 31 Mayıs 1 Temmuz ‘da yapılacağını belirtmişti. Ancak halka arz fiyatı halen belli değil. Hisse performansı açısından fiyatın önemli olduğunu düşünüyoruz. Piyasa halka arzın iskontolu yapılacağı beklentisini fiyata yansıttı ve hissedeki düşüşün nedeni bu idi. Fiyat belli olana kadar hissedeki baskılı ve temkinli seyirlerin devam etmesi mümkün.

Asels en son 9 Mayısta 2017 Temmuz ayı seviyeleri olan 22.08 noktasına gerilemesi sonrası şimdilerde 23 – 24 seviyelerinde dengeleniyor. Ancak hissede ikinci halka arzın yarattığı etki yaklaşık 31 – 32 seviyelerinden düşüş yönlü gerçekleşti.

ASELS Teknik Aşırı Satımda Diyor…

Teknik olarak hissede haftalık RSI göstergesi 30 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Daha önceden hissede bu derecede aşırı satım 2008 yılındaki ABD krizi zamanında yaşanmıştı. Başka deyişle hisse oldukça aşırı satılmış görünüyor. Piyasa bu seviyelerde halka arzı karşılamak istiyor olabilir. Ancak söylediğimiz gibi halka arz fiyatının belirli olması gerekli. Bundan sonra daha net yorumlar yapılabilir.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir