Borsa ve Piyasa Beklentisi 21 Mayıs 2018

Geçtiğimiz hafta TL varlıklar üzerindeki baskı yine etkili bir şekilde devam etti. Dolar kuru yükselişini korurken, diğer GOÜ para birimleri karşısında negatif ayrışmasını sürdürdü. ABD Dolar endeksindeki küresel güçlenme ve 10 yıllık tahvil faizlerinin %3 seviyesinin üzerinde olması GOÜ piyasalarında yönelik risk iştahını düşürüyor. Diğer yandan petrol fiyatlarındaki yükselmede hisse senedi varlıklarını baskı altına almakta. TL ve Borsa için şansız bir süreçten geçtiğimizi söylemek mümkün. Küresel dolar dalgasına, yüksek enflasyon, yüksek işsizlik, yüksek cari açıkla yakalandığımız gibi üzerine seçim belirsizliği gibi faktörlerinde eklenmesi TL’nin kırılganlığını artırıyor. Geçen hafta S&P ve Moody’s gibi kuruluşlardan gelen açıklamalarda TL varlıklara yönelik algılamaları olumsuz etkiledi diyebiliriz.

masanotları

Gelinen noktada gözler Dolar kurunda olurken, aynı zamanda TCMB kanadından ne gibi tepkiler geleceği yönünde bulunuyor. Genel olarak kurdaki oynaklığın şok bir faiz artırım hamlesi ile kontrol altına alınabileceği görüşü hakim olurken, bu hareketin kısa vadeli bir çözüm olduğu, gerekli olanın uzun vadede enflasyon ve cari açıkta kalıcı bir düşüş yaratacak yapısal reformların önemli olduğu piyasa çevrelerinde sıkça konuşulan bir düşünce. TCMB’nin müdahale etmesinin ise dolardaki hareketin küresel kaynaklı olmasından dolayı fazla etkisinin olmayacağı düşünülüyor.

Borsa Güçlenemiyor

TL’deki bu görüntü içeride hisse senetleri üzerinde baskı yaratıyor. Borsa endeksi 101500 seviyesi üzerinde tutunmasını korurken, yukarı doğru güçlenmektede başarısız kalmakta. Endekste 103000 direncinin üzerine seyirler oluşamıyor. Diğer yandan 103000 direncinin geçilmesi durumunda 104800 seviyesindeki 22-günlük ortalama direnci test edilebilir. Ancak şimdilik tepkinin en iyi ihtimalle bu seviyeye kadar olması beklenebilir. Fakat şu ana kadar 103000 seviyesini bile aşmakta başarılı olmuş değil. Endeksteki yükselme geciktikçe satıcılar güçlenmeye başlayabilirler ve bu durumda 101500 desteğinin kırılma olasılığıda yükselebilir. Bu durumda 99000 desteği oldukça kritik olacak.

Genel olarak Borsa’da full hissede olunacak zamanda olmadığımızı sürekli belirtiyoruz. Kısa vadeli oyuncular için oldukça riskli bir süreçten geçiyoruz. Uzun vadeli yatırımcılar için ise sabırlı olmaya devam edecekleri bir süreç. Bu sürede porftöylerini daha iyi bilançoya ve beklentiye sahip hisselerle değiştirebilirler. Biliyoruzki hiçbir trend sozsuz değildir ve dönüşler her zaman gelir. Borsa endesinde geri dönüş başladığında yükselişte en iyi tepkiyi gösterecek şirketler her zaman bilançosu ve beklentisi güçlü hisseler olmuştur.

Dolar tarafında ise bir direnç seviyesi belirtmek mümkün görünmüyor. TL’deki kırılganlık sürüyor ve kur yükselişini koruyor. Her geçen gün gözler biraz daha TCMB üzerinde yoğunlaşmakta. Dolar kurundaki oynaklığın oldukça yüksek olduğu günler geçiriyoruz ve bu tempo sürdürülebilir değil.

Hafta genelinde içeride önemli veri akışı görülmüyor. Ancak en önemli haber akışları TL üzerinde olacak gibi görünüyor. TCMB’den ve siyasilerden bu yönde gelecek açıklamalar takip edilecek.

Dışarıda ise Çarşamba günü Fed toplantı tutanakları haftanın en önemli gündemi olacak görünüyor.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir