Haftalık Borsa ve Piyasa Beklentisi 14 Mayıs 2018

Borsa BIST100 endeksi geçen hafta 99000 seviyesinden başlattığı tepki yükselişini bir miktar güçlendirdi. 101500 seviyesinin üzerine yükselmeyi başaran endekste bu seviye üzerinde kalmakta başarılı olması durumunda ilerleyen günlerde yukarı hareket devam edebilir. Endeksteki toparlanmada küresel piyasalarda oluşan uygun ortam etkili oldu denilebilir. ABD Dolar endeksinin gerilemesi ve piyasalardaki dolar baskısının kalkmış olması global piyasaları ve GOP para birimlerini rahatlattı. Ancak biz bu rahatlamadan sınırlı bir şekilde nemalandık. Cuma günü Cumhurbaşkanı’nın faiz konusundaki açıklamaları TL üzerinde yeniden baskı yarattı ve DolarTL kuru tekrar 4.30 seviyesinin üzerine yükseldi. Küresel piyasalarda oluşan uygun rüzgardan diğer GOP para birimleri faydalanırken, TL faydalanamamış oldu.

masanotları

Dolar kurundaki yukarı hareketin borsa endeksini de etkilediğini görmekteyiz. Borsa BIST 100 endeksi Cuma günü 101500 sınırının hemen üzerinde baskılı bir kapanış gerçekleştirdi. Endeks üzerindeki baskının kurdaki yukarı seyir sürdüğü sürece devam edebileceği söylenebilir. Bilançoların tamamlanması da beklentilerin bitmesine neden olurken, endeks için negatif bir gelişme diyebiliriz. Son olarak 99000 seviyesi Borsa endeksinde izlediğimiz önemli bir destek ve bu seviye üzerinde haftalar alan bir taban oluşumu gözleyebiliriz. Endeksin 99000 seviyesini kırması durumunda satış baskısı çok daha fazla güçlenebilir.

Borsa’da full hissede kalınacak bir ortam şimdilik mevcut değil. Sınırlı hisse tutulabilir. 101500 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda hisse oranı bir miktar daha artırılabilir. Endeksin 99000 desteğini kırması durumunda ise VIOP’ta koruma amaçlı pozisyonlar alınabilir.

Döviz tarafında ise son iki gündür Dolar endeksinin düşüşü ile başlayan uygun küresel iklimden faydalanamıyoruz. Siyasi açıklamalar bunda etkili olurken, TL negatif ayrışmaya devam ediyor. DolarTL tarafında yukarı baskı devam edebilir. Özellikle Dolar endeksinin küresel gevşemesini sonlandırıp tekrar yukarı doğru harekete geçmesi durumunda yeni rekorlar gelebilir.

Bu hafta içeride siyasi açıklamaları izlemeyi sürdüreceğiz. Diğer yandan Pazartesi günü Mart ayı cari işlemler dengesi verisi alınacak. Salı günü işsizlik verisi ve Merkezi yönetim bütçe Dengesi verileri takip edilecek. Ayrıca Hazine’nin 2 ve 5 yıllık tahvil ihaleleri olacak. Çarşamba günü ise Mart ayı sanayi üretim verisi alınacak. İçeride bu hafta ekonomik veri açısından yoğun bir hafta.

Dış tarafta ise Euro bölgesinde Salı günü 1.çeyrek büyüme verileri ve Çarşamba günü Nisan ayı TÜFE verileri alınacak. Euro açısından önemli veriler denilebilir. ABD tarafında ise Fed üyelerinin konuşmaları hafa geneline yayılmış durumda. Bunun dışında çok önemli birincil seviyede veri akışı mevcut değil.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Haftalık Borsa ve Piyasa Beklentisi 14 Mayıs 2018” için 2 yanıt

  1. Merhaba Tuncay Bey, sizin yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum.VIOPta koruma amaçlı pozisyon açma hakkında bilgi verir misiniz?İnternetten araştırdım ancak açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım.Tavsiye edebileceğiniz bir kaynak var mı?Teşekkür ederim.

    1. Ayşe Hanım bu konu ile ilgili Borsa İstanbul’da iki kez seminer verdim. Keşke katılsaydınız. Bir dahaki sefere. Sosyal medyada yada sitemden takip edebilirsiniz. Bir sonraki eğitim hakkında haberdar olursunuz. Kaynak bilemiyorum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir