Borsa Bilançoları Almaya Başladı

Borsa BIST100 endeksi geçen hafta %10.14 yükselirken, önceki hafta yaşanan %6.68’lik düşüşü geri aldı diyebiliriz. BIST30 endeksine olan talebin daha güçlü olduğunu izliyoruz. Buna ek olarak geçen hafta Bankacılık endeksi ise %12’nin üzerinde getirisi ile dikkatleri üzerine topladı. Uzun zamandır Bankalar aleyhine gelen düzenlemelerden sonra, bankalar lehine düzenlemelerin gelmesi hisselerde etkili bir tepki gelmesine neden olmuş görünüyor.

masanotları borsa

Borsa’da Şirketlerin son çeyrek kar tahminleri aracı kurumların araştırma bölümleri tarafından açıklanmaya başladı. Bu durum hisse bazlı hareketlerin daha yoğun yaşanmasına neden oluyor. Genel olarak toplamda 3Ç kar rakamlarına paralel sonuçlar beklenirken, maliyet baskılarının etkisi ise kar marjlarında çeyreksel bazda düşüşler bekleniyor. Yayınlanan raporlarda TUPRS, ASELS, ARCLK ve Bankalar ön plana çıkarken, bunlara ek olarak THYAO, PGSUS, SOKM, MGROS, BIMAS, AEFES, TTRAK, YATAS, TOASO, FROTO gibi şirketlerde son çeyrek karları bakımından dikkat çekmekte.

Geçen hafta yaşanan yükselişte net kar beklentilerinin hisse bazlı hareketlerde etkili olduğunu net olarak söylemek mümkün. Borsa endeksinde bu tarz hareketlerin ilerleyen günlerde daha yoğun olarak devam etmesi beklenebilir. Bu durum endeks için pozitif katkı sağlayacaktır.

TCMB’nin Faiz İndirim Sinyali ve Mevduatlar

Geçen hafta TCMB karar metninde faiz indirimi sinyalini vermiş durumda. Enflasyondaki büyük oranda baz etkisi ile olsa bile başlayan düşüş süreci bahane edilerek, seçimler öncesinde Hükümetin faiz indirimleri ile süreci yönetmek isteyeceklerini düşünebiliriz. Bu nedenle önümüzdeki toplantı veya toplantılarda faiz indirimlerinin tekrar başlaması beklenebilir. Bu durum Bankalarda kredi faizlerini düşürmeleri yönünde baskılar getirebilir. Kredi faizindeki düşüş ise mevduat faizlerindeki yükselişi durdurabilir. Mevduat faizlerinin mevcut %20-25 seviyelerinin devam etmesi Borsa İstanbul’un rakipsizlik özelliğinin devam etmesini sağlayacaktır.

Borsa endeksi için pozitif seyirler devam edecek görünüyor. Zaman zaman geçen hafta yaşadığımız gibi sert dalgalanmalar görebiliriz. Böyle süreçlerde sakin kalan ve Endeksi değil Şirketini izleyen yatırımcılar zararsız çıkacaklardır. 5705 zirvesi endeks için önemli. Bu seviyenin üzerine yerleşmemiz durumunda endekste yeni bir yükseliş ivmesi başlayabilir ve 6000 ve daha yukarı seviyeleri görebiliriz. Buna karşın 5705 zirvesinden kar satışları gelmesi durumunda ise endeksin kendisine yeni bir yön bulacağını düşüneceğiz. Bu yön ya yatay bir dalgalanma olacak ya da daha yumuşak açı ile yükseliş olabilir.

ABD Piyasaları Düşmek İstemiyot

ABD piyasalarındaki dirençli seyir güçleniyor. Halen 50 haftalık ortalamasının altında olan S&P500 zayıf görünüyor olsa da, aşağı doğru hareketlerin sınırlı olması, düşmek istemediğini göstermekte. Aslında bu eğilim son altı aydır böyle. S&P500 3500 seviyesini kendisine dip yapmış görünüyor ve artık düşmek istemiyorum mesajını veriyor. Fed’e yönelik beklentiler halen faiz artırımının devam edeceği yönünde. Ancak artık faiz adımlarının daha küçülebileceği beklentileri de artmış durumda. En önemlisi resesyon beklentileri kırılıyor. Bu durumda ABD piyasalarının daha umutlu kalmasını sağlıyor. ABD S&P500 endeksinde 4000 seviyesinin üzerinde başlayabilecek yerleşik seyirler algılamaları hızlı şekilde pozitife çevirebilir. ABD piyasaları için yeni bir yükselişe yönelik olarak hikâye arayışı mevcut. Bu hikaye hakkında Şirket kar rakamları ve Şubat ayındaki Fed mesajları önemli olabilir.

İçeride Kapasite Kullanım Verisi, Dışarıda PMI Verileri

Haftalık veri takviminde içeride siyaset yine en baştaki yerini koruyacak görünüyor. Pazartesi ve Salı günü Hazine’nin 4 adet ihalesi izlenecek. Çarşamba günü Ocak ayı Reel sektör güven endeksi ve Kapasite Kullanım oranları açıklanacak. Bunun dışında içeride önemli bir veri akışı bulunuyor. Siyaset yine ön planda kalmaya devam edecek.

Dışarıda ise Çin piyasalar Yeni Yıl nedeni ile tüm hafta boyunca kapalı olacak. Pazartesi günü ECB Başkanı Lagarde’in konuşması izlenecek. Salı günü Euro Bölgesi ve ABD PMI verileri özellikle EURUSD paritesi açısından önemli olabilir. Perşembe günü ABD 4.çeyrek büyüme verisi izlenecek. Cuma günü ise ABD kişisel gelir ve harcamalar takip edilecek.

Borsa Endeksinde 5705 Direnci Önemli

Endekste teknik olarak yeniden üst kanala geçmiş bulunuyoruz. Teknik göstergeler gücünü koruyor. 5705 seviyesindeki zirve direnci önemli. Endeksin bu seviyeyi geçmesi durumunda yeni bir yükseliş iştahı görebiliriz. Bu durumda 6000 ve daha üst seviyeleri görebiliriz. Buna karşın 5705 zirvesi geçilmekte başarısız olursa, kar satışları gelebilir. 5000 seviyesini destek olarak izliyoruz.

Borsa Grafiği

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Bir miktar yukarı hareket izliyoruz ancak önemli boyutlarda değil. Dolar endeksinin düşmesi içeride DolarTL üzerinde aşağı yönlü etki yaratmadı. Kurdaki görünüm kontrollü şekilde devam ediyor. Euro’nun global piyasalarda güçlenmesi nedeni ile EURTRY kuru yükseliyor.

DolarTL Grafiği

Ons Altın 1920 seviyesini Gözlüyor

Ons Altında yukarı hareket devam ederken 1920 seviyesi önem kazanabilir. Altın’da bu seviye üzerinde tutunma oluşursa, 1920 seviyesini destek yaparak daha yukarı seviyelere doğru sıçramasını sürdürebilir. Bu durumda 2000 ve 2060 seviyeleri hedef konumunda olacaktır. 1920 seviyesinin altına gerilemesi durumunda ise bir miktar geri çekilmeler gözlenebilir. Bu düşüşler alım için fırsat yaratabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir