Borsa ‘da Banka Satışları

Borsa endeksi geçen hafta %1.41 düşüş gösterdi. Ancak banka hisselerine bakanlar bu düşüşün çok sınırlı kaldığını düşünebilirler. Zira Bankacılık endeksi geçen haftayı %5.7 düşüşle tamamladı. Bankaların mevduata yönelmeye başlaması ve mevduat faizlerini yukarı çekmesi, faiz marjlarında düşüş olacağı beklentisini yükseltmiş görünüyor. Diğer yandan mecburen aldıkları %10 seviyelerinde faizi olan tahvil portföylerinden ekonomik olarak kar elde edemeyecekleri zaten ortada. Aslına bakılırsa Bankalar çok ciddi kar rakamları ve %50 seviyelerine varan Özsermaye karlılıkları açıklıyorlar ancak yine de bu hisse fiyatlarına olması gerektiği gibi yansımıyor. Bu sebeplerden birisi Bankaların pd/dd ortalamaları dünya ortalamalarında bulunuyor. Diğer bir sebep ise bankalarda bu kar rakamlarının gelecek yıl olmayacağına yönelik beklentiler.

masanotları borsa

Borsa endeksinde buna karşın sınırlı bir gerileme oldu. Aslında bankalardaki satışın genele yayıldığını söylemek zor. BIST30 dışı BIST100 endeksi haftayı haftayı %0.25 yükselişle kapadı mesela. BIST100 dışı endeks hisselerine ilgi yine yoğundu ve XTUMY endeksi %4.26 gibi önemli bir yükselişe imza attı. Bu ilginin devam etmesi beklenebilir. Bunun en önemli nedeni BIST100 dışı şirketlerin çoğunda önemli büyüme hikayeleri olması ve yüklü yabancı portföy satışı gibi risklerden uzak olunması gösterilebilir.

Genel olarak endeksteki düşüşü bir geri çekilme olarak algılıyorum. Yükselemeyen Borsa düşer misali, 4000 seviyesini geçemeyen endekste satışlar hız kazandı. Bu geri çekilme teknik olarak 3750 bölgesine kadar devam edebilir. Ancak sonrasında alımların yine gelebileceğini düşünüyorum.

Geçen hafta TCMB 2022 enflasyon beklentisini %60.4’den %65.2 seviyesine yukarı yönlü revize etti. Maliye Bakanı’nın net hata noksan ile ilgili açıklamaları yakından izlenirken, cari işlemler hesabında Turizm gelirlerinin revize edileceği ve bunun net hata noksanda erimeye yol açacağı belirtildi. Aynı zamanda cari açık rakamında da bir düşüşe neden olması bekleniyor. Dışarıda ise ECB agresif faiz artışlarına devam etti. Hafta sonu ise Türkiye’nin otomobili TOGG tanıtıldı ve ilk araç banttan indirildi. Seri üretimin Mart ayında başlaması bekleniyor.

ABD Borsalarından Beklenmedik yükseliş

ABD Borsaları ise pozitif bir haftayı geride bıraktı. S&P endeksi yaklaşık %3.5 yükseldi. Teknoloji hisselerinde aynı yorumu yapmak güç ancak genel olarak yükseliş güçlü oldu. S&P endeksi 3793 seviyesindeki 50 günlük ortalamasını geçti ve bu seviyeyi destek yaptı. Bu gerçekten beklenmedik bir hareket oldu. 3908 seviyesindeki 22 haftalık ortalamasını geçmesi durumunda 4100-4200 hareketi görebiliriz. Bu haftaki Fed toplantısı ve verilecek mesajlar piyasalar için önemli olacak.

Geçen hafta ayrıca bilançolar gelmeye devam etti. AKBNK, EREGL, TAVHL, TOASO, TTRAK, GARAN, OTKAR, KRDMD, TKFEN 3Ç finansallarını açıkladı. Bankalarda bilançolar oldukça karlı ve güçlü gelirken, EREGL, KRDMD için kar marjlarındaki düşüşün önceki çeyreklere göre daha agresifleştiğini gördük. TAVHL beklentilerden iyi sonuçlar getirirken, TOASO ve TTRAK disiplinli ve istikrarlı sonuçlar getirdi.

Önümüzdeki hafta daha yoğun bir şekilde devam edecek. 31 Ekim CCOLA, KOZAL, KOZAA, 1 Kasım ENJSA, KORDS, 2 Kasım AKSA, AEFES, THYAO, 3 Kasım AYGAZ, MGROS, SAHOL, TUPRS, TCELL 3Ç finansalarını açıklaması bekleniyor.

Havacılık, Gıda Perakende, Ticari perakende, Enerji, Enerji sektörüne ekipman sağlayan sektörler, Gıda ve Tarım, İçecek ve Kağıt Ambalaj gibi sektörlerde güçlü bilançoların devam etmesini bekliyorum.

İçeride Enflasyon Dışarıda Fed Kararı ve ABD Tarım dışı İstihdam Verileri İzlenecek

Haftalık veri takviminde yurtiçinde Salı günü Ekim ayı İmalat PMI verisi izlenecek. 46.9 seviyesinde olan veri 7 aydır 50 seviyesinin altında bulunuyor ve zayıflığını koruyor. Perşembe günü ise Ekim ayı TÜFE verisi bekleniyor. Aylık %3.80 olan beklentiler, yıllık enflasyonun %83.45’den %84.63 seviyesine yükseleceğine işaret ediyor. Cuma günü ise cari işlemler verisi alınacak. Hafta genelinde siyasi açıklamalar piyasalar üzerinde etkisini göstermeye devam edecektir.

Dışarıda ise Pazartesi günü Euro Bölgesi TÜFE verisi ve büyüme rakamları gelecek. Salı günü ABD ve İngiltere İmalat PMI verilerini izleyeceğiz. Çarşamba günü Euro bölgesi imalat PMI verisi ve Fed Faiz kararı önemli olacak. Fed’e yönelik beklentiler 75bps faiz artırımı ile politika faizinin %3.25’den %4 seviyesine yükseleceği yönünde. Toplantı sonrasında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacak. Perşembe günü BoE faiz kararı ve ABD Hizmet PMI verileri izlenecek. Cuma günü Euro bölgesi Hizmetler PMI ve ABD Tarım dışı istihdam verileri önemli olacak. Veri açısından oldukça yoğun bir haftaya başlayacağız.

Borsa Endeksinde Düzeltme Düşüşü

Borsa 4000-4100 direncini geçmekte başarısız oldu ve satışlar geldi. Bankacılıktaki satışların devam etmesi durumunda endeks 3750 seviyelerindeki kanal desteğine geri çekilebilir. Genel olarak teknik görüntü hala yukarı trendin korunduğunu gösteriyor. Endeksin 3750 seviyesine gerilemesi durumunda tekrar yukarı tepkiler gelmeye başlayabilir. Yukarıda 4000 seviyesi direnç olurken, bu seviyeyi kırması durumunda ise 4100-4200 bölgesine doğru hareket güçlenecektir.

Borsa BIST100 Grafiği

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Yorumum geçerli. Yukarı hareket küçük adımlarla da olsa devam edecektir. Bu grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyorum.

DolarTL

Ons Altın : Sıkışma Sürüyor

Ons Altın düşüş trendini koruyor. 1615 desteği üzerinde zayıf tepki yükselişleri gerçekleştirmekte. Senaryomuz aynı, 1680 seviyelerinden geçen alçalan trend direncini kırması durumunda Ons Altında yeni bir yukarı hikaye başlar. Bununla birlikte aşağıda 1615 desteğini kırması durumunda ise yeni bir aşağı yönlü hikâye başlar. Hareket etmek için Ons Altın’ın karar vermesini beklemek daha doğru olacak.

Ons Altın Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumalısınız.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir