Borsa da Bilanço Beklentileri Güçleniyor

Borsa endeksi teknik olarak zayıf bir seyir sürerken, genel olarak kritik eşik seviyelerinde bulunuyor. Taktiksel olarak fazla söyleyecek bir şey yok. Endeks 2350 seviyesi altına düşmedikçe olumsuz olmamakta fayda var buna karşın 2470 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerine çıkmadıkça pozitif olmamakta fayda var. Bu şekilde özetlenebilir. Endeksin 2350 seviyesi altına gerilemesi durumunda satışlar artabilir, buna karşın 2470 seviyelerinin üzerine yerleşmesi durumunda ise alımlar güçlenebilir.

masanotları borsa

Ancak bunun dışında son birkaç haftadır izlediğimiz bir gelişme geçen hafta kısa süren işlemlerde kendisini net bir şekilde belli etti. BIST30 endeksi %3.3 düşerken, 100-30 olarak bilinen XYUZO endeksi %2.15 yukarı hareket gösterdi. Bununla birlikte BIST100 dışı hisselerden oluşan XTUMY endeksi ise %2.27 yukarı hareket etti. Bu bize net bir şekilde endeks dışı hisselerde güçlü görünümün olduğunu ve ivmenin arttığını gösterdi.

Bu aslında biraz garip bir durum. Çünkü BIST30 şirketleri içinde bilanço ve kar beklentisi güçlü olan şirketlerde var ancak bu diğer hisselerde hissedildiği kadar net bir şekilde görünmüyor. Belki ilerleyen zamanda sonuçlarla birlikte büyük şirketlerde beklenen hareketler görülebilir.

Bilanço Beklentileri Başlıyor

Haziran ayının son ermesi ile 2.çeyrek dönem bitti. Finansal sonuçların Temmuz ayının son haftasından itibaren yoğunlaşması bekleniyor. Bu durum Borsa endeksinde hisse bazında hareketlerin yoğunlaşmasını şimdiden sağladı bile. Bilanço beklentilerinin piyasa üzerinde etkili olacağı bir döneme giriyoruz. Genel olarak Enerji, Havacılık, Petrokimya, Kimya, Giyim sektörlerinde güçlü bilançoların devam etmesi bekleniyor.

Bilançolar konusunda enflasyon muhasebesi konusu ise gelecek dönemde belirsizlik yaratabilir.

ECB ve TCMB Faiz Kararları Bekleniyor

Haftaya içeride Pazartesi günü Kabine toplantısı bulunuyor ve akşam saatlerinde açıklamalar izlenecek. KYK ve Ekonomi konusunun gündem olduğu belirtiliyor. Diğer yandan Perşembe günü TCMB faiz kararı gelecek. Piyasanın PPK kararlarını artık dikkate aldığını düşünmüyorum. Bu nedenle etki beklemiyorum.

Dışarıda ise Perşembe günü ECB toplantısı bulunuyor. EURUSD paritesinin 1 seviyesine gelmesi oldukça kritik. 50 baz puan faiz artışı beklentilerinin zaten mevcut fiyatlamada olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle ECB’nin paritede yukarı yönlü bir fark yaratması için piyasanın üzerinde bir adım atmasını ve Başkan Lagarde’ın oldukça şahin açıklamalarda bulunması gerekiyor. Hali hazırda bir hafta sonra Fed’e yönelik beklentiler şimdiden 100 bps puana çıkmışken, yapılacak açıklamalar kritik olacak. Cuma günü ise hem ABD hem Euro bölgesi için PMI verileri önemli olabilir.

Borsa Endeksi için 2345 Kritik Destek

Borsa endeksinde 2350 desteği kritik bir seviye. Endeksin bu seviyeyi kırması durumunda satışlar ciddileşebilir. Bu durumda pozisyonları azaltmak veya VIOP endeks kontratında kısa pozisyon açarak koruma altına girmek faydalı olabilir. Yukarıda ise 2477 seviyesindeki 50-günlük ortalama direnci önemli olacak. Endeksin bu seviyenin üzerine çıkması durumunda ise alımlar güçlenebilir. Bu durumda pozisyonlar artırılabilir. Endeksin bu iki seviye arasında seyrini sürdürmeye devam etmesi durumunda ise pozisyonları koruyarak beklemek en doğru hareket olacaktır. Önümüzdeki günlerde kritik olacak görünüyor. Yeni pozisyon açmak için ve kredili pozisyon taşımak için ideal olmadığı görülüyor. Endeksin 2340 seviyesinin altına gelmesi ile birlikte portföylerdeki hisse oranları azaltılabilir ya da VIOP kontratlarında kısa pozisyon açılarak bu süreç koruma altında geçirilebilir.

Borsa Endeksi Grafik

DolarTL bant içinde dengeleniyor

DolarTL kurunda genel olarak yukarı baskı devam ediyor. DXY’nin 107 seviyelerine çıkması dışarıdan TL üzerinde baskı yaratan önemli bir faktör. 17.55 önemli direnç. Mevcut görünümde bu seviyeyi geçmesi beklenebilir. Perşembe günkü ECB toplantısı ve EURUSD paritesinin yönü dolar kuru üzerinde de etkili olacak. EURUSD paritesinin 1 seviyesinin altına doğru hızlanması içeride DolarTL kurunun 17.55 üzerine çıkmasına neden olabileceği gibi, paritenin 1 seviyesinin üzerine doğru güçlenmesi dolar kurunda bir sakinleşmeye neden olabilir.

DolarTL Grafiği

Ons Altın için ECB Toplantısı Kritik

Haftalardır sürdürdüğümüz taktik geçen hafta sona erdi ve Ons Altın 1750 desteğini kırdı. 1670 desteği oldukça önemli ve alım için ideal bir seviye olabilir. Elbette bu gelişmelere bağlı. Perşembe günkü ECB toplantısı Ons içinde önemli olacak. Karar sonrasında EURUSD paritesinin yukarı hareketlenmesi Ons Altında tepki yükselişi getirebilir. Aksi yönde bir hareket ise Ons Altın’ın 1670 desteğinin altına gerilemesine neden olabilir.  

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir