Borsa için Zayıflık Artıyor, Trend Tehlikeye Girdi

Son birkaç haftadır momentum kaybeden ve kararsız bir seyir gösteren Borsa endeksi, geçen hafta satışlarla birlikte kritik 50 günlük ortalamasının altında haftayı kapadı. Bunu önemsiyorum çünkü 22 Şubat tarihinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile yaşanan savrulmayı saymaz isek, Borsa endeksin Ekim 2021 tarihinden bu yana ilk kez 50 günlük ortalamasının altına gerilemiş durumda. Başka deyişle 9 aydır izlediğimiz yükseliş eğilimi son buluyor olabilir.

masanotları borsa

Elbette bu yorumu yapmak için önümüzdeki haftayı izlemek gerekiyor. Endeks yeniden ortalamasının üzerine yükselip yerleşirse bu düşüşü geçici bir savrulma olarak algılayacağız. Ancak buna karşın Borsa endeksinin başarısız olması ve 50 günlük ortalamasının altında kalmaya devam etmesi durumunda hatta bunun üzerine 2340-2350 seviyelerinin altına gerilemesi satışların artan bir ivme ile devam edeceğini gösterecektir. Bu nedenle kritik bir dönemece girdiğimiz söylenebilir.

Bankacılık Endeksinde Baskı… BBVA’nın enflasyon muhasebesi açıklaması etkili olmuş olabilir

Global piyasalardaki zayıf seyirler, resesyon endişelerine yönelik açıklamalar, emtia fiyatlarındaki gerilemeler Borsa endeksi üzerinde baskı yaratırken, BDDK’nın aldığı kararlar da baskı ve belirsizlik yaratan bir diğer gelişme oldu diyebiliriz. Borsaya para girişinin oluşmaması bunlara eklenebilir. Bir başka konu ise Garanti BBVA’nın enflasyon muhasebesi ile ilgili açıklaması gösterilebilir. Grup her ne kadar uygulamanın Sermaye ve sermaye yeterliliğini olumlu etkileyeceğini söylese de, karlılıkta 324 mn € negatif etki bekliyor olması, bankaların karlılıklarının düşeceği yönünde bir mesaj olarak algılanabilir. Diğer yandan BBDK açıklamaları ile ticari kredilerdeki büyümenin yavaşlayacağına yönelik beklentilerde baskıyı artırmış görünüyor. Banka endeksi geçen hafta %6.58 düşüş gösterirken, en fazla düşen ikinci sektör oldu. En çok düşen sektör %7.16 ile Leasing hisseleri oldu.

BIST100 Dışı Hisselerde Güçlü Görünüm Sürüyor

Borsa BIST100 endeksi, BIST30 endeksi, Bankacılık ve diğer büyük sektörlerde teknik olarak negatif görünümler olurken, 100-30 olarak bilinen XYUZO ve BIST100 dışı olarak bilinen XTUMY endekslerinde güçlü teknik görünümler devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda BIST30 dışı hisselerin daha güçlü seyirler göstermesi beklenebilir.

Bilanço Beklentileri Başlıyor

Haziran ayının son ermesi ile 2.çeyrek dönem bitti. Finansal sonuçların Temmuz ayının son haftasından itibaren yoğunlaşması bekleniyor. Bu durum Borsa endeksinde hisse bazında hareketlerin yoğunlaşmasını sağlayacak. Bilanço beklentilerinin piyasa üzerinde etkili olacağı bir döneme giriyoruz. Genel olarak Enerji, Havacılık, Petrokimya, Kimya, Giyim sektörlerinde güçlü bilançoların devam etmesi bekleniyor.

Bilançolar konusunda enflasyon muhasebesi konusu ise gelecek dönemde belirsizlik yaratabilir.

Enflasyon Verisi Bekleniyor

İçeride Pazartesi günü Haziran ayı TÜFE verisi beklenecek. Beklentiler aylık %5.4 seviyesinde bulunurken, yıllık TÜFE’nin %73.50’den %78.4 seviyesine ulaşması bekleniyor. Enflasyonda bu şiddette bir artış TL üzerindeki baskıyı artırabilir ve piyasalar için yardımcı olmayacak görünüyor.

İçeride Hazine ihaleleri izlenirken, Cuma günü piyasalar yarım gün açık olacak. Cuma günü ayrıca Fitch Türkiye Değerlendirmesini açıklaması bekleniyor. Yine Cuma günü Mayıs ayı Cari İşlemler Verisi izlenecek.

Dışarıda ise hafta genelinde PMI verileri izlenirken, Cuma günü ABD Tarım Dışı istihdam verisi alınacak. Çarşamba günü FOMC tutanakları paylaşılacak. Perşembe ve Cuma günleri Fed üyelerinin konuşmaları var.

Borsa Endeksi 50 günlük ortalamanın altında

Borsa endeksinde teknik olarak iki önemli gelişme oldu. Endeks 50 günlük ortalamanın altına geriledi. Bu durum Şubat ayındaki Ukrayna işgali ile ilgili savrulmayı göz ardı edersek Ekim 2021’den bu yana ilk kez yaşanan bir gelişme oldu.  Bunun teknik olarak anlamı, eğer endeks tekrar ortalamasının üzerine yükselmez ise yükseliş eğilimini sonlandırmış olabilir. Diğer bir gelişme ise yeni bir alçalan trend çizgisi oluştu. Her iki gelişme tek olarak olumsuz. İlerleyen günlerde 2340-2350 desteği kritik bir yere sahip oldu. Borsa endeksinin bu desteğin altına gerilemesi ile düşüş trendi güçlenebilir.  Buna karşın endeksin yeniden 50 günlük ortalama (2490 seviyeleri) üzerine yükselmesi ve yerleşmesi durumunda ise endeksteki tehlike geride kalmış olacak.

Önümüzdeki günlerde kritik olacak görünüyor. Yeni pozisyon açmak için ve kredili pozisyon taşımak için ideal olmadığı görülüyor. Endeksin 2340 seviyesinin altına gelmesi ile birlikte portföylerdeki hisse oranları azaltılabilir ya da VIOP kontratlarında kısa pozisyon açılarak bu süreç koruma altında geçirilebilir.

Borsa Endeks Grafiği

DolarTL bant içinde dengeleniyor

DolarTL kuru beklentimiz paralelinde 50 ve 22 günlük ortalamaları arasında denge arıyor. Dolar kurunun 16 ve 17.50 seviyeleri arasında dalgalanması beklenebilir. 17.50 kırmızı bir çizgi olacaktır. Kalıcı bir düşüş için 16 seviyesinin altın gerilemesi gerekiyor.

DolarTL Grafiği

Ons Altın İdeal Seviyelerde

Haftalardır sürdürdüğüm taktik devam ediyor. 1750-1800 seviyeleri alım için ideal, 1950-2000 seviyeleri satım için ideal olmaya devam ediyor. Nitekim geçen hafta Ons Altın 1784 seviyesine gerileyerek bu fırsatı verdi ve hemen ardından gelen alımlarla günü 1811 seviyesinde kapadı. Kısa vadede 1850 seviyesindeki 50 günlük ortalamaya doğru yükselişler olabilir ve bu seviyeler satış için değerlendirilebilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir