Borsa Hızlı Çıkış Sonrası Yorgunluk

Borsa BIST100 endeksi geçen hafta %5.63 gibi güçlü bir yükselişe imza attı. Bu yükseliş geçen haftadan sinyallerini vermiş olsa da bu kadar agresif bir çıkış olabileceği fazla beklenmeyen bir durum. Küresel piyasalardaki pozitif hava BIST endeksi üzerinde yardımcı faktör oldu diyebiliriz.

masanotları borsa

Geçen hafta TCMB faiz kararı beklenen yönde gelirken, piyasalar üzerinde önemli bir etkisi olmadı. Diğer yandan AMB faizlerini beklentilerin üzerinde 50bps artırdı ve 11 yıl aradan sonra ilk faiz artırımı oldu. Bu karar ile negatif faiz süreci sona ermiş olmuş oldu. AMB ayrıca krize karşı tahvil aracı olan Aktarım güvence Mekanizmasını onayladı ve artık artık ay ay karar vereceğini bildirdi. Karar ile birlikte EURUSD paritesi 1.03 seviyesine doğru yükseliş gösterse de yukarı hareketi çok sınırlı kaldı. Bu kararın EURUSD paritesinde yükseliş taratmasa bile düşüşü durdurup durdurmayacağını göreceğiz.

Geçen haftanın diğer gelişmelerine bakarsak, Kuzey Akım’da gaz akışının tekrar başlaması, İtalya Başbakanı Draghi’nin ikinci kez istifası, Tahıl anlaşması için tarihi imzaların atılması ve hemen ertesi gün Rusya’nın Odessa Limanına füze saldırısı düzenlemesi, TCMB’nin net rezervlerinin 20 yılın en düşük seviyesine gelmesi ve Fransız Sociate Generale’nin yurtiçi DolarTL kurunda yıl sonu 22 seviyesi öngörmesi önemli gelişmeler olarak sıralanabilir.

Bilanço Beklentileri Başlıyor

Önümüzdeki hafta 2Ç finansal sonuçlar yavaş yavaş açıklanmaya başlayacak. 27 Temmuz tarihinde Yapı Kredi Bankası, 27 Temmuz Akbank, Tav Hava Limanları, 28 Temmuz Garanti Bankası, Tofaş beklenen büyük şirketlere ait finansal sonuçlar. Geçen hafta bilanço beklentili hisselerde yoğun hareketler gözledik. Bu hareketler devam edecektir.

Dış Ticaret Verisi ve Fed Kararı bekleniyor

Haftaya içeride Pazartesi günü Reel Sektör güven endeksi ve Temmuz Kapasite Kullanım Oranları açıklanacak. Perşembe günü Ekonomik Güven Endeksi, Enflasyon Raporu ve TCMB toplantı tutanakları açıklanacak. Cuma günü ise Haziran ayı dış ticaret verisi alınacak. Bilindiği gibi dış ticaret açığı Mayıs ayında 10 milyar $ gibi yüksek seviyede gerçekleşmişti.

Dışarıda ise Çarşamba günü Fed faiz kararı alınacak. Beklentiler 75 bps puan artışla Fed’in politika faizini %1.75’den %2.50 seviyesine yükselteceği yönünde. Toplantının ardından Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olabilir. Perşembe günü ABD 2Ç büyüme verisi ve Cuma günü Euro bölgesi enflasyon verisi takip edilecek.

Borsa Endeksinde Görünüm güçleniyor

Borsa endeksi geçen hafta 50 günlük ortalama üzerine yükseldi ve bu seviye üzerine yerleşmeye çalışıyor. Grafik haftalık grafik olup, bakıldığında oldukça kritik destek seviyelerinden yukarı tepki verdiğini izliyoruz. Haftalık görünüm oldukça güzel ve güçlü. Bunun bozulmaması için BIST100 endeksinin 2470-2480 seviyeleri üzerine yerleşmesi iyi olacaktır. Endeks bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece yukarı hareket güçlenebilir. 2600 direncinin geçilmesi durumunda hareket daha ivme kazanabilir. Buna karşın endeksi 2470 seviyesi üzerinde kalmakta başarısız olması durumunda ise satış baskısı artabilir. Bu durumda 2350 desteği ciddi öneme sahip olacak. Ancak son durumda görünüm pozitif.

Borsa Haftalık Grafik

DolarTL 17.55 direncini geçti

DolarTL kuru 17.55 direncini de geçti ve genel yukarı seyir devam ediyor. TL açısından gelişmeler negatif olmayı sürdürüyor. Hem TCMB’nin düşük faizde devam etmesi, hem rezervlerdeki erimenin sürmesi, hem ABD Dolarının küresel piyasalarda güçlenmesi ve dolara hem bireysel hem kurumsal talebin sürmesi, DolarTL kuru için yükselmekten başka bir sonucu getirmiyor. Şartlar böyle olduğu sürece yukarı seyir devam edecek görünüyor.

DolarTL Grafik

Ons Altın Fırsat mı yoksa Kötünün Başlangıcı mı?

Ons altın güçlü dolar karşısında artık daha fazla dayanamadı ve geçen hata 1750 desteğinin altına gerileyerek 1670 desteğine kadar geriledi. Bu nokta aslında önemli bir fırsat olarak görülebilir. Bu seviyeden tepki yükselişi geldiğini gördük. Ancak genel şartlar Altın’dan yana değil. Bu düşüş ve 1650 seviyesi güzel bir fırsat mı yoksa daha aşağı seviyelere yaşanacak bir düşüşün başlangıcı mı bunu bilemiyoruz. Çarşamba günkü Fed toplantısı sonrasında belki Ons Altında yolunu bulabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Hızlı Çıkış Sonrası Yorgunluk” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir