Borsa Hızlanıyor

Borsa endeksi önceki hafta 5.63 yükselişinin üzerine geçen haftayı %3 yükseliş ile kapadı. Özellikle haftanın son günü BIST30 hisselerine gelen alımlarla endeksin yukarı hareketini hızlandırdığını izledik. Bir süredir BIST100 dışı hisselerden BIST30 hisselerine hareketin geldiğini izliyoruz. Bunda açıklanan bilançoların ve beklentilerin etkisi büyük.

masanotları borsa

Borsa da Güçlü Bilanço Etkisi

Geçen hafta FROTO, TAVHL ve TOAS’da gelen finansal sonuçlar piyasa tarafından pozitif algılanırken, ARCLK zayıf bir algı yarattı. Diğer yandan ISCTR, GARAN ve YKBNK’de gelen bilançolar oldukça güçlü geldi. Gelen kar rakamları hisse fiyatlarının TL bazında ne kadar iskontolu olduğunu teyit ediyor diyebiliriz. Bu paralel bu hisselerde güçlü alımların endeks üzerinde etkisinin pozitif olduğunu izliyoruz.

Fed Sonrası ABD Borsalarında İyimserlik

Diğer yandan küresel tarafta Fed faizleri beklendiği gibi 75bp artırırken, Powell’ın mesajları faiz artırım hızının daha yavaş olacağı yönünde algılandı ve piyasalar güçlü yükseliş gösterdi. ABD S&P endeksi %4.3 yükseliş gösterdi. Bu yükseliş aynı zamanda aşırı düşüş gösteren noktalardan gelmesi nedeni ile tepki yükselişi olarak da algılanabilir. Teknik olarak haftalık grafiklerde önemli ortalama dirençlerine yaklaşmış durumdalar ve bu yükselişin ABD endekslerinde kalıcı olmasını beklemiyoruz. Gelecek hafta ABD piyasalarında yorgunluk sinyalleri olabilir ve hatta kar satışları görebiliriz. Ancak bu satışlar ne kadar şiddetli olacak bunu görmek önemli.

Küresel riskler halen devam ediyor. Resesyon endişeleri bitmiş değil. Ancak hisse senedi piyasaları bir miktar toparlanmak istiyor diyebiliriz. Gelecek veriler bu konuda önemli olacak.

TCMB Enflasyon Hedefini yukarı revize etti

TCMB 2022 yılı enflasyon beklentisini %60.4 seviyesine yükseltti. Önceki %42.8 hedefinden vazgeçmiş olması ve bu revizeyi yapmış olmasını olumlu bulabiliriz. Buna karşın önümüzdeki dönemde borçlanma faizlerinin politika faizine yakınsayacağına yönelik beklentileri dikkat çekici olabilir. Mevcut şartlarda enflasyona karşı etkili bir para politikası tercih edilmiyor. Enflasyon oranının yüksek kalmaya devam etmesi gene beklentiler içerisnde. Bu nedenle piyasa faizlerinin politika faizi olan %14 seviyesine yakınsama beklentisi mevcut şartlarda TL lehine önemli bir gelişme olmadıkça fazla gerçekçi değil.

Enflasyon Verisi Gelecek

Önümüzdeki hafta içeride Çarşamba günü Temmuz ayı TÜFE verisi açıklanacak. Piyasa beklentileri %2.9 seviyesinde bulunuyor ve yıllık TÜFE’nin %78.62’den %80.50 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Pazartesi günü ise Temmuz İmalat PMI verisi önemli olacak. Bir süredir 50 seviyesinin altına gerileyen veri en son 48.10 düzeyine gelmişti ve özellikle yeni ihracat siparişlerinde yavaşlamayı işaret etmişti. Bu tarafta zayıflama devam edecek mi bu önemli olacak. Bunun dışında reel sektör temsilcileri ile ekonomi yönetiminin bir araya gelebileceği yönünde bir beklenti mevcut. Bu görüşmeden ne sonuçlar çıkacak izleyeceğiz. Ve yine içeride bilançoları karşılamaya devam edeceğiz.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi

Dış tarafta ise Cuma günü ABD Tarım dışı istihdam verisi haftanın en önemli verisi olabilir. Diğer yandan Pazartesi günü Euro ve ABD İmalat PMI ve Çarşamba günü Hizmetler PMI verileri öncü göstergeler olarak öne çıkacak. Bunun dışında önemli bir veri bulunmuyor.

Borsa Endeksi Hızlandı

Borsa endeksinde ortalamalar üzerindeki seyir güçlendi ve 2588 seviyesindeki yatay direncini zorlayarak haftayı kapadı. Endeksin 2588 direncini geçmesi ve bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda 2685 direncine doğru yükseliş devam edebilir. Diğer yandan 2588 direncini geçmekte başarısız kalması durumunda ise kar satışları görebiliriz. Ancak bu kar satışları kalıcı olmayabilir. Genel olarak güçlü görünüm sürüyor.  

Borsa Grafiği Günlük

DolarTL Yukarı Görünüm Devam

DolarTL kuru içeride yükselişini sürdürüyor. Geçen hafta ABD dolarında küresel piyasalarda zayıflık olmasına rağmen TL değer kaybetmeyi sürdürdü. GOÜ para birimlerinde ise Dolara karşı güçlü seyirler görüldü. Başka deyişle TL, GOĞ para birimlerine karşı negatif ayıştı diyebiliriz. TL açısından gelişmeler negatif olmayı sürdürüyor. Hem TCMB’nin düşük faizde devam etmesi, hem rezervlerdeki erimenin sürmesi ve dolara hem bireysel hem kurumsal talebin sürmesi, DolarTL kuru için yükselmekten başka bir sonucu getirmiyor. Şartlar böyle olduğu sürece yukarı seyir devam edecek görünüyor.

DolarTl Grafik

Ons Altında Tepki Yükselişi

Ons altın ABD Dolarındaki geri çekilme ile birlikte 1680 seviyelerindeki kritik destek noktasından tepki yükselişi gösterdi. 1680 seviyesi teknik olarak kısa vadeli traderler için iyi bir fırsat noktasıydı. Mevut yukarı hareket devam edebilir ancak uzun soluklu olmayabilir. 1800 seviyelerinde Ons Altında kar satışları beklenebilir. Ancak uzun vadede 1680 üzerinde yerleşmeler oluşursa Ons Altın için uzun vadeli iyi bir fırsat doğuyor olabilir diyeceğiz. Bunu söylemek için henüz erken.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın yazımı okuyunuz.

Kendinizi Eğitin. Borfin eğitimlerim hakkında bilgi alabilirsiniz. Görselleri tıklayın.

İleri Temel analiz ve Değerleme Eğitimi
Borsa ve Temel analiz – Borsaya yeni girecek veya en fazla 3 yıldır Borsada olanlar için
VIOP ile Borsa Performansını Arttırma – özellikle bugünler için Önemli
borfin
Teknik Analiz Eğitimi – Herkes İçin

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir