Borsa ‘da Seçim Sonrası

Borsa endeksi geçen haftayı %0.34 yükselişle yatay olarak kapadı. Endeks önceki hafta %3.20 gibi hızlı bir yükseliş gerçekleştirmişti. Geçen haftanın akılda kalan en önemli hareketi Pazartesi günü endeksin Banka hisseleri öncülüğünde agresif bir yükseliş göstermesi ancak gün sonunda satıcılı bir kapanış yapması oldu. Bu hareket 9400 sınırında olurken, bu seviye güçlü bir direnç olarak bir kez daha işaretlendi. Bankacılık XBANK endeksi geçen hafta %2 yükseliş kaydetmeyi başardı. Özellikle Perşembe günü gelen alımlar bunda etkili oldu. Bakıldığında BIST100 dışı XTUMY endeksi %2.13 değer kaybı ile dikkat çekti. Piyasa değeri küçük hisselerde oynaklıklar etkili olmaya devam ediyor. Geçen haftanın aynı zamanda ay sonu olması, vadeli işlemlerde ve spot piyasada oynaklığı etkilemiş olabilir.

masanotları borsa

Haftalık açıklanan yabancı işlemlerde yabancıların son dört haftada toplam 622 mn $ hisse satışının ardından, 22 Mart ile biten haftada 428.8 mn$ alım gerçekleştirdiklerini gördük. Böylece son beş haftada toplam satış 193mn$ seviyesine geriledi. TCMB faiz kararının bunda etkili olduğunu düşünüyoruz. Diğer yandan borsada okuduğumuz bu yabancıların, çok sıcak para şeklinde olduklarını, gerçekte beklediğimiz büyük fonlar olmadıklarını düşünüyorum. Dolayısı ile, okuduğumuz bu yabancı işlemleri gelecek haftalarda yine dalgalı olabilir.

Seçim Sonrası Beklentiler

Açıkçası, seçim sonrasında mevcut ekonomi politikalarında değişiklik beklemiyorum. TCMB’nin seçimlere iki hafta kala politika faizini 500 + 300bps arttırması bunun önemli bir işareti. Ancak en büyük işaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta iki farklı yerde, ekonomi politikasına, OVP’ye ve ekonomi yönetimine güvenlerinin tam olduğunu açıklaması oldu. Üstelik son açıklamasında bir adım daha ileriye giderek doğrudan Mehmet Şimşek’in kendisine itimadının tam olduğunu belirtmesi, ekonomi politikalarının seçimden sonra ayın sıkılıkta devam edeceğinin önemli bir göstergesi.

Diğer yandan seçim sonuçlarında AKP’nın oylarında öngörülemeyen bir düşüş olması durumunda ise Hükümet’in kesinlikle seçimlere 2028 yılında normal tarihinde gideceğini düşünüyorum. Gelecek bir iki yıl içerisinde bir erken seçime gitmesi, Hükümet lehine bir durum olmayacaktır.

Borsa

Bu beklentilere paralel olarak Borsa hakkındaki genel görüşümü koruyorum. Faizlerin yüksek seyri, %57 bandına gelmiş bir Mevduat ortamı, kredilerin durma noktasına gelmiş olmasının etkisiyle Borsa’da bir iki aylık bir yatay dalgalanma süreci yaşayabiliriz. Ancak bunun sonrasında, enflasyondaki düşüş, Turizm gelirleri ile yükselebilecek TCMB rezervleri ve belki aylık bazda gelebilecek bir veya iki ay cari fazla verileri gibi gelişmeler Borsa üzerinde pozitif bir zemine hazırlık yapacaktır. Yılın üçüncü çeyreğinden itibaren ise, hem içeride hem global piyasalarda hisse senedi piyasalarında güçlü yükseliş beklentimi koruyorum. Ancak bu yükselişin içerisinde var olmak için, önümüzdeki iki ayda sakin kalınması önemli olacaktır. Borsanın günlük hareketlerine kendisini kaptıranların, günlük sert yükseliş veya düşüşlere anlam verenlerin bu süreci sağlıklı şekilde atlatabileceklerini beklemiyorum. Önümüzdeki kısa vadeli süreç kredili pozisyonlar için uygun olmayacaktır. Yatırımcıların kredi kullanımlarına dikkat etmeleri büyük önem taşıyor.

Önümüzdeki hafta hem bayram öncesi olması nedeni ile kredili pozisyonların satışlarını görebiliriz. Diğer yandan Nisan ayında büyük şirketlerin temettü ödemelerini alacağız. Bunun küçük bir kısmı gelecek hafta olacak. Temettü ödemelerinin de Borsa endeksi üzerinde aşağı yönlü baskı yaratması mümkündür. Vadeli kontratlarda long pozisyonu olanların dikkat etmeleri gereken bir Nisan ayı olacak. Diğer yandan açıklanacak Mart ayı enflasyonu izlenebilir. Beklentiler %3.5 düzeyinde bulunurken, beklentilerden yüksek gelebilecek bir enflasyon verisi, dalgalanma yaratabilir.  

Endekste 8300-8500 bölgesi önemli bir destek görevi görüyoruz. Önümüzdeki süreçte bu seviyenin altına düşen bir endeks beklemiyorum. Bu seviyeleri bir taban bölgesi olarak görmekteyim. Elbette bir yol kazası veya olağanüstü bir gelişme olmadıkça. Yukarıda ise 9450 seviyesi artık çok güçlü bir direnç. Bunun anlamı şu demektir, Eğer Borsa endeksi 9450 direncini kırar ve üzerine yerleşirse, çok daha yüksek seviyelere doğru hareket habercisi olabilir. Sonuç olarak hesapta olmayan gelişmeler olmaz ise, pozisyonunu koruyanlar, yıl sonunda yüzleri gülecektir.

Dolar

Dolar kuru için ise beklentim şu ana kadar olduğu gibi aylık %2-3 yükseliş bandı içerisinde kontrollü yükselişini devam ettireceği yönünde bulunuyor. Mevcut ekonomi yönetiminin dolar kurunu kontrol etmekten başka şansı yok. Aksi halde kurda izin verilecek bir yükseliş, enflasyon hesaplarını altüst eder ve son bir yılda atılan adımları anlamsız kılacaktır.

Seçimden sonra, dövize yönelen vatandaşların veya hesapların, kurda beklenen yükselişin olmadığını gördükçe zaman içerisinde dövizden TL’ye geçmelerini bekliyorum. Ancak bu gelişme hızlı olmayacak. Aylara yayılan bir süreç olabilir. Dövize olan talebin azalması, enflasyon konusunda ekonomi yönetiminin elini güçlendirecektir.

İçeride TÜFE ve Seçim Etkileri, Dışarıda Euro Bölgesi TÜFE ve ABD İstihdam

Haftalık veri takviminde, seçim sonuçlarının ardından yapılacak açıklamalar ve seçim yankıları izlenecek. Bunun dışında haftanın en önemli verisi Çarşamba günü açıklanacak Mart ayı TÜFE verisi olacak. Beklentiler aylık %3.5 olacağı yönünde olurken, yıllık verinin %67.07’den %69 seviyesine yükselmesi yönünde bulunuyor.

ABD tarafında Pazartesi ISM İmalat PMI verisi izlenecek. Salı günü Fabrika siparişleri verisi ve Fed üyelerinin konuşmaları bulunuyor. Çarşamba günü Fed Başkanı Powell konuşacak. Perşembe günü yine Fed üyelerinin konuşmaları var. Cuma günü ise ABD Tarımdışı istihdam verisi izlenecek. Beklentiler 198K istihdam yönünde ve işsizlik oranı beklentisi %3.90 seviyesinde.

Avrupa tarafında ise, Pazartesi Almanya ve İngiltere piyasaları tatil olacak. Salı günü Euro bölgesi ISM İmalat PMI verisi var. Çarşamba günü yine Euro bölgesi TÜFE verisi alınacak. Beklentiler yıllık TÜFE’nin %3.10’dan %3 seviyesine gerilemesi yönünde. Perşembe günü S&P PMI verileri bulunuyor. Aynı gün ECB toplantı tutanakları yayınlanacak. Cuma günü ise Euro bölgesi perakende satışlar verisi izlenecek.

Bunların dışında Perşembe ve Cuma günü Çin piyasaları kapalı olacak.

Borsa Yatay

Borsa endeksi geçen hafta 8700 seviyelerindeki 50 günlük ortalamasından beklentilerimize paralel tepki yükselişi gerçekleştirdi. Yine geçen hafta bu tepki yükselişinin ne kadar kalıcı olacağını kestirmenin zor olduğunu belirtmiştik. Bu düşüncemizi koruyoruz. Teknik olarak endeks 9450-9500 direncinin üzerine çıkıp yerleşmedikçe, yeni bir yukarı akımdan bahsedemeyiz. Endeks bu seviyeleri geçemez ise, genel beklentimize uygun 8500-9500 aralığında yatay bir süreç başlayabilir.

Borsa BIST100 Grafiği

Ons Yelkenleri Şişiriyor

Ons Altın 2149 desteği üzerinde tutundu ve tekrar yönünü yukarı çevirdi. Dolar endeksindeki güçlü seyre rağmen Altına talep yüksek. Bunda jeopolitik risklerin etkili olduğunu söylemek mümkün. 2374 ons/$ seviyesi teknik olarak yeni hedef konumunda. Altında bu seviyeye yönelik hareketler ilerleyen günlerde devam edebilir. Altın rüzgarını almış görünüyor. Bu durum içeride gram altını da etkileyecek.

Ons Altın

ASELS 2023/12 Analizi için tıklayın.

AEFES 2023 Analizi için tıklayınız.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir