Borsa da Sinsi Güçlenme

Borsa endeksi geçen hafta %1.36 yükseliş ile haftayı tamamlarken, 8000 seviyesinin üzerinde kapanışlar yine gelmedi. Ancak buna karşın piyasa inatçı iştahından vazgeçmiyor. Perşembe günü TCMB kararından sonra gelen satıcılı kapanışın ardından, Cuma günkü yukarı yönlü kapanış anlamlı olabilir.

masanotları borsa

TCMB faizleri beklentilerin üzerinde artırırken, sıkı duruşun devam edeceği sinyalini net bir şekilde verdi. Faiz artırımının yavaşlayacağı sinyali ise yeni bir gelişme. Buna göre TCMB önümüzdeki birkaç toplantıda, kademeli olarak düşen hızda faiz artırımlarına devam edebilir ve politika faizini %45-50 arasında bir noktada zirve seviyesi olarak tutabilir. TCMB’nin piyasanın önünde gitmesi ve yönlendirici özelliğini kazanmış olması olumlu.

Banka hisselerinde Hareketler Hakkında

Bankacılık hisselerinde Perşembe ve Cuma günü yaşanan dalgalanmayı açıklamak zor. Kişisel düşünceme göre Cuma günkü hareket temel gelişmelere uyumlu. Faizlerin artması, kredi büyüme hızını iyice yavaşlatırken, mevduat faizlerinin yükselmeye devam etmesi, Bankalar için önemli bir maliyet baskısı olabilir. Perşembe günü belki de bu düşünce fiyatlanmış olabilir. Ancak faiz artırımları ile kredi konusunda rekabetin artması, kredi akışkanlığının önündeki engellerin kalkması, Sendikasyonların rahat bir şekilde yapılabilmesi Bankalar için olumlu konular. Bunların dışında TBMM’ne sunulan torba yasada Bankalar 2024 ve 2025 yıllarında enflasyon muhasebesi uygulamayacak. Bu Bankalar için vergi yükünün devam edeceği anlamına gelse de, gelir tablosunun etkilenmeyeceği ve nominal anlamda karların büyümeye devam edeceği anlamına da gelmekte. Cuma günü gelen alımlarda, yukarıdaki sebeplerin yanında nominal kar rakamlarının devam edeceği beklentisi ve Şimşek’in açıklamaları etkili olmuş olabilir. Ayrıca CDS’lerin düşmeye devam ettiği bir ortamda Banka hisselerinin yükselmesi beklenirim, düşmesini değil.

Torba Yasadaki Vergi Konusu Borsayı Etkiler mi?

Bu hafta sonunun en çok konuşulan konusu Torba Yasada yer alan ve Döviz cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan gelirler ve döviz cinsinden açılmış hesaplardan sağlanan faiz gelirlerin ’de yapılacak vergi oranları ile ilgili hükümler. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim Borsa’da olumsuz bir etki beklemiyorum. Burada Cumhurbaşkanına %15 olan vergi oranını %40’a arttırma yetkisi veriliyor. Burada öncelikle şunu söylemek gerekiyor. Bu konu döviz cinsinden sağlanan menkul kıymet ve faiz gelirleri ile ilgili. TL cinsinden varlıklarla ilgili değil. Bir diğer konusu mevcut yasada zaten Cumhurbaşkanına 1 kat yani %30’a çıkarma yetkisi veriliyordu. Bu rakam %40 olmuş. Son olarak döviz cinsi gelirlere vergi oranı artacak diye yorum yapmak yanlıştır. Önceden de yükseltme yetkisi vardı, bir değişiklik olmadı. Eğer vergi oranı artırılır ise o zaman yorum yapılır. Döviz Mevduat hesaplarına oluşacak bir talebin önüne geçmek, TL hesapları daha fazla teşvik etmek, Şirketleri’nde TL cinsi menkul kıymetlere yaptırım yapmaya yöneltmek amacıyla bir sopa göstermek amaçlandığını düşünüyorum. Borsa üzerinde vergi oranı fiili olarak artırılmadıkça olumsuz etki beklemiyorum.

Genel olarak pozitif haber akışları devam ediyor. CDS’ler düşüş eğilimini koruyor, yurtışında TL için ılımlı raporlar var ve yabancı girişleri gözleniyor. Mehmet Şimşek’in seçimlerden sonra TL’ye girişin hızlanması yönündeki beklentileri piyasa dostu açıklamalar. ABD ve Avrupa borsalarında artan risk iştahları. Borsa endeksinin 8000 üzeri kapanışlar sağlaması durumunda 8500 seviyesini daha kolay geçebileceği beklentimi koruyorum. Ne olur ne olmaz ekleyelim, 7400 seviyesi oldukça önemli bir destek bu seviyenin altına olağanüstü olumsuz gelişmeler olmadıkça gerileme beklemiyorum. Borsa Endeksinde sinsi bir güçlenme izliyorum.

İçeride Büyüme, Dışarıda TÜFE’ler

Haftalık veri takviminde, içeride Çarşamba günü Ekonomik güven endeksi ve Kasım Dış ticaret Açığı verileri izlenecek. Beklentiler 5 milyar $ açık geleceği yönünde. Gümrük verileri aybaşında belli olduğundan piyasa etkisi beklemiyoruz. Perşembe günü 3Ç büyüme verisini alacağız. Aynı gün TCMB’nin geçen hafta gerçekleştirdiği PPK toplantısına ait özetler alınacak. Cuma günü İmalat PMI verisini alacağız.

ABD tarafında ise Çarşamba günü 3Ç büyüme verisi ve Bej kitap raporu alınacak. Perşembe günü Çekirdek PCE verisi alınacak. En son yıllık %3.70 olan veri Fed’in %2’lik hedefini belirlediği bir kalem. Bu nedenle önemli. Aynı gün kişisel gelir ve harcamalar verisi alınacak. Cuma günü ISM İmalat PMI verisi alınacak. Hafta genelinde pek çok Fed üyesinin açıklamaları bulunuyor.

Euro Bölgesi tarafında ise, Çarşamba günü Euro Bölgesi Tüketici Güveni alınacak. Zayıf olan veride aynı zayıflık devam edebilir. Aynı gün BoE Başkanı Bailey konuşması var. Perşembe günü Euro Bölgesi TÜFE ve İşsizlik verileri izlenecek. Önemli veriler. Cuma günü İmalat PMI verileri alınacak.

Borsa Güçleniyor

Borsa Endeksi büyük resimde 7300-8100 aralığında seyrini koruyor. Ancak son haftalarda 8000 seviyesinin üzerine çıkma isteğini görmekteyiz. Kısa vadede yükselen dipler ve endeksin 22günlük (kırmızı eğri) ortalamasının üzerine yerleşiyor olması, kısa vadeli momentumun arttığını göstermekte. Teknik olarak olumlu bir hafta yaşayabiliriz. 8000 seviyesinin üzerine Endeksin yerleşmesi durumunda yukarı hareket güçlenecektir.

Borsa

Ons Altında 2000 Sınırı Tekrar Test Ediliyor        

Ons 2000 seviyesinin altında dalgalanmasını koruyor. 1925 seviyesindeki 50 günlük ortalamasından tepki yaparak 2000 seviyelerini tekrar test etmek istemiş görünüyor ancak bu noktalarda satışlar etkili. Mevcut seviyeler işlem yapmak için anlamlı değil. 2010 seviyesinin üzerine yerleşirse alım yönlü anlam kazanabilir, ya da 1900 seviyelerine gerilerse yine tepki amaçlı alım için uygun olabilir. Dolar endeksindeki düşüş Ons Altını destekliyor. Dolar endeksinde zayıflık varken, satış yönlü pozisyon denemek riskli olabilir. ABD enflasyon verileri, Euro bölgesi verileri bu hafta için önemli olacak.

Ons Altın

BORFİN eğitimlerimde bugün indirimin son günü. TURSUCU30 kodu ile %30 indirimli olarak eğitimlerimi alabilirsiniz. www.borfin.com

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir