Borsa da Yıl Sonu Hazırlığı mı geliyor?

Borsa için geçen hafta sinsi bir güçlenme olduğundan bahsetmiştik. Nitekim endeks geçemediği 8000 seviyesinin üzerine çıkmayı başardı ve bu seviye üzerinde kapanışlar gerçekleştirdi. Ancak istenen ivmelenmenin bir türlü gelmediğini söylemek gerekli. Borsa BIST100 endeksi geçen hafta %0.83 yükseldi. Bu sınırlı bir yükseliş. Buna karşın Bankacılık endeksi %6.67 yükselişle haftanın öne çıkanı oldu. Bankacılık endeksindeki sert yükselişe rağmen, BIST100 endeksinin bu kadar sınırlı kalması soru işaretleri yaratmadı değil. 100-30 endeksi olan XYUZO endeksinde durum daha kötü. XYUZO haftayı %1.92 gerileme ile tamamladı. 100 endeks dışı XTUMY endeksi ise %2.18 düşüş gösterdi. Sadece bankaların öne çıktığı karışık bir haftaydı diyebiliriz. Önceki hafta banka hisselerindeki hareketler bir şeyler olacağının habercisiydi.

masanotları borsa

Pozitif Gelişmeler

Piyasa için pozitif haberler gelmeye devam ediyor. CDS’ler düşük seviyelerini koruyor. AB Komisyonu’nun geçen hafta Türkiye ile ilgili ekonomik ve ticari ilişkilerin nasıl yürütüleceğine ilişkin raporda iyi haberlerin olması bir diğer pozitif faktör. Bunun yanında kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin not görünümünü pozitife yükseltmesi, yakın gelecekte not artışlarının geleceğinin habercisi. S&P açıklaması beklenen bir gelişmeydi aslında. Bunu diğer kredi kuruluşlarının takip etmesi beklenebilir. Not artırımını 2024 yılı seçimlerden sonra başlamasını bekliyorum. 2024 ve 2025 yıllarında not artırımı nasıl hızlı düştüyse, beklenenden hızlı bir şekilde artırılabilir. Mesela bir defada iki kademe not artışı görebiliriz. Kişisel fikrime göre, notumuzun indirilmesi doğruydu evet, ama not indirim hızı yanlış ve ayarsızdı.

Bir diğer olumlu gelişme ise ABD, AB ve hatta dünya piyasalarında riskli varlıklara yönelik risk iştahının artmaya başlaması gösterilebilir. Dünya borsaları pozitif ve güçlü seyrini koruyor ve bu durum Türkiye’ye pozitif gönderebilir.

Genel olarak rasyonel para politikasına geçilmesi ile birlikte Türkiye hakkında pozitif haberler gelmeye başladı ve gelmeye devam edecek.

Baskının Nedeni Bu mu?

Fakat rahatsız edici haberlerde yok değil. Geçen hafta ABD Hazine Bakanlığının üst düzey yetkilisi Brial Nelson’un Ankara ziyareti dikkat çekti. Rusya’ya uygulanan yaptırımların delinmemesine dikkat edilmesi, Hamas’ın finansmanının engellemesi gibi isteklerin iletildiği anlaşılıyor. Piyasadaki baskının bir miktarda bu gelişmeler olduğu tahmini yapılabilir. ABD  ve AB ile ilişkiler ve yaptırımlar bilindiği gibi piyasaların hoşuna gitmeyen gelişmeler.

Borsa

BIST100 endeksinin 8000 seviyesi üzerine yerleşmesi önemli olacak. Bu seviye üzerine yerleşmesi durumunda 8500 direncinin kolay bir şekilde aşılması beklenebilir. Genel olarak pozitif görüşümü koruyorum. Bir yol kazası yaşanmaz ise Eneksin yılsonunu 8500-9000 bölgesinde tamamlamasını beklerim. Destek olarak 7800-7900 bölgesi izlenebilir. Bu seviye altına gerileme olmadıkça sakin kalmakta fayda var.

İçeride Enflasyon, Dışarıda ABD Tarım Dışı İşsizlik

Haftalık veri takviminde, Pazartesi Hazine’nin 2 yıl vadeli ihalesi bulunuyor. Yine aynı gün Kasım ayı TÜFE verisi açıklanacak. Beklentiler aylık %3.90 artış bekliyor. Yıllık TÜFE’nin ise %61.36’dan %63 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Salı günü ise Hazine’nin 4 yıl ve 10 yıl vadeli iki ihalesi takip edilecek. Haftanın geri kalanında önemli bir veri akışı bulunmuyor. Siyasi gelişmeler ve açıklamalar izlenecek.

ABD tarafında ise Pazartesi günü Fabrika siparişleri verisi izlenecek. Salı günü PMI verileri mevcut. Cuma günü ise Kasım ayı tarım dışı işsizlik verisi alınacak. Beklentiler 175K seviyesinde bulunurken, işsizlik oranı beklentisi %3.90 seviyesinde.

Euro Bölgesi tarafında ise, Pazartesi günü Sentix Yatırımcı Güveni, Salı günü PMI verileri, Çarşamba günü Perakende satış verileri izlenecek. Perşembe günü ise Euro bölgesi büyüme verisi alınacak. Beklentiler çeyreklik bazda %0.1 daralma yönünde. Cuma günü ise Almanya TÜFE verisi izlenebilir.

Borsa da 8000 sınırı

Borsa endeksi 8000 seviyesinin üzerinde bir hafta geçirdi ancak istenen güçlenme oluşmadı. Zamana ihtiyaç görünüyor. 7800-7900 altına düşmedikçe endekste yukarı hareketin devam edebileceği söylenebilir. 8000 seviyesinin üzerine Endeksin yerleşmesi durumunda yukarı hareket güçlenecektir. 8500 direncinin geçilmesi ise tetikleyici olabilir.

Borsa

Ons Altında Kritik Direnci Test Ediyor    

Geçen hafta 2010 direncinin geçilmesi durumunda alım yönlü hareketler olabileceğini belirtmiştik. Nitekim bu yönde hareketler oldu ve Altın 2072 direncini test ediyor. Oldukça önemli bir noktadayız. Ons Altın 2072 üzerine yerleşmesi durumunda yeni bir yükseliş sürecine adım atabilir. Altın tarhi ikritik dirençlerini test ediyor.

Ons Altın

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir