Borsa ‘da Soluklanma Yakın mı?

Borsa endeksi geçen haftayı %2.26 yükseliş ile tamamlarken haftayı 9250 seviyesinden kapadı. Harekete bakıldığında Bankacılık endeksinin %4.26 yükselişle önceki haftalara kıyasla yükselişe daha fazla katkı verdiği söylenebilir. Buna karşın bankacılık dışı XU030 hisselerinde endeksin gerisinde bir getiri olduğunu izledik. XYUZO endeksi %2.09 yükseliş gösterdi. BIST100 dışı hisselerde ise iştahın daha yüksek olduğu söylenebilir. XTUMY endeksi %4.01 gibi etkileyici bir yükseliş gösterdi.

masanotları borsa

Piyasalardaki iştahın devam ettiğini söyleyebiliriz. Enflasyon raporunda faiz artırımı olmayacağı mesajının net bir şekilde verilmesi ile önceki hafta başlayan iştah, geçen haftada devam etti. 320 seviyelerinden olan CDS’in 291 seviyesine gerilemesi Türkiye’ye olan risk iştahının devam ettiğini gösteriyor. Bankalardaki hareketin altında yatan en önemli neden CDS’deki gerileme oldu diyebiliriz.

Global piyasalardaki pozitif seyirlerde Borsa İstanbul için iştahı destekleyen bir diğer unsur oldu. Geçen hafta gelen beklentinin üzerinde TÜFE verisi sonrası bile, ABD piyasalarında önemli bir bozulma görünmüyor. Gelen bilançolar destekleyici. Aynı seyri Euro Stoxx 50 endeksinde de görmekteyiz. Küresel risk iştahı yüksek ve bir süre daha devam edecek görünüyor.

Borsa da kar satışı gelse bile yükseliş devam edecek görünüyor

Borsa BIST100 endeksi teknik olarak 9500 seviyesindeki hedefine yaklaşıyor. Bu seviyelerde kar satışı görebiliriz. Soluklanma olması normal karşılanmalı. Geri çekilme olması durumunda 9000-9200 bölgesine doğru bir satış beklenebilir. Elbette kesin bir yorum yapmak zor çünkü iştah yüksek. Ancak geri çekilmeler olsa bile bunların sınırlı kalacağını ve endeksin yukarı yönüne Mart sonuna kadar devam edebileceğini düşünüyorum. Bu nedenle pozisyonlara sahip çıkılmalı, geri çekilmelerde sakin kalmalı.

CDS oranındaki düşüşün 2024 yılında devam etmesini bekliyorum. Bu durum Türk piyasalarının öne çıkmasını destekleyecektir. Aynı şekilde CDS’in düşüşü banka hisselerini destekleyecektir. Perşembe günü TCMB para politikası toplantısından faiz artırımı artık beklenmiyor. Bu nedenle piyasalar üzerinde içeriden gelebilecek bir baskı beklemiyorum. Yurtdışında bir bozulma olursa muhtemelen içeride hissederiz.

Enflasyon Muhasebesinden Okumamız Gerekenler

Bilançolar gelmeye devam ediyor. Son olarak Aksa Akrilik 12 aylık enflasyon muhasebesine göre sonuçlarını açıkladı. Sektör analistleri dâhil herkes sonuçlara temkinli yaklaşıyor. 2022 yılı sonuçları belli bir katsayı ile 2023 yılının satın alma gücüne getirildiği için, ciro artışları oldukça zayıf görünüyor ve bu durum yanlış algılamalara yol açıyor. Enflasyon muhasebesi aslında bize iki önemli mesaj veriyor. Bunlarda ilki, gelir tablosundan ziyade Şirketlerin gerçek varlıklarının ve Özsermayelerinin ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu durum defter değerlerinde yükselme sağlıyor. Diğer mesaj ise, geçmişe değil, geleceğe odaklanmanın daha doğru olduğunu gösteriyor. Başka deyişle, işe odaklanmak, şirketin faaliyetlerine ve 2024 beklentilerine odaklanmak çok daha doğru olacak. Bu bence daha sağlıklı.

Bu hafta Salı günü EREGL ve Çarşamba günü OTKAR sonuçlarını alacağız. EREGL fonsiyonel para birimi ABD doları olmasından dolayı enflasyon muhasebesi uygulamayacak. Sektörde toparlanmaların olduğu, 2Ç23’ün en kötü çeyrek olduğu ve dip olduğu yönünde haberler geliyor. EREGL’deki toparlanma, kar marjlarındaki değişimler önemli mesajlar verebilir. OTKAR için ise yılsonu son çeyrek dönümde iyi sipariş gelirler yazması bekleniyor. Aynı şekilde enflasyon muhasebesi ile gerçek Özsermayesinin ortaya çıkmasını izleyeceğiz. Umarım memnun edici sonuçlar alırız.

İçeride TCMB Faiz Kararı, Dışarıda Euro TÜFE ve Fed Tutanakları

Haftalık veri takviminde, Perşembe günü TCMB faiz kararı bulunuyor. Faiz artışı beklenmiyor. TCMB son enflasyon raporunda faiz artışlarının sonuna gelindiği mesajını net bir şekilde vermişti. Miktarsal sıkılaşma ile ilgili vereceği mesajlar veya kararlar izlenecek. Cuma günü ise Reel Kesim güven endeksi ve Kapasite Kullanım oranları verisini alacağız. Yine Salı günü EREGL ve Çarşamba günü OTKAR bilançolarını karşılayacağız.

ABD tarafında Pazartesi günü piyasalar kapalı olacak. Çarşamba günü FOMC toplantı tutanaklarını alacağız. Perşembe günü PMI verileri var.

Avrupa tarafında ise Perşembe günü Euro Bölgesi TÜFE verisi ve ECB toplantı tutanaklarını alacağız. Perşembe günü ayrıca PMI verileri bulunuyor.

Bunların dışında Cuma günü Japonya piyasaları kapalı olacak.

Borsa 9500 direncine yaklaşıyor

Borsa endeksinde 9500 seviyesindeki teknik direnç seviyesine yaklaşıyor. Bu seviyelerde ortalamalarında uzaklaşmış olması kar satışı riskini de artırmış olacak. Dolayısı ile bu noktalarda kar satışları görülebilir. Endekste olabilecek bir geri çekilmede 9000 seviyesindeki ara destek noktasına doğru gerileme görmemiz mümkün. Ancak satışların burada karşılanması durumunda ise tekrar alımlar etkili olabilir ve 9500 direnci geçilebilir. Buna karşın endekste geri çekilme olmaz ve 9500 seviyesi geçilirse, endeksin 9500 seviyesi üzerinde kalıcı olup olmayacağını izleyeceğiz. Teknik olarak görünüm pozitif.

Borsa Endeks Grafiği

Ons için Dolar Baskısı Bitmiyor

Ons Altın giderek güç kaybediyor. 2072 direncini geçemezken, aşağıda 2000 desteğini zorluyor. Bu arada 50 ve 22 günlük ortalamaların yönünü aşağı çevirmesi ise aşağı yönün güçlenebileceğini göstermekte. Bu arada Dolar endeksi DXY’deki güçlenme takip edilmeli. DXY’de yukarı hareket devam ederse (EURUSD’nin aşağı düşmesi demek), Ons Altın 2000 desteğini aşağı yönlü zorlayabilir. Perşembe günkü Euro Bölgesi TÜFE verileri ve hem Fed hem ECB tutanakları Altın üzerinde etkili olabilir. Ancak genel olarak Altında zayıf bir seyir görünüyor. Altında bir süre temkinli olup dışarıdan izlemekte fayda var.

Ons Altın

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN. Bilgi için görseli tıklayabilirsiniz.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir