Borsa Dolar Beklentisi 18 Ağustos 2019

BORSA – Bankacılık endeksi düşüşte etkili oldu

Borsa endeksi geçtiğimiz hafta %3.7 gibi sert bir değer kaybı ile haftayı tamamladı. Endeksteki bu düşüşte Bankacılık endeksindeki %8 düşüşün büyük rolü var. Bankacılık endeksini %6.5 düşüş ile Metal ana Sanayi takip etti. Yine en çok düşen sektörler arasında petrokimya hisseleride bulunuyor. Bu endekslere dahil olan hisselerin pek çoğu endeksin içerisinde yer alıyor ve gelen satışlar sonucunda BIST100 endeksi 96000 seviyesinde izlediğimiz 50-haftalık ortalamasının altında kapandı. Teknik olarak oldukça kritik bir seviyenin altında kapatan Borsa endeksinde bu durum eğer tepkiler gelmez ya da zayıf kalırsa satış baskısının devam edebileceğini gösteriyor.

masanotları borsa yorum

Gelen satışlarda yabancı satışlarının etkili olduğunu söylemek mümkün. Ağustos ayı başında %65.40 seviyelerinde olan yabancı yakası, son durumda %64.60 seviyesine kadar geriledi. Son günlerde özellikle tahvile gelen yabancı alımlarının hisse senedine kaymadığını izliyoruz. Küresel piyasalarda hisse senedi tarafında olumsuz bir süreç yaşıyoruz. ABD S&P endeksindeki ve Avrupa borsalarındaki satışların yanında gelişmekte olan ülke (GOÜ) endekslerinde ise fazla iştahlı seyirler olduğunu söylemek zor.

Yeni haftaya endekste zayıf görünüm, DolarTL kurunda ise dengeli ve sakin bir seyirle başlıyoruz. Geçen hafta banka hisselerine gelen satışlar sonrasında tepki gelmesi durumunda Borsa BIST100 endeksinde de bunun olumlu yansımalarını hissedebiliriz. Bankacılık endeksi XBANK için 130000 seviyesi kritik destek olarak görünüyor. Bu seviyelerden tepki gelmesi durumunda BIST endeksi yeniden 96000 seviyesi üzerinde tutunma çabası gösterebilir. Ancak bu durum ne kadar kalıcı olacak göreceğiz.

Endekste genel olarak zayıf görünüm mevcut. Teknik göstergeler çok güçlü değil. Borsa endeksinin 96000 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda 97500 direncini izleyeceğiz. Bu seviyeyi geçse bile endeksin uzun soluklu bir yükselişe başlaması için 100500 direncinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu seviye şimdilik oldukça uzak görünüyor. Aşağıda ise 95000 desteği ve bu desteğin kırılması durumunda 92000 lere kadar uzayabilecek riskler mevcut.

Borsa’da çok güçlü bilanço açıklayan Gıda perakende, İçecek, Madencilik sektörlerinde hareket devam edebilir. Buna son günlerde güçlü görünüm göstermeye çalışan Otomotiv sektörü de dahil olabilir. Temmuz ayında otomotiv sektöründeki yılın en yüksek ihracat rakamları sektöre yönelik olumlu algılamaların başlamasını sağlayabilir. Diğer yandan özellikle ABD-Çin gerginliğinin vurduğu emtia bağlantılı sektörlerde yani Demir çelik, Cam, Petrokimya gibi satış baskıları sürebilir. Aşırı satılmış olmalarından dolayı tepki yükselişleri görebiliriz ancak teknik olarak halen 50-günlük ortalamaların altında seyrediyorlar.

DOLAR

DolarTL kurunda bayramdaki hareketlenmenin ardından 5.57-5.58 seviyelerinde sakin seyirler devam ediyor. Teknik olarak dolar kurunda zayıf görünüm var. 5.67 seviyesindeki 50-günlük ortalama geçilmedikçe dolar kurunu zayıf olarak izlemek mümkün. Yükselişler cılız ve geçici olarak gözleniyor. 5.50 ve ardından 5.44 seviyeleri önemli destekler.

Genel olarak dış piyasalarında tedirgin ettiği haftayı geride bıraktık. Arjantin gelişmeleri, Çin’e uygulanan ek vergi haberleri, daha sonra bu vergilerin 15 Aralık’a kadar ertelenmesi, ABD piyasalarında resesyon endişeleri, 10 yıllık tahvil faizlerinin 2 yıllık faizlerin altına gerilemesi gibi pek çok gelişme dış piyasaları bozarken, iç piyasada bunların etkisini yaşadık.

Bu haftanın belkide en önemli gelişmesi Fed Başkanı Powell’ın Cuma günü Jackson Hole toplantısında yapacağı konuşma olacak. Faizlerle ilgili yapacağı açıklamalar, özellikle faiz indirimi konusunda daha agresif olunabileceğine yönelik mesajlar vermesi durumunda dolar kurunda aşağı yönlü seyirler güçlenebilir. Aksi yönde açıklamalar gelmesi durumunda ise dolar kurunda yukarı denemeler görebiliriz ancak bu hareketler yine 5.68 seviyesini geçebilecek nitelikte olmayabilir.

https://portal.integralyatirim.com.tr/ekonomik-takvim

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir