Borsa Dolar Haftalık Beklenti 14/03/2021

İçeride Ekonomik Reform paketi açıklanırken, dışarıda ABD 10 yıllık faizleri ve Fed toplantısı gündemdeki yerini koruyor. Önümüzdeki hafta başta borsa endeksleri olmak üzere piyasaların odağında Çarşamba yapılacak Fed toplantısı, Başkan Powell’ın açıklamaları ve Fed’in ekonomik projeksiyonları olacak. Özellikle projeksiyonlarda enflasyondaki beklentilerdeki değişim ön planda kalabilir. Diğer yandan Powell’ın 10 yıllık faizlerdeki yükseliş konusundaki yaklaşımı ve vereceği mesajlar bu kanattaki seyrin belirleyicisi olacak mı göreceğiz. Ancak özellikle GOÜ piyasaları için buz giderek inceliyor.

masanotları borsa

Ekonomik Reform Paketi açıklandı

Yurtiçin de ise ekonomik reforma paketini Cuma günü aldık. Yurtiçi ve yurtışı kanattan yapılan yorumların genel olarak ılımlı olduğunu, negatif bir yorum olmadığını belirtmek isteriz. Yabancılar paketin, yatırımcı ve iş alemi dostu olduğunu yorumlarken, enflasyon ile mücadelenin ön plana çıkmasını ve kamu harcamalarının kontrol altına alınmasını pozitif karşılıyor. Ancak bu paketin etkilerini kısa zamanda görmeyeceğiz. Bunu zaman gösterecek. 3 ayda bir değerlendirme yapılacak olmasını olumlu karşılıyoruz.

TCMB Faiz Kararı

Perşembe günü TCMB’ni faiz toplantısı var. TCMB’nin işi kolay değil. hem artan bir enflasyon var ve halen devam eden bir enflasyon baskısı var ve dışarıda ise GOÜ piyasaları aleyhine dönen bir rüzgar var. Bu ortamda TL üzerindeki faiz kalkanını güçlendirmesi ve faiz artırımına gitmesi doğru bir karar olabilir. Diğer yandan faiz artırımının ekonomiye getireceği bir yük var. %17 yeterli diyerek metindeki gerekirse faiz artırırız mesajını koruyabilir. Diğer yandan daha temkinli olarak faiz artırımı yapabilir. Beklentimiz 100 baz puan artırımının doğru bir karar olabileceği yönünde bulunuyor. Bununla hem kurdaki oynaklığı daha azaltabilir hem de yaklaşan sert rüzgarlara karşı TL üzerindeki faiz kalkanını güçlendirebilir.

Borsa

Borsa endeksinde yukarıda 1580 direncini geçmekte zorluk yaşadığımız görülüyor. Aşağıda ise 1531 seviyesindeki (şimdilik) 50-günlük ortalama sıkıştırıyor. Gelecek gülerde Borsa endeksi bir karar vermek zorunda kalacak. 1580 direncini geçebilirsek yukarı doğru hareketler sert bir şekilde devam edebilir. Buna karşın Borsa endeksinin 50-günlük ortalamasının altına gerilemesi durumunda satışlar hızını artırabilir ve 1500 seviyesinin altını görebiliriz. Bunların hepsini yakın bir gelecekte görmüş olacağız.

Temkinli olmaya devam etmekte fayda var. tamamen hissede olmak doğru bir karar olmayabilir. Yada VIOP tarafında kısa pozisyon açarak portföyü koruma altına almak ve süreci bu şekilde takip etmek yine doğru bir yaklaşım olacaktır.

Açıklanan ekonomik paketin uzun vadede yazılım ve sigorta sektörüne pozitif etkisinin olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda Logo, Ardyz, Tursg gibi hisseleri olumlu olarak izlemeyi sürdürüyoruz.

Dolar

Dolar kuru 50-günlük ortalamasının üzerine çıktığı günden bu yana yukarı doğru eğilimini güçlendiriyor. 7.40 seviyesini destek ve 7.80 seviyesini direnç olarak izliyoruz. 7.80 direncinin geçilmesi durumunda 8.02 seviyesine doğru patika açılabilir. Ancak 7.40 desteğinin altına düşse bile aşağıda fazla düşecek alan olmayabilir.

Not: Forex piyasaları ile ilgileniyorsanız, daha fazla bilgi almak için tuncay@tuncaytursucu.com adresime mail atınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir