Borsa Haftalık Piyasa Beklentim 7/3/21

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD borsa endeksleri güçlü bir tepki yükselişi ile günü kapadı. Bu önümüzdeki hafta için piyasalara umut veren bir gelişme. Diğer yandan Hafta sonu ABD senatosu 1.9trilyon $ tutarındaki destek paketini geçirdi ve Salı günü Parlamento’da onay bekliyor. Bu onayın ardından hızlı bir şekilde ABD Başkanı Biden’ın onayına sunulacak. Çünkü 13 Mart tarihinde işsizlik yardımı programı bitecek. Bu tarihten önce destek paketinin devreye girmesi siyasiler açısından önemli bir gelişme.

masanotları borsa

Destek paketinin geçmesi piyasaları pozitif etkileyebilir. Borsalar bunu olumlu karşılayabilir. Ancak diğer yandan bu paketle birlikte enflasyonun daha fazla destekleneceği beklentisi ABD 10 yıllık faizlerinde yükselişe neden olabilir. Açıkçası piyasalar gelecek hafta iki ince buz arasında kalacak diyebilirim. Paket geçti diye hisse senetlerimi alınacak, yoksa paket enflasyon yaratacak diye faizler mi yükselecek ve bu hisse piyasasında baskımı yaratacak. Bunu göreceğiz. Ancak piyasalar önce kutlama yapıp ardından olumsuzlukları satabilir. Yani önce paketi kutlayıp borsaları yükseltebilir ardından ama faizlerde yükseliyor deyip satışa geçebilirler. İlginç bir hafta olacağı kesin.

Borsa İstanbul geçen haftayı iyi kapadı diyebiliriz. Teknik görünüm halen gücünü koruyor ve borsa yukarı gitmeye istekli görünüyor. Küresel piyasalardaki durum bu açıdan önemli ve ne kadar bizim borsaya izin verecek göreceğiz.

İçeride Sanayi Üretimi Dışarıda ABD enflasyon Verileri

Haftaya içeride Çarşamba günü İşsizlik oranını göreceğiz. Piyasalar üzerinde önemli bir etkisinin olmasını beklemiyorum. Cuma günü ise TCMB beklenti anketi ve Ocak ayı sanayi üretim verileri izlenecek. Beklenti anketi piyasadaki enflasyon beklentilerini izlemek açısından TCMB için önemli bir veri. Sanayi üretiminde ise %8.7 gibi aylık bir artış bekleniyor.

Dışarıda ise Pazartesi günü Almanya Ocak ayı sanayi üretimi izlenecek. Salı günü Euro bölgesi büyüme oranı alınacak. Piyasa üzerinde etkili olmayabilir. Çarşamba günü ise Çin ve ABD Şubat TÜFE verileri izlenecek. Özellikle faizlerin yükseldiği şu günlerde ABD enflasyon verisi önemli olacak. Beklentiler TÜFE’’in ABD’de aylık %0.4 olması yönünde. Çekirdek enflasyonda ise aylık %0.20 bekleniyor. Yıllık enflasyonun %1.4’den %1.6 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Perşembe günü ECB faiz toplantısı var. Faiz değişikliği beklenmezken, Başkan Lagarde’ın konuşması ve verdiği mesajlar önemli olacak. Cuma günü ise İngiltere ve Euro bölgesi sanayi üretimi verileri ve ABD ÜFE verileri izlenecek.

BORSA

Borsa endeksi 1521 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerine yeniden çıktı ve birkaç gündür bu seviye üzerinde bulunuyor. Göstergeler olumlu. Özellikle sanayi hisselerindeki pozitif seyir sürüyor. Banka hisselerinde ise baskı devam etmekte. Kısa vadede 1555 seviyesi direnç görevi görebilir. Ancak borsanın uzun soluklu yeni bir yükseliş yapması için 1575 seviyesini geçmesi ve üzerine yerleşmesi gerekir. Bu olmadıkça yükselişleri kısa vadeli görmekte fayda var.

Buna karşın endeksin 1521 seviyesi altına düşmesi durumunda baskı artabilir. 1500 seviyesi artık fazla güven vermeyen bir destek seviyesi olmakla birlikte, güçlü destek noktamız 1430 seviyesinde bulunuyor.

Genel olarak Borsa endeksinde 1575 seviyesi üzerine yerleşme olmadıkça kısa ve orta vadeli yatırımcıların %100 hissede olmamalarında fayda olabilir. Endeksin 1575 direncini geçmesi durumunda pozisyonlar artırılabilir. Uzun vadeli yatırımcılar için önemli olan ortak oldukları şirketlerin durumları ve olumsuz bir gelişme olup olmaması. Bunun dışında uzun vadeli yatırımcılar kısa vadeli dalgalanmalarla ilgilenmezler.

Dolar

Dolar kuru ABD faizlerindeki yükselişin GOÜ para birimleri üzerinde yarattığı baskı sonucunda yükseliyor. 7.30 seviyesi önemli bir 50 günlük ortalamaydı ve bu seviyenin üzerinde. Bu teknik açıdan dolardaki düşüşün bittiğini ve yüzünü yukarı çevirdiğini gösteriyor. 7.60 seviyesinde 22-haftalık ortalama var ve bu seviye güçlü bir direnç noktası. Bu seviyelerde yükselişin durması beklenebilir. Ancak dolar kurunun bu seviyeyi geçmesi durumunda ise yukarı hareket daha alev alabilir. Küresel bir dalga nedeni ile oluşan bu yükselişte TCMB’nin yapacağı fazla bir seçenek yok. Ancak enflasyon görünümündeki katı seyrin devam ettiğini dikkate alırsak gelecek 18 Mart toplantısında 100 baz puanlık bir faiz artışı gelmesi faydalı olabilir.

ÇOCUĞUNUZA BORSA HESABI AÇIN makalemi okuyabilirsiniz.

“Borsa Haftalık Piyasa Beklentim 7/3/21” için 3 yanıt

  1. Dardanel hissesi hakkında düşüncelerinizi gerçekten merak ediyorum, yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir