Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 28/02/21

Yeni haftaya piyasalar açısından bozulmuş olarak başlıyoruz. Geçen hafta ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş ile bozulan piyasa algısının sonucunda küresel borsa endeksleri kayıplarla kapadı. Fed Başkanı ekonomik hedeflerin çok uzağında olduğu mesajını net bir şekilde vermesine rağmen piyasalar hayır bu işin sonunda enflasyon gelecek dedi ve tahvilleri satmaya devam etti.

masanotları borsa

Geçen hafta Dow Jones %1.8, S&P %2.4 düşerken, Nasdaq %5’e yakın geriledi. DAX endeksi ise %1.5 değer kaybı ile haftayı tamamladı. Geçen haftanın en önemli özelliği bozulan algılar sonucunda GOÜ piyasalarından para çıkışının olmasıydı. Borsa İstanbul BIST100 endeksi geçen hafta %5.7 düşerken, TL Dolar karşısında %6.5 değer kaybetti. Bu kayıplar sadece Türk varlıklarında olmadı. MSCI GOÜ endeksi %6.4 değer kayberderken, Rusya borsası %4.1, Çin borsası %5 ve Güney Afrika borsası ise %3.3 düştü. Aynı görüntü para birimlerinde de görüldü. Brezilya Reali %4, G.Afrika Randı %3 dolar karşısında değer kaybetti. Rus Rublesi %0.8 değer kaybı ile dolar karşısında güçlü durdu denilebilir.

Görüldüğü gibi piyasalarında dalgalanma yaşayan tek ülke biz değildik. Sonuç olarak bu bir küresel dalgalanma ve bir şekilde dengeye oturacak. ABD 10 yıllık tahvil piyasası bir noktada dengeye oturacak ve piyasalardaki baskı yerini tekrar alımlara bırakacak. Fed’in tahvil piyasasına hemen girmesini beklemiyorum açıkçası. Bir süre piyasaların kendi dengesini sağlamasını bekleyecektir. Eğer piyasalardaki bozulma yerini panik havasına bırakmaya başlarsa o zaman piyasaya ciddi şekilde girerek tansiyonu düşürecektir. Bu nedenle piyasaların bir süre izlenmesi gerektiği düşüncemi koruyorum. Piyasalara yeni girecek olanların hemen acele etmemesinde fayda var.

Ekonomik takvim için tıklayınız.

İçeride büyüme ve enflasyon, ABD’de Fed üyeleri açıklamaları ve işsizlik izlenecek

Önümüzdeki hafta içeride Pazartesi günü 2020 yılı son çeyrek büyüme verisini alacağız. Beklentiler son çeyrekte Türkiye ekonomisinin %7.1 büyüyeceği ve bu sonuçla 2020 yılını %2.2 büyüme ile kapatacağı yönünde bulunuyor. Geriden gelen bir veri olduğu için piyasaların fazla etkilemesini beklemem. Çarşamba günü ise Şubat ayı enflasyon verisi önemli olacak. Beklentiler %1.4 seviyesinde bulunurken, yıllık TÜFE’nin %14.97’den %14.68 seviyesine düşeceği yönünde. Bu veri TCMB açısından önemli olacak.

Dışarda ise Pazartesi günü 2 Fed üyesi, Çarşamba günü 1 Fed üyesi ve Perşembe günü Powell konuşmaları izlenecek. Özellikle tahvil piyasasındaki gelişmeler sırasında önemli olabilir. Cuma günü ise ABD Tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Hafta genelinde PMI verileri takip edilecek.

Bunların yanında, S&P endeksinde 3808 desteği izlenecek, yukarıda ise 3865 direnci takipte. Dow Jones için 30863 desteği önemli olacak.

Borsa

Borsa endeksinde hem 22-günlük ortalama 1530 hem 50-günlük ortalama 1500 seviyesi kâğıt gibi yıkıldı diyebiliriz. Teknik olarak 1500 seviyesinin üzerine yeniden yerleşmedikçe yukarı olabilecek tepki yükselişlerine kanmamakta fayda var. Endeks yeniden 1500 seviyesi üzerine yükselmekte başarısız kalırsa aşağı baskı devam edecektir. Aşağıda ise 1430 ve 1380 destekleri önemli olacak. Endeksin 1380 seviyelerine gerilemesi durumunda bu seviyelerin iyi bir alım noktası olması beklenebilir.

Strateji olarak borsa endeksinin 1500 altında kaldığı sürece zayıf bir piyasa olarak izlemekte fayda olacaktır.

Uzun vadeli düşünen yatırımcılar için Şirketlerindeki büyümenin devam etmesi önemli olacak. Satışlar artıyor, Faaliyet karındaki atış devam ediyorsa uzun vadede sorun yok demektir. Borsalarda sert dalgalanmalar olsa bile Şirketin durumu ve mali performansı uzun vadede belirleyici olan tek unsurdur.

Dolar

Geçen hafta GOÜ para birimlerinden çıkışın etkisi ile neredeyse tüm para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. Bunun etkileri devam edebilir. Dolar kuru teknik olarak 7.30 seviyesinin altına düşmedikçe tansiyonun düştüğünden bahsedemeyiz. Yukarıda ise haftalık ortalama olan 7.60 seviyesi bulunuyor. Bu seviyenin geçilmesini beklemiyoruz. Küresel piyasalarda taşlar yeniden dengeye oturması ile dolar kurunda tekrar geri çekilmeler görebiliriz.

TKNSA Analizi için tıklayınız.

Çoçuğunuza Borsa Hesabı Açın 4 makalem için tıklayınız.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir