Teknosa TKNSA 2020/12 Ön İnceleme

Teknosa (TKNSA) sabah saatlerinde 4C20 sonuçlarını açıkladı. Benimde yakından izlediğim bir Şirket olduğunu biliyorsunuz. Sonuçlara göre Şirket 4C20’de 69.4 milyon TL net kar açıkladı. Geçen yıl aynı dönemde 19 milyon TL zarar yazmıştı. Bu sonuç yılın en yüksek çeyrek karı aynı zamanda tarihi rekor.

Şirket aynı dönemde 1 milyar 932 milyon TL satış geliri ile cirosunu %54 artırdı. Bu rakam en iyi çeyreksel satış rekoru oldu. FAVÖK aynı dönemde yıllık %88 büyüdü ve 198 milyon TL oldu.

masanotları

Sonuçlar güçlü gelen 3Ç20 sonuçlarından daha iyi geldi. TKNSA sadece son iki çeyrekte toplamda 132 milyon TL net kar açıklayarak 2021 yılı için 200 milyon TL üzeri net karın sinyalini veriyor.

TKNSA çeyreklik satış gelirleri, mn TL

12 Aylık Sonuçlar

Bu sonuçla TKNSA 2020 yılını 85 milyon TL net kar ile kapadı. Ciro %36 büyüdü ve 5. milyar 606 milyon TL oldu. FAVÖK %52 artışla 470 milyon TL oldu. FAVÖK marjı 1 puana yakın artışla %8.39 seviyesinde oluştu. Son iki çeyrekte FAVÖK Marjı %10 seviyelerinde seyretti ve 2021 yılının ilk çeyreği içinde güçlü sonuçların sinyalini verdi.

Net borç 244 milyon TL ve net borç / favök 0.5x gibi küçük bir seviyede. Borç sorunu yok. Cari oran 0.81x ve likidite oranı 0.26x seviyesinde. Daha yüksek olmasını tercih ederim ancak bu oranların 2021 yılında yükselmesini bekliyorum.

Özsermaye’nin negatif olduğunu biliyorsunuz. Son noktada Özsermaye -165.5 milyon TL olmuş. Haziran döneminde -298.3 milyon TL seviyesindeydi ve çeyreklerde elde edilen net karların etkisiyle giderek pozitife doğru yakınsıyor.

Zaman darlığı nedeni ile fazla yazamıyorum. Daha geniş kapsamlı bir TKNSA yazısı yazacağım ancak şimdi seans açılmadan bu yazıyı sizlere ulaştırmak istedim. Özet olarak TKNSA’da gelen sonuçlar tarihi rekor ve 2021 yılı için çok iyi sinyaller veriyor. Faaliyet raporunu mutlaka okuyun. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür’ün mesajlarını mutlaka okuyun. ( Faaliyet Raporu) Bir büyüme var ve TKNSA bundan mutlaka faydalanacak şeklinde kesin bir irade göreceksiniz.

2021 yılında Mayıs yada Haziran gibi %150 seviyelerinde bir bedelli sermaye artırımı bekliyorum. Sabancı Holding buna katılmak için hisse satışını tamamladı ve paylarının hiç bir zaman %50’nin altına düşmeyeceği mesajını verdi.

Uzun vadede pozitif beklentim devam ediyor. Piyasa çarpanları oldukça makul seviyelerde. 2020 yılndaki 470 milyon TL FAVÖK karının son iki çeyrek gelişimi, bana 2021 yılı için 750 milyon TL FAVÖK olabileceğini işaret ediyor. Tarihsel ortalama fd/favök 5x çarpan alınabilir görünüyor. Buna göre TKNSA için ön analizde 12 aylık dönem için 30-32TL gibi bir rakama ulaşabiliyorum. Daha detaylı bir analiz yapacağım.

TKNSA özet gelir tablosu , bin TL

AKSA 2020/12 raporumu okuyabilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir