Borsa Haftalık Yorum 21/02/21

Küresel borsa endeksleri birkaç haftadır ivmesini kaybetmiş görüntüsü veriyor ama bunun yanında sert satışların gelmediğini görüyoruz. Buna karşılık endekslerde yukarı doğru hızlanmalarda olmuyor. Açıkçası kafalar karışık olabilir. Bir tarafta aşılamaların etkisi ve mali teşvik beklentilerinin ekonomileri destekleyeceği beklentisi destek oluyor. Bu desteğe bol likidite ve düşük faizlerde yardımcı oluyor.

masanotları borsa

Tam da bu noktada geçen hafta ABD 10 yıllık tahvil faizleri son bir yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Önceki hafta %1.12 seviyelerindeki 10 yıllık faizler haftayı %1.34 seviyesinde kapadı. Cuma günkü yükseliş biraz daha agresif oldu bile diyebiliriz. Faizdeki bu yükseliş piyasaları huzursuz etmiyor değil. Sonuç olarak tahvil yatırımcısı, madem ekonomiler canlanacak o zaman enflasyon yükselecek dedi ve ellerindeki tahvillerden zarar etme beklentisi ile satışa geçtiler. Bu faizlerdeki yükselişi hızlandırdı. Şimdilik hisse senedi piyasalarında moral bozukluğu yüksek seviyede değil. Ama gözler faizlerde. Yükseliş devam ederse huzursuzluk artabilir. ABD’deki analistler ve yorumcular faizlerin %1.5 seviyesi üzerine yükselmesi durumunda piyasaların bozulabileceğini söylüyor.

Powell konuşuyor

Bu konuda bu hafta önemli bir gündem var. Fed Başkanı Powell Salı ve Çarşamba günleri Kongre sunumunu gerçekleştirecek. Salı günkü konuşması oldukça önemli olacak. Ekonomideki toparlanma hızı hakkında, faizler hakkında söyleyecekleri piyasalardaki bu ateşi söndürecek mi yoksa daha mı harlayacak göreceğiz. Ancak son Fed toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalar ve geçen hafta gelen toplantı tutanakları ekonomide durumun hiç öyle olmadığını, faizlerin yükselmesi için daha çok zamana ihtiyaç olduğunu söylüyor. Powell’ın Kongre’de bu eksenden uzak bir konuşma yapmasını beklemiyorum. Powell konuşması ile tahvil faizlerindeki ateşi söndürebilir. Umarım öyle olur.

Geçen hafta ABD S&P endeksi %0.71 geriledi. Dow Jones %0.11 gibi sınırlı bir oranda yükselirken, Nasdaq teknoloji endeksi %1.6 düştü. Almanya borsası %0.40 satıcılı kapadı. Fransa ve İngiltere borsaları haftayı yükselişlerle kapadı. Asya borsaları %1.5-%1.7 seviyelerinde yükselişle haftayı tamamladı.

MSCI Gelişen Ülkeler Borsası ise haftayı yatay tamamladı. Borsa BIST100 endeksi ise %1.42 yükselişle haftayı kapatırken, Sınai endeksi %3.4 primle borsayı sırtlayan taraf oldu. Banka endeksi zayıf seyrini sürdürdü ve %2.5 geriledi. BIST100 harici XTUMY endeksi ise %1.7 yükseldi. Popülerliği Sınai endeksine kaptırmış görünüyor.

Yurtiçi Fitch İle Moral Buldu

Peki biz haftaya nasıl başlıyoruz. Aslında sürprizle başlıyoruz demek doğru olabilir. Kredi Derecelendirme kuruluşu Fitch Cuma akşamı Türkiye’nin görünümünü “negatif” den “durağan”’a değiştirdiğini  açıkladı. Kredi notu ise halen BB- seviyesinde devam ediyor. Açıkçası beklemediğim bir gelişme. Ben daha çok Haziran ayında görünüm değişikliği bekliyordum. Bu gelişme elbette Borsa ve TL üzerinde olumlu etkiler gösterebilir. Cuma günü günün ikinci yarısında Borsa’ya gelen alımlar bunu açıklıyor. Büyük bir coşkulu alım görmedik ancak gün boyu negatif bölgede seyreden banka hisselerine gelen alımlar dikkat çekti. Dolar kurunda ise gözle görülür bir düşüş oluşmadı. Bu gelişmenin fiyatlamalarda ne kadar dâhil olduğunu bilmiyorum. Bunu yarınki açılışta göreceğiz. Ancak bence olumlu bir gelişme. Fakat şunu da söylemek lazım, Powell faiz konusunda ortalığı toparlayamaz ise ve tahviller %1.5 ve üzerine yükselmeye devam ederse, ABD piyasalarında oluşacak sert bir düzeltmeden, bizde dahil olmak üzere tüm dünya piyasaları etkilenebilir. Bu nedenle temkinli olmakta her zaman fayda var.

İçeride Hazine İhaleleri, Dışarıda Powell

Lafı çok uzatmadan takvime bakalım. Yurtiçinde Hazine Pazartesi 3, Salı 2 adet olmak üzere toplam 5 ihale açıyor. Pazartesi günü 2 adet altın ihalesi bulunuyor. Birisi Altın Tahvili ihracı, diğeri ise altına dayalı kira sertifikası olacak. Yine Pazartesi günü Şubat ayı Kapasite Kullanım oranı verisi alınacak. Cuma günü ise Ocak ayı dış ticaret verisini alacağız. Bu verinin sürpriz bir etkisini beklemiyorum çünkü zaten gümrük bakanlığı bir iki hafta öncesinde açıklıyor.  

Global tarafta ise Fed Başkanı Powell’ın Salı ve Çarşamba kongrede yapacağı sunumlar izlenecek. Ayrıca Çarşamba günü 2 fed üyesi ve Perşembe 1 fed üyesini konuşmaları var. Salı günü Euro bölgesi TÜFE verisi önemli. Cuma ise ABD kişisel gelir ve harcama verileri önemli olabilir.

Bunların yanında, S&P endeksinde 3881 desteği izlenecek, yukarıda ise 3950 direnci takipte. Dow Jones için 31261 desteği önemli olacak.

Ekonomik Veri Takvimi için tıklayınız.

Borsa

Borsa endeksinde momentumda canlanma var. 1530 seviyesinin üzerinde ısrarlı duruşun ardından yukarı doğru güç toplanıyor diyebiliriz. Ancak emin olmak için 1575 direncinin ardından 1582 direncinin geçilmesi gerekiyor. Bu durumda yukarı doğru önümüz açılabilir. 1530 desteği önemini korumaya devam ediyor.

Stratejik olarak Borsa endeksinin 50-günlük ortalamasının (1500 seviyesi) üzerinde kaldığı sürece orta ve uzun vadeli pozisyonlar korunabilir. Kısa vadeli al-sat yapan traderlar ise yukarıdaki destek direnç seviyelerini izleyebilirler.

Uzun vadeli düşünen yatırımcılar için Şirketlerindeki büyümenin devam etmesi önemli olacak. Satışlar artıyor, Faaliyet karındaki atış devam ediyorsa uzun vadede sorun yok demektir. Borsalarda sert dalgalanmalar olsa bile Şirketin durumu ve mali performansı uzun vadede belirleyici olan tek unsurdur.

Bilançolar devam

Bilançolar açıklanmaya devam ederken hisse bazlı hareketler ön plana çıkabilir. Pazartesi günü ENJSA ve KORDS, Salı ASELS, Çarşamba SAHOL ve CCOLA, Perşembe TKFEN, AEFES, GOODY ve Cuma günü DOAS bilançoları açıklaması bekleniyor.

Dolar

Dolar kurunda genel olarak aşağı yönlü eğim sürüyor. Fitch’in açıklaması ne kadar fiyatlandı onu göreceğiz. TL üzerinde pozitif etki yapabilir ve dolar kurunda bir miktar daha aşağı seviyeler görülebilir. Teknik olarak 7.10 seviyesi üzerine yükselip yerleşmedikçe dolar kurunda kalıcı bir yukarı hareketten bahsetmek erken olur. Kur geriledikçe kurumsal taraftan alımların geldiğini görmekteyiz. Şirketler borç ödemeleri için döviz alıyor olabilirler. Vatandaş ise dövizden çok gram altın ile ilgileniyor ve alım yapıyor.

Teknosa Yazımı okuyabilirsiniz.

Bilişim Şirketleri ile ilgili youtube kanalımdaki videomu izleyebilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir