CIMSA 2020/12 Bilanço Analizi

Çimsa (CIMSA) 4C20’de beklentilerin altında 40 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 60 milyon TL seviyesindeydi. Şirket geçen yıl aynı dönemde 18 milyon TL zarar açıklamıştı. Net kar bir önceki 3C20 döneminde elde edilen 97.7 mn TL kara göre geriledi.

masanotları borsa

Satış gelirleri yıllık %51.7 artışla 444 milyon TL olurken, piyasa beklentisi olan 612 milyon TL seviyesinin altında oldu. Önceki çeyrekte ise 660 milyon TL olmuştu. Aynı şekilde FAVÖK yıllık %185 artış gösterdi ve 130 milyon TL ile piyasa beklentisine paralel oluştu.

Kar marjları hem yıllık hem çeyreklik artış gösterdi. Sonuçlar 2019 yılı son çeyreğine göre güçlü geldi. Buna karşın önceki çeyrek döneme göre ise düşük geldi. Bunda cirodaki düşüş etkili olurken, Özkaynak yöntemine göre değerlenen Exsa’dan gelen kar rakamının son çeyrekte katkı sağlamaması ve döviz kurlarında düşüşten dolayı yazılan kur farkı gideri etkili oldu.

2020 Sonuçları

CIMSA 2020 yılını %32 ciro artışı ile 2 milyar 76 mnTL satış geliri ile kapadı. FAVÖK %65 artışla 443 milyon TL olurken, net kar %1234 arttı ve 175.7 milyon TL oldu. Cironun %87’si çimentodan %13’ü hazır betondan geldi. Hzır beton segmenti esas faaliyetlerden zarar yazmaya devam etti.

İhracat %49 seviyesinde oluştu. Net borç / FAVÖK 1.5 ile ideal seviyede. Cari oran 0.87 ile istediğimiz seviyenin bir miktar altında.

Şirket yatırımcı ilişkileri sunumu yüklememiş ama buradan takip edebilirsiniz.

Değerlendirme

CIMSA için uzun vadeli olumlu görüşümüzü koruyoruz. Beyaz çimento alanındaki yapılanmanın ilerleyen vadelerde şirkete iyi bir gelir yaratacağını bekliyoruz. Bu yapılanma sırasında gerçekleşecek şirket satışlarının gelir yaratması muhtemel. CIMSA için uzun vadeli 12-24 ay arası hedef fiyatımız olan 39TL seviyemizi koruyoruz.

AKSA 2020/12 analizi için tıklayınız.

CIMSA

YORUM

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir