Borsa Dolar Haftalık Yorum 21/03/21

Yeni haftaya piyasalar açısından ciddi şekilde bozulmuş bir tablo ile giriyoruz. Cumartesi sabahının ilk saatlerinde gelen kararname ile TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve bu durum piyasalarda büyük bir belirsizliğe ve endişeye neden oldu. Genel olarak piyasalar yeni gelen Başkan’ın faiz indirmek için geldiğini düşünüyor ve geçmiş tecrübelere bakıldığında bunda haksız sayılmazlar.

masanotları borsa

Ancak bu durumun piyasalarda derin bir endişe yaratmasında temel neden, TCMB’nin rezervlerinin olmadığı, ABD 10-yıllıklarının yükselmeye başladığı, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde baskı oluştuğu ve enflasyon baskısının ilerleyen aylarda devam edeceği beklendiği bir sırada böyle bir hamlenin yapılması. Bütün piyasa aktörleri bu nedenle şaşkınlık içerisinde gelişmeleri izliyor.

Genel kanı Naci Ağbal ile 5 ayda zorlukla ve karşılığında ödenene faiz faturası ile kısmen de olsa kazanılan güvenilirlik ve kredibilitenin hızlı bir şekilde harcandığı yönünde. Bundan sonra yeni gelen Başkan’ın doğru mesajlar verse bile piyasalar tarafından güven algısının oluşmayacağı geniş kesimlerce düşünülüyor.

Yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu, piyasalara PPK toplantılarının takvimlendirildiği tarihlerde yapılacağını ve iletişimin yüksek seviyede tutulacağını açıkladı. Pazar günü Banka genel müdürleri ile toplantı yaptı ve gelen haberlere göre TCMB para politikasının değişmeyeceği mesajını verdi. Ancak bu durum Asya piyasalarında DolarTL kurunun 8.20 seviyelerinde seyretmesine engel olmuş görünmüyor.

Elbette Asya piyasalarındaki işlemler sığ işlem hacmi ile oluşuyor ve Pazartesi sabahı için gösterge olmamalı. Ancak tansiyonun ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi. Muhtemelen dolar kurundaki yukarı yönlü seyir inatçılığını korudukça TCMB’den yeni mesajlar ve önlemler gelebilir. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 15 Nisan tarihinde yapılacak ve o tarihe kadar yeni Başkan’ın işi zor görünüyor.

Öncelikle piyasalara faiz indiriminin kısa sürede olmayacağı, sıkı duruşun kaldığı yerden devam edeceği mesajını çok net bir şekilde vermesi gerekiyor. Üstelik bunu artık güveni kalmayan piyasa oyuncularına karşı yapmak ve güveni korumak zorunda. Piyasaların eline önemli bir koz verildi ve piyasalar TCMB’yi ve yeni başkanı test edecektir. Bu arada 24 Mart tarihindeki Ak Parti kongresinden önce kabine değişikliği bekleyenlerin sayısı az değil.

Önümüzdeki hafta hem borsa hem de dolar kuru açısından hasarlı geçecek görünüyor. Dolar kuru için tahmin yapmak zor. Pazartesi günü bankalararası piyasaların açılmasının ardından kurdaki hareket dursa bile ilerleyen günlerde yukarı hareket zorlayabilir. TCMB geçen hafta Perşembe günü beklentilerin üzerinde 200 baz puan faiz artırımı ile kur cephesini kontrol almışken, şimdi yeniden kontrolü sağlamak zorunda. Üstelik bunu %19 gibi yüksek faize rağmen yapması gerekecek. Bu arada bin bir güçlükle 500 bps puandan 300bps inen CDS risk primleri şimdiden 425 bps seviyelerine tekrar yükseldi bile.

Söylenecek fazla söz yok. Önümüzdeki süreçte dolar kurunun yukarı doğru yükseliş patikasını korumasını beklemek fazla kâhinlik sayılmaz. Dolar kurunda bir seviye vermek şu aşamada zor.

BORSA

Peki borsa ne yapacak. Görünen o ki Pazartesi sabahı aşağı yönlü sert bir açılış bizi bekliyor. Borsa endeksi %3 seviyesine yakın aşağıda açılış yapabilir ve 1482 seviyelerinde güne başlayabilir. Kısa vadeli alım satım yapan yatırımcılara şunu önerebiliriz. Seans başladığında ve sert aşağı açıldığında o noktadan sonra yapılacak bir şey yok. Sakin olmakta yarar var.  En iyisi biraz zaman vermek ve endekste zayıfta olsa bir tepki gelmesini beklemek olacaktır. Genellikle endeks sert düşüşün ardından düştüğü yolun %30-40 gibi bir tepki yükselişi yapabilir. Satış yapmak isteyenler eğer isterlerse bu tepkiyi satmak için kullanabilir. Endekste tepki gelmez ise piyasa beklediğimizde daha kötü demektir. Açılıştaki gördüğü en düşük seviyenin de altına sarkmalar başlarsa satışlar güçlenebilir.

Güçlü destek olarak izlediğimiz nokta 1430 seviyesi. Bu seviyeye bir günde gelmesini beklemiyoruz. Ancak ilerleyen günlerde bu seviyeyi test etme şansımız yüksek gibi duruyor. Eğer bu seviyenin altına ilerleyen günlerde veya haftalarda düşersek endeks 1300 seviyelerine doğru yeni bir düşüş sürecine girebilir.

Yukarıda yazılanlar kısa vadeli borsacılar için. Kredili işlem devri artık bitmiş olabilir. En azından kredili pozisyonlar kapatılabilir. Borsa’nın borçla, size ait olmayan parayla ve kısa vadeli beklentilerle işlem yapılmayan bir yer olduğunu sürekli ifade ediyoruz. Maalesef bu gerçek acı bir fatura ile kendini gösterebilir.

Uzun vadeli yatırımcılara gelirsek, bu tarz sert ve kısa vadeli dalgalanmalar ilk defa olmuyor ve sonda olmayacak. Ancak beklentisi güçlü olan, faaliyetleri iyi olan güçlü şirketler uzun vadede kazandırmaya her zaman devam edecek. Uzun vadeli yatırımcılar için sabırlı olmaları gereken bir döneme giriyoruz. Kötü piyasada en iyi şirket hissesi bile düşebilir. Ancak panik yaparak satanlar 6-7 ay sonra pişman olabilirler. Sakin olmakta her zaman fayda var.

Not: Forex piyasaları ile ilgilenenler tuncay@tuncaytursucu.com adresine mail gönderebilirler.

Borsa ve Uzun Vadeli yatırım makalemi okuyabilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Dolar Haftalık Yorum 21/03/21” için bir yanıt

  1. Olacakları önceden görmüşsünüz, tebrikler Tuncay bey. 26 Mart kapanışı ile birlikte Banka hisselerinde yabancı çıkışının devam edeceğini tahmin etmekle birlikte tarihi diplerde olduklarını ve bir tepki hareketini kısa sürede görebileceğimizi ön görmekteyim. Bu konudaki fikirlerinizi merak etmekteyim. Sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir