Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 28/03/2021

19 Mart tarihinde TCMB Başkanı’nın görevden alınmasıyla başlayan süreçte başta borsa endeksleri olmak üzere piyasalarda olumlu hava kayboldu diyebiliriz. Haftanın ilerleyen günlerinde Pazartesi günü yaşanan fiyat oynaklığı oluşmadı ancak yine de piyasa algılamalarında belirgin bir iyileşme olduğu söylenemez.

masanotları borsa

Piyasaları Yatıştıracak Açıklamalar Gelmedi

Geçen hafta geçmesine rağmen TCMB yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan piyasaları yatıştıracak veya güveni tesis edecek açıklama gelmedi. Yabancıların borsa ve tahvil piyasalarından çıkışları devam etti ve gelecek hafta da devam edecek görünüyor. Yabancının takas oranı %44.23’e inerek tarihi düşük seviyeye geriledi. Geçen yıl Ocak ayında yabancı payı %65.79 seviyesindeydi. Risk primi ölçümüz olan CDS oranları gelişmeden önce 300 seviyesinden 458 seviyesine yükseldi.

İçeride piyasa dostu açıklamalar beklenirken, kabine değişikliği ile hiçbir gelişme olmadı ve hiçbir açıklama yapılmadı. Kabine değişikliği olacak mı o bile belirsiz durumda diyebiliriz. Piyasalarda Pazartesi günkü oynaklık seviyesi görünmüyor ancak genel algıdaki zayıf görünüm sürüyor. Borsa endeksi 1250 seviyelerinden 1430 direncini test etti ancak bu seviyeyi geçmekte başarılı olamazken, dolar kuru 8 seviyesinin üzerine de ısrarlı ve inatçı seyrini koruyor.

Çarşamba günü TCMB’nin yatırımcılar ile toplantı olması bekleniyor. Bu toplantı sonrasında yapılacak açıklamalar takip edilecek.

Dışarıda ise Cuma günü tarımdışı işsizlik verileri bulunuyor. Çarşamba günü Euro bölgesi enflasyon verisi izlenecek. Ayrıca Cuma günü ABD, İngiltere, Almanya piyasaları tatil sebebiyle kapalı olacak.

Ekonomik Takvim için tıklayınız.

BORSA

Borsa endeksi 1430 direncini zorladı ancak üzerine çıkmayı başaramadı. Bu seviyeden gelen kar satışlarının etkili olduğunu görüyoruz. Özellikle banka hisselerindeki yabancı satışları endeksi baskı altında tutuyor. Önümüzdeki hafta içinde yabancı satışlarının sürmesi bekleniyor.

Genel olarak kısa vadeli yatırımcılar için Borsa alıma uygun değil. Teknik olarak 1250-1430 gibi geniş bir aralıkta endeksin dalgalanması beklenebilir. Sonuç olarak Bu dönemde hisse senetlerinde ani düşüş ve yükselişler görülebilir. Teknik olarak endeksin 1250 desteğini yeniden test etmesi mümkün. Neticede Böyle bir hareket kayıpların artmasına neden olabilir. Kısa vadeli al sat yapan kişilerin hareket etmemelerinde piyasada taşların yerine oturduğunu görene kadar izlemelerinde fayda var. Bu dönemde kredili pozisyonların kapanması doğru olacaktır.

Uzun vadeli yatırımcılara gelirsek, bu tarz sert ve kısa vadeli dalgalanmalar ilk defa olmuyor ve sonda olmayacak. Ancak beklentisi güçlü olan, faaliyetleri iyi olan güçlü şirketler uzun vadede kazandırmaya her zaman devam edecek. Uzun vadeli yatırımcılar için sabırlı olmaları gereken bir döneme giriyoruz. Kötü piyasada en iyi şirket hissesi bile düşebilir. Ancak panik yaparak satanlar 6-7 ay sonra pişman olabilirler. Sakin olmakta her zaman fayda var.

Dolar

Dolar kurunda 8.04 direncinin üzerinde kapanış oluştu. Ancak 8.04 seviyesinin üzerinde seyir sürdüğü sürece yukarı hareket devam edebilir. 8.58 direnci önemini korurken bu seviyenin geçilmesi durumunda yukarı seyir hızlanabilir. Buna karşın Dolar kurunda sakinleşmenin başladığını söyleyebilmemiz için ilk etapta 7.80 seviyesinin altında seyirler görmemiz gerekir. Ancak teknik olarak grafik yukarı eğimi gösteriyor. Bu süre içerisinde gelecek açıklamalar önemli olacak.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın makalemi okuyabilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Piyasa Yorumu 28/03/2021” için 3 yanıt

  1. Tuncay bey merhaba,
    Yıl sonu beklentileri BİST bazında çok pozitif olan tüm analistlerin stratejileri MB başkanının görevden alınmasıyla suya düştü diyebilir miyiz? Bunun yanında bankaların bugüne kadar olan sağlam altyapıları ve güçlü sistemi sayesinde ucuz görünmeleri sebebiyle alıma giden yatırımcılar için çok uzun vadeli yatırımlara dönüştüğünü söyleyebilir miyiz? Yani bankaların akıbetini verilen ekonomik kararların istikrarsızlığı kötü etkileyecek gibi görünmüyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir