Borsa, Dolar Haftalık Beklentiler 12 Ocak 2020

İran ile ilgili tansiyonun düşmesinin ardından geçtiğimiz hafta Çarşamba gününden itibaren piyasalarda risk iştahı yeniden yükseldi. Global borsa endeksleri yükselişe devam ederken ABD borsaları rekor tazeledi. Borsa BIST 100 endeksi geçen hafta %4.4 yükseliş gösterirken, 2020 yılı beklentilerini açıklayan banka hisselerindeki alımların güçlenmesi ile Bankacılık endeksi (XBANK) %9 yükseldi. Böylece uzun zamandır yükselişe sınırlı katkı sağlayan banka hisseleri, borsadaki yükselişin temel aktörü oldu ve endeksteki hareket hızlandı.

masanotları borsa

Trump’ın Çarşamba günü konuşmasının ardından artan risk iştahına paralel olarak DolarTL kuru 5.9884 seviyelerinden hızla gerileyerek 5.85 seviyelerine kadar geriledi. Bu seviyelerden 5.87 seviyelerine doğru hafif tepkiler izliyoruz.

Gelişmelerin ardından Altın, petrol fiyatları geriledi ve Japon Yeni ABD doları karşısında tekrar değer kaybetmeye başladı. Bütün bu gelişmeler küresel piyasalarda risk alma isteğinin tekrar geri geldiğini ve hisse senedi piyasalarındaki yükselişlerin devamını sağlamış görünüyor.

ABD-İran geriliminde taraflar arasındaki karşılıklı atışmalar devam ediyor. Ancak piyasalar sıcak temas olmadığı sürece bu konuyu gündemden düşürmüş görünüyor.

Libya Riskinin Şimdilik Düşmesi Yurtiçi Piyasalar için Olumlu oldu

Türkiye piyasaları için ise Libya ile ilgili gelişmeler çok etkili olduğunu düşünüyorum. Ocak ayı için piyasalara yönelik önemli bir risk olarak görülen konu, Çarşamba günü Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından yapılan barış çağrıları ile ciddi oranda yumuşadı. Diğer yandan General Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu, ülkenin batısında süren askeri operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. Bu gelişmeleri yurtiçi piyasalar için olumlu karşılıyorum. BIST100 endeksi ve DolarTL üzerindeki agresif olumlu havada Libya ile ilgili bu gelişmenin önemli olduğunu söylemek mümkün.

Önümüzdeki günlerde Libya konusunda Berlin’de bir toplantı gerçekleşecek. AB tarafından verilen tepkiler şu ana kadar olumlu. Berlin süreci tamamlanana kadar ateşkesin devam etmesi beklenebilir. Bu piyasalar için bir alan yaratacaktır.
Genel olarak küresel ve Yurtiçi piyasalardaki pozitif havayı bozacak risklerin şimdilik azaldığını ve hisse senedi piyasalarındaki yükselişin destek görmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

Son Gelişmeler TCMB’nin elini güçlendirdi

Önümüzdeki hafta içeride Perşembe günü TCMB faiz toplantısı bulunuyor. Genel olarak beklentiler faizlerde değişikliğe gitmeyeceği yönünde bulunurken, 25 baz puan indirim bekleyenlerde mevcut. 100 baz puan faiz indirimi bekleyenler var ancak sayıları az. Son İran ve Libya gelişmeleri açıkçası TCMB’nin elini faiz indirimi konusunda güçlendirdi diyebiliriz. TCMB beklenti anketinde ise yılsonuna yönelik enflasyon ve faizlerde düşüş beklentisinin arttığını görmekteyiz. Buna paralel Perşembe günü TCMB’den sınırlı da olsa bir indirim daha görebiliriz ve bu DolarTL üzerinde fazla etkili olmayabilir. Faiz indiriminin borsaya pozitif etkisinin olması beklenebilir.

Pazartesi günü ise Kasım ayı cari açık verisi beklenecek. DolarTL üzerinde fazla etkisinin olmasını beklemiyorum. Salı günü Kasım ayı sanayi üretim verisi bekleniyor. Yıllık bazda %6.20 artış beklenen veride önceki Ekim ayında %3.8 atış gözlenmişti. Sanayi üretim verisi son çeyrek büyüme verisi için önemli bir gösterge olacak.

Dışarıda ise Salı günü ABD TÜFE verisi gelirken, Çarşamba günü İngiltere ve Cuma günü Euro Bölgesi enflasyon verilerini alacağız. Ayrıca sanayi üretim verileri de izlenecek. Pazartesi günü İngiltere, Çarşamba günü Euro bölgesi ve Cuma günü ABD sanayi üretim verileri piyasalar için önemli olacak.

Gelecek hafta bir diğer önemli gündem ise 15 Ocak tarihinde ABD-Çin arasındaki 1.faz ticaret anlaşmasının imzalanması bekleniyor. Bu konu piyasalar için önemli olabilir. Anlaşmanın imzalanmaması küresel piyasalarda kar satışlarına neden olabilir.

Haftalık Ekonomik Takvim için yıklayınız.

BORSA

Borsa endeksinde 115000 seviyesinin geçilmesi ile birlikte en önemli hedef 121500 seviyesindeki tarihi zirve olacak. Endekste bu seviyeye yükselecek güç mevcut. Endeksin 121500 seviyesinde kar satışlarına dikkat etmekte fayda var. Realizasyonlar gelebilir bu normal. Ancak bu satışların nerede karşılanacağı önemli olacak. 121500 seviyesinden geri çekilmelerin başlaması durumunda 117000 ve 116000 seviyelerini destek olarak izleyeceğiz. Satışların daha fazla aşağı gitmeden karşılanması durumunda endeksin 121500 direncini geçme şansı yükselecektir ve bir sonraki denemesinde bu seviyeyi geçerek yeni bir rekora imza atabiliriz.

Buna karşın satışların devam etmesi ve hatta 115000 seviyesinin bile altına gerilemesi, düzeltmenin çok daha etkili olabileceği sinyali olarak görülebilir.

Bir başka ihtimal ise Borsa endeksinin 121500 direncini hızlıca geçmesi olabilir. Bu durumda daha yüksek bir seviyeden geri çekilmeler görülebilir. Bu durumda 121500 destek olarak izlenecektir.

Bugüne kadar XTUMY endeksinin yani BIST100 dışındaki hisselerde hızlı yükselişler görmüştük. Bundan sonra bu hareketin Endeks hisselerinde daha fazla yoğunlaşmasını beklediğimi geçen haftaki yorumumda belirtmiştim. Banka hisseleri bunun işareti geçen hafta gösterdi. Yine endeks hisselerinde daha yoğun hareketler görebiliriz.

Genel strateji olarak zaten pozisyonu olan yatırımcılar pozisyonlarını korumaya devam edebilirler. Aşağıda endeks için ya da hisseleri için güçlü bir destek seviyesini stop loss alarak yükseliş sürdüğü sürece pozisyonlarını korumaya devam edebilirler. Yükselişe yeni katılmak isteyen yatırımcılar için ise 117000 endeks seviyesi stop loss alınarak pozisyon girişleri yapılabilir. Portföyü tamamen hisseye sokmak yerine bu seviyelerde sınırlı miktarda alım yapılabilir, endeksin 121500 seviyesi üzerine yerleştiğini gördükten sonra hisse oranı daha fazla artırılabilir. Çünkü bu durumda endekste yukarı hareket daha ileri seviyelere devam edebilir.

Dolar

Dolar kurunda ise 5.83 seviyesindeki 50-günlük ortalama güçlü bir destek ve yakın zamanda bu seviyenin altına gerileme beklemiyorum. Ancak ciddi bir sıcak para girişi ile bu mümkün olabilir. 5.83 seviyesinin altında 5.70 bölgesine doğru gerileme devam edebilir. Yukarıda ise 5.92 ve 6.0 seviyeleri önemli dirençler görünüyor. Açıkçası DolarTL kurunda dar bir aralıkta dalgalanmalar beklenebilir. Borsa ya kıyasla çok önemli fırsatlar vereceğini en azından yakın vade için beklemiyorum.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir