Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi 19 Ocak 2020

Borsa Endeksi geçen hafta %2.4 yükseliş gösterirken, 121500 zirvesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmekte başarılı olamadı. Bunun yanında satışların 120000 seviyesi üzerinde karşılandığını görmekteyiz. DolarTL kurunda ise TCMB’nin 75 baz puanlık faiz indiriminin ardından 5.90 seviyesinden 5.83 sınırına kadar gerileme gözlendi. Cuma günü hafif bir tepkiyle yeniden 5.88-5.89 bölgesine yükselen bir dolar kuru izledik.

masanotları borsa

Genel anlamda piyasalardaki pozitif hava devam ediyor. ABD ve Avrupa borsalarından momentum kaybı gözlense de yüksek seyirlerini koruyor. Avrupa endekslerinde DAX’da soluklanma izleniyor ancak İngiltere ve Fransa borsalarında ise yukarı eğim dikkat çekici. GOÜ endekslerinde ise yukarı momentumların sürdüğünü izliyoruz. Global piyasalarda olağanüstü bir gelişme olmadıkça pozitif seyirlerin sürmesi beklenebilir.

Yurtiçi piyasalarda önümüzdeki hafta önemli bir veri akışı yok. Pazartesi günü TCMB’nin olağanüstü toplantısı rutin bir gündem. 2019 yılı kar rakamının hazineye aktarılması karara bağlanacak. Geçen yılda yapılmıştı. Bu toplantının faizle bir ilgisi yok. Çarşamba günü ise Tüketici güven endeksi ve TCMB PPK toplantısının özetleri yayınlanacak. Piyasalar üzerinde bir etki beklemiyoruz.

Bankalara Gelen İnceleme

Cuma akşamı gelen Bankalar hakkındaki inceleme haberinin etkisini açık olan VIOP piyasasında özellikle Banka endeksi kontratında görmedik. Haberin dolar kuru üzerinde de etkisi hissedilmedi. Bu nedenle söz konusu haberin Pazartesi açılışta sert etki yaratmasını beklemiyoruz.

Gözler Berlin’de Olacak

Yurtiçi piyasalar için jeopolitik gelişmeler takip edilecek. Şimdilik yurtiçi piyasalar için Suriye ve Libya olası riskler olarak görünüyor. Ancak her ikisinin piyasa üzerindeki ağırlığı şimdilik ön planda değil. Libya konusunun uluslararası platform düzleminde devam etmesi riskleri azaltıyor. Gözler Berlin’de başlayan Libya zirvesinde olacak. Anlaşma ile sonuçlanması piyasalardaki olumlu havanın desteklenmesini sağlayacaktır. Anlaşma olmaması durumunda ise piyasaların yine çok etkilenmesini beklemiyoruz ancak yine de zihinlerin bir bölümünde soru işareti olarak kalacak.

Petrol Fiyatları Hareketlenebilir

Bu arada Hafter güçlerinin, Berlin zirvesi başlarken petrol ihracının yapıldığı limanları kapattığına yönelik haberler geliyor. Ulusal Petrol Kurumu, günlük 800 bin varil petrol ihracatının bu eylemden etkileneceğini duyurdu. OPEC’in günlük petrol kesintisinin 500 bin varil olduğu düşünülecek olursa bu petrol fiyatlarını etkileyebilir. Yeni haftada petrol fiyatlarında yükseliş ile başlayabiliriz. Cuma günü Brent tipi petrol varil fiyatı 65.17$ seviyesinden kapanmıştı. Tam 50-günlük ortalamasına gerileyen petrolde bu haber tepki yükselişi için iyi bir bahane gibi duracak görünüyor. 66.50$, 67.50$ ve 70$ seviyeleri Brent için direnç seviyeleri olacak.

Yurtdışında ise Pazartesi günü ABD piyasaları Martin Luther King günü nedeniyle kapalı olacak. Hafta genelinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklanacak. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Önceki toplantıda Başkan Largarde’nn güvercin söylmi bu toplantıda da devam edebilir. Cuma günü ise Avrupa ve ABD PMI verileri yoğun bir şekilde açıklanacak.

Haftalık Takvim için tıklayınız.

BORSA

Borsa BIST100 endeksinde yükselişin devamı ya da güçlenmesi için teknik olarak 121500 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekiyor. Bu nedenle önümüzdeki bir iki günlük seyir önemli olacak. Endeksin 121500 üzerine yerleşmekte başarısız kalması durumunda satış baskısı görebiliriz. Bu durumda satışların nerede karşılanacağı önemli olacak. Şu ana kadar 120000 seviyesi üzerinde karşılandığını izliyoruz. Bu seviyenin altında ise 118000 ve 117500 destekleri bulunuyor.

Teknik olarak şunu bilmekte fayda var. Endeks halen al konumunda bulunuyor ve yükseliş trendi sürüyor. Geri çekilmeleri bu yükseliş içerisinde bir düşüş olarak algılayacağız. Büyük resimde 115000 seviyesindeki 22-günlük ortalama ana destek noktamız olacak. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece Borsa endeksinin yükseliş trendinin korunduğunu düşüneceğiz. Buna karşılık endeksin 120000 altına gerilememesi durumunda ise 121500 direncinin geçilme olasılığı giderek artacak. Bu seviyenin geçilmesi ve yerleşmesi durumunda yeni zirveler ve rekorlar birbiri ardına gelmeye devam edebilir.

DOLAR

Dolar kurunda 5.8380 seviyesindeki 50-günlük ortalamanın altına düşmesini beklemiyoruz. Ancak yukarı hareketlerinde sınırlı kalmasını bekliyoruz. Yukarıda 5.92 ve 6 seviyelerini direnç olarak izlemekte fayda var. Genel olarak yatay seyrin sürmesi beklenebilir.
Dolar kurunda yukarı yönlü şok hareketler beklemediğimiz yönündeki düşüncemizi koruyoruz. Dolarizasyonun halen yüksek olması ve atakların gelebileceği adres olan Londra swap piyasasının kurutulmuş olması bu düşüncemizdeki ana neden. TCMB’nin hafta sonu açıkladığı Altın cinsinden zorunluk karşılıklara ilişkin karar ile piyasadan 4.5 milyar TL çekilmesi bekleniyor. Bu etkinin kademeli olması bekleniyor. Doların yükselmesi için TL’ye ihtiyaç olan bir ortamda piyasadan ilave TL çekilmesi, dolar kurundaki sakin beklentimizi güçlendiriyor.

Önümüzdeki günlerde yurtiçi ve yurtdışında olağanüstü gelişmeler olmadıkça Borsa endeksinde olumlu havanın sürmesini ve Dolar kurunda stabil seyrin devam etmesini bekliyoruz.

Bu yazım ilginizi çekebilir: Borsa 2020 Hisseleri – I –  

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir