Borsa Haftalık Beklentiler 26 Ocak 2020

Geçtiğimiz hafta Borsa endeksi %0.5 yükselişle haftayı kapatırken, 124500 seviyelerini görerek yeni bir yüksek rekoru kırmış oldu. Ancak kapanış gelen kar satışları ile birlikte 122142 seviyesinde gerçekleşti. Dolar kurunda ise 5.9478 seviyesine kadar yükselişler görüldü. Dolar kuru haftanın ikinci yarısını bu seviyelerde yatay geçirdi.

masanotları borsa

Borsa endeksindeki satışlarda korona virüsü ile ilgili gelişmelerin yarattığı tedirginliğin etkisi olduğu söylenebilir. Dünya Sağlık Örgütü şimdilik alarm seviyesi için erken olduğunu açıklamış olsa da, ABD’de 3.vakkanın görülmesi tedirginlik yaratıyor. Nitekim ABD borsaları Cuma gününü %1’e yakın satışla tamamladı. Avrupa borsaları Dünya Sağlık Örgütü sonrasında bir miktar toparlansa da muhtemelen Pazartesi günü satıcılı bir açılış görebiliriz. Virüs ile ilgili gelişmeler takip edilmeye devam edecek.

Corona Virüsü Gündemi Meşgul Edecek Görünüyor

Piyasalarda Corona virüsü nedeni ile çöküş seviyesinde bir satış baskısı beklenmiyor. Ancak zaten yüksek seviyelere ulaşmış borsa endekslerinde bir düzeltme beklentisi varken, bu gelişmeler işin tuzu biberi oluyor. Buna Borsa BIST100 endeksi de dâhil.
Dolar kurunda ise AMB faiz toplantısının ardından, başkan Lagarde’ın açılamaları sonrasında Euro değer kaybederken, Dolar endeksi yukarı tırmanmaya başladı. Bu durum GOÜ para birimlerini kısmen etkiledi. TL bunlardan birisi oldu ve kur 5.94 seviyelerine geldi. Corona virüsü güvenli liman algısını bir miktar yükseltiyor ve ABD tahvillerine yönelim dikkat çekiyor. Bu durum ABD Dolarını uluslararası piyasalarda güçlendiriyor. EURUSD paritesindeki 1.1026 seviyelerine kadar geri çekilme de, başkan Lagarde’ın açıklamalarının yanında Dolardaki güçlenmenin de etkisi var.

S&P Endeksinde 3270 Önemli Destek

Önümüzdeki hafta piyasalarda düzeltme amaçlı geri çekilmeler olabilir. ABD S&P endeksinde 3270 seviyesine kadar düşüş görmek mümkün. Bu yaklaşık %1’e kadar daha ilave bir düşüş anlamına gelmekte. Bu noktalardan tekrar tepkiler beklenebilir. Bu şiddette bir düşüş küresel piyasaları fazla bozmaz diye düşünüyorum. Ancak S&P endeksinin 3270 seviyesindeki 22-günlük ortalamasının altına düşmesi durumunda ise keyifler kaçabilir.

İçeride Hazine İhaleleri, Enflasyon Raporu ve S&P Türkiye Değerlendirmesi İzlenecek

Haftaya Pazartesi ve Salı günleri Hazine ihalelerini alacağız. Salı günü yapılacak olan iki ihaleden birisi 2 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli TLREF’e endeksli ilk tahvil ihracı olacak. Piyasanın ilgisi bu bakımdan önemli olacak. Hazine’nin Çarşamba günü çok önemli bir itfası bulunmuyor.

Pazartesi günü içeride Ocak ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksini alıyor olacağız. Çarşamba günü ekonomik güven endeksi açıklanacak. Perşembe günü yılın ilk enflasyon raporu gelecek. Cuma günü ise Aralık ayı dış ticaret dengesi verisi alınacak. Yine Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye değerlendirmesi bekleniyor. S&P’den kredi ve görünümde değişiklik gelmesini beklemiyoruz. Yine S&P’den açıklama gelmeyip pas geçmesi de muhtemel senaryolar arasında.

ABD Fed ve Büyüme Verileri beklenecek

Yurtdışında ise haftanın ilk dört günü Çin piyasaları kapalı olacak. Çarşamba günü ise ABD Merkez Bankası Fed toplantısı var. Faizlerde değişiklik beklenmiyor. Perşembe günü ise İngiltere Merkez Bankası faiz toplantısı ve ABD 4.çeyrek büyüme verileri alınacak. 4Ç ilk hesaplama verisi olmasından dolayı önemli olabilir. Beklentiler çeyreklik bazda %2.1 büyüme olacağı yönünde. Cuma günü ise Çin PMI verilerinin yanında Euro bölgesi TÜFE verisi gelecek. ABD tarafında ise kişisel gelir ve harcama verileri karşılanacak. Cuma günü veri akışı açısından yoğun bir gün.

Bunların dışında küresel piyasaların gündeminde üstelik ağırlıklı olarak Çin’den yayılan Corona virüsü olmaya devam edecek. Libya ve İdlip ile ilgili gelişmeler de Türkiye gündeminde yerini korumaya devam edecek.

Haftalık Takvim için tıklayabilirsiniz:

BORSA

Borsa endeksinde tarihi direnç zirvesi olması nedeni ile 121500 seviyesi üzerinde kapanışların devam etmesi önemini koruyor. Teknik olarak momentumda gözle görülür bir azalma var. Göstergeler geri çekilme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermekte. 121500 seviyesinin altında ise izleyeceğimiz seviye 120000 olacak. Bu seviyeye kadar geri çekilmeler normal görünebilir. Ancak 120000 desteğinin kırılması durumunda 117800 seviyesindeki 22-günlük ortalama desteğine doğru düşme riski yükselebilir. Ancak alım için 117800 seviyeleri ya da buna yakın seviyeler fırsat verebilir.

Genel olarak piyasalardaki olumlu havanın devam ettiğini ve küresel şartların hisse senedi piyasalarını desteklediği düşüncemizi koruyoruz. Korona virüsü ile ilgili gelişmelerin yükselmesi piyasalarda bir miktar momentum kaybına neden olabilir ancak önemli bir çöküş yaratmasını beklemiyoruz. Bu konuda dünya sağlık örgütü açıklamaları izlenecek.

BIST100 harici şirketler yükselişe devam etti

Borsa da geçen hafta BIST100 endeksi dışındaki hisselerdeki hareket yine devam etti. XTUMY kodu ile bilinen 100 endeks harici hisseleri içeren endeks %9.3 yükseldi. Önümüzdeki haftada BIST100 harici hisselerdeki hareketlilik devam edecek görünüyor. Bilişim, Kağıt Orman, Halkaarz endeksi gibi sektör hisselerinde yine hareketlilikler devam edebilir. Endekse dâhil hisselerde ise seçici olmakta fayda var.

Genel strateji olarak 120000 endeks seviyesi stop loss alınarak izlenebilir. Daha sakin bir yatırımcı iseniz 117800 seviyesi stop loss alınabilir. Buna ek olarak bu seviyelerde tedirgin olan yatırımcılar pozisyonlarını azaltabilir ve süreci bu şekilde izlemeye devam edebilir. Endeksin yukarı momentumunu tekrar kazanmaya başladığını görmeleri durumunda tekrar hisse ağırlıklarını arttırabilir. Uzun vadeli yatırım yapan veya hisse biriktiriciliği yapan yatırımcılar için ise fark eden bir durum yok. Ancak sonuç olarak yatırımcıların borsa da iyi şirketlere yatırım yaptığından emin olması gerekli.

DOLAR

Dolar kurunda yukarı doğru bir eğilim var. 5.95 seviyesinin geçilmesi durumunda 6 seviyesine doğru bir hareket görebiliriz. Ancak bu hareketin çok sert olmasını beklemiyoruz. Uzun ve orta vadede dolar kurunda şok yükseliş şeklinde hareketler beklemiyoruz. Ancak yurtiçi yerleşiklerin döviz pozisyonları artmaya devam ediyor. Bu durum piyasalarda halen güvenin tesis edilemediğini gösteriyor.

Bu çalışmam ilginizi çekebilir. Borsa 2020 Hisseleri.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Borsa Haftalık Beklentiler 26 Ocak 2020” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir