Borsa Dolar ve Piyasa Beklentileri 5 Ocak 2020

Küresel Piyasalarda ve Borsa larda haftalardır süren pozitif hava, Cuma günü ABD’nin İran’lı General Kasım Süleymani’ye yönelik operasyon haberleri ile bozulmuş görünüyor. Dünya piyasaları bu gelişmelerin ardından güvenli liman psikolojisine girerken, buna paralel olarak piyasalarda güvenli liman olarak bilinen Ons Altına, Japon Yenine ve ABD tahvillerine talep oluştu. Altın bir günde 1517$ seviyelerinden 1550$ seviyesine yükseldi. USDJPY paritesi ise 109 sınırından 108 seviyesine geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %1.9460’dan %1.7920 seviyesine geriledi.

masanotları

Almanya DAX endeksi Cuma günü %1.35 gerilerken, ABD S&P endeksi %0.7 değer kaybı yaşadı. MSCI dünya endeksi %0.5 düşerken, GOÜ endeksleri endeksi %0.3 düştü. İngiltere ve Fransa borsaları ise günü hafif yükselişle kapadı. Buna paralel BIST100 endeksinde satışlar açılıştan itibaren etkili oldu ve %1.94 değer kaybı gördük. Bankacılık endeksindeki değer kaybı %3 seviyesini buldu. ABD operasyonu sonrasında İran’dan çok sert tepkiler gelirken, bunun intikamının alınacağı mesajları açık bir şekilde verildi. İranlı General’in cenaze töreni sırasında İran’dan karşılığın askeri alanda olacağı sinyallerinin verildiğine yönelik haberler geçmekte. Bunun üzerine petrol tankerlerinin yoğun olduğu Hürmüz Boğazında hareketlilik yaşanıyor. Öyle ki İngiltere, boğazdaki gemilerinin güvenliği ve eşlik etmeleri için iki donanma gemisi gönderdiğini açıkladı.

Petrol Yükseliyor, Rusya Borsası sıçradı

Bütün bu gelişmeler Petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Brent petrol Cuma günü %3.8 yükselirken 69.23$ seviyesinde kapandı. Petroldeki bu hareketin ardından Rus Borsasında %1’e yakın yükseliş izledik. G.Afrika borsası ise %0.3 yükselişle haftayı kapatırken, Hindistan ve Brezilya borsalarında satıcılı bir gün görüldü.

Petroldeki Yükseliş TL Varlıklar için risk oluşturabilir

Önümüzdeki hafta ekonomik verilerden daha çok ABD-İran gelişmeleri izlenecek görünüyor. Jeopolitik risklerin yükselmiş olması piyasalardaki fiyatlamaların yönünü ne kadar değiştirecek izleyeceğiz. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi Türkiye için bir noktadan sonra olumsuz algılanabilir. Çünkü petroldeki yükseliş enflasyon olarak geri dönebilir. Bu durum ise zaten enflasyon sınırına gelmiş TCMB politika faizi dikkate alınırsa TL’nin daha kırılgan olmasına yol açabilir. Bu durum ilerleyen zamanda global piyasalar tarafından Türkiye için bir risk unsuru olarak algılanacaktır. Ancak bunun gerçekleşmesi için petroldeki yükselişin devam etmesi ve kalıcı olması gerekir. Başka deyişle aylık ortalamaları etkileyecek seviyede hareketler görülmesi gerekli.

Gelişmelerin ardından piyasalarda ani ve şok fiyatlamalar görüldüğünü söyleyebiliriz. İran’dan karşılık olarak kısa zamanda bir hareket gelmese bile piyasalar yine de temkinli kalmaya devam edebilir.

Libya Gündemdeki Yerini Koruyor

Türkiye ile ilgili bir diğer gelişme ise Libya’ya asker gönderme konusu görünüyor. Tezkere’nin geçmesinin ardından tüm hazırlıkların olduğu yönünde haberler bulunuyor. Uluslararası camia’dan şu ana kadar “endişe verici” olduğu yönünde açıklamalar görmekteyiz. Bu şiddette açıklamalar piyasaları fazla bozucu etki yapmayacaktır. Ancak ilerleyen dönemde AB ve ABD tarafından Suriye operasyonunda olduğu gibi şiddetli bir direnç ve yaptırımlara kadar varan açıklamalar gelmesi durumunda piyasalardaki algı bozukluğu güçlenecektir.

Kısaca dünya piyasaları son gelişmeleri ralli sonrası yüksek seviyelerde karşıladı diyebiliriz. Bu nedenle borsa da satışlar aynı derecede sert olmakta. Gelişmelerin gittikçe daha kötüye gitmesi durumunda bir süredir elde edilen yüksek karlar realize edilebilir ve satışlar şiddetlenebilir. Gelişmeler izlenecek.

Bununla birlikte haber akışlarının durması ve sakinlik oluşması durumunda piyasalarda bir miktar nefes alma görülebilir. Ancak yine de temkinli seyirler görebiliriz.

Ocak Ayında Üç Temel Konu

Yurtiçi piyasalar için Ocak ayında üç temel konu karşımıza çıkıyor. Birincisi Libya ile ilgili gelişmeler ve uluslararası camia’nın tepkisinin şiddeti ve yönü. İkincisi 16 Ocak tarihindeki TCMB faiz toplantısı. Son gelişmeler ve petroldeki hareketin ardından faiz indirimi olasılığı oldukça azalmış görünüyor. Üçüncüsü İran kaynaklı jeopolitik gelişmelerin ne tarafa evrileceği. Daha global tarafta ise 15 Ocak tarihinde ABD-Çin 1.faz anlaşmasının imzalanıp imzalanmayacağı olacak.

Bunun dışında içeride çok önemli ekonomik veri akışı bulunmuyor. Pazartesi günü TCMB enflasyon değerlendirmesi, Cuma günü ise işsizlik oranı ve TCMB Beklenti anketi izlenecek.

Tarımdışı İstihdam Bekleniyor

Dışarıda ise Pazartesi günü hem Avrupa hem ABD tarafında Aralık ayı PMI verileri izlenecek. Salı günü Euro bölgesi TÜFE verisi izlenirken, Çarşamba günü ABD özel sektör istihdam verisi ve haftalık petrol stokları verisi alınacak. Normalde haftalık petrol stok verisi orta derecede önemli olurken, petroldeki son hareketin ardından önemli olabilir. Cuma günü ise ABD Tarımdışı iştiham verisi izlenecek.

Haftalık Ekonomik Takvim için linki tıklayabilirsiniz: https://cdn.ulukartalteknoloji.com.tr/Media/CMS/Sites/portal/Contents/Documents/06_10_ocak_2020.pdf

BORSA

Cuma gününe TCMB’nin bankalardaki yabancı para zorunluk karşılıklarından komisyon alacağı haberi ile başlayan borsa endeksi, İran gelişmesi ile 113684 seviyesine kadar geriledi. Açılışta bankalarda satış baskısı bekliyorduk. Ancak beklenmedik haber satışların daha sert olmasına neden oldu. Sonuç olarak endekste kısa soluklu satış beklentisi, kendisini bir düzeltme hareketine evrilmesine neden oldu.

Teknik olarak günlük grafiklerde 112000 seviyesi deste olarak izlenebilir. 22 günlük ortalama desteği ise 111300 seviyesine bulunuyor. Borsa endeksinde bu seviyeye kadar düzeltmenin devam etmesi teknik olarak mümkün. Bu seviyenin de altına düşmesi ise keyiflerin kaçmasına neden olacaktır. Bu durumda 50 günlük ortalama desteği olan 107000 seviyesi gündeme gelecek. Aslında bu seviyelere gerilemek endekste yukarı trendin bittiği anlamına gelmeyecek. Sadece düzeltmenin çok şiddetli ya da sınırlı olmasını belirleyecek. Endekste trend’in sona erdiğini söylemek için 50-günlük ortalamanın altına gerilemesi gerekli.

Haftalık grafikte ise göstergeler halen çok güçlü. Ortalamalarından fazla uzaklaştığını ve düzeltme olasılığının giderek yükseldiğini geçen haftaki yorumlarımda belirtmiştim. Piyasa bunun için bahane arıyordu ve bulmuş olabilir. 112000 seviyesi hatalık grafikte de öne çıkıyor. Kısacası bu seviyenin altında sarkan bir borsa endeksi bir süre yatırımcılarının canını sıkabilir.

Yukarıda ise 115000 direnci önemini koruyor. Bu seviyenin üzerine yerleşmedikçe endekste yukarı trendin güçlenmesi beklenmemeli.

Buna ek olarak bilanço zamanının yaklaştığını da belirtmek gerek. Buna paralel hisse bazında hareketlilikler ön plana çıkabilir.

Borsa Endeksi
Borsa Endeksi Haftalık Grafik

DOLAR

DolarTL kurunda ise 5.95 gibi önemli bir eşik seviyesinin üzerine yerleşmesi yukarı trendin devam edebileceğini gösteriyor. Teknik olarak 6.14 seviyesine kadar çok güçlü bir direnç görülmüyor. Ara dirençler 6 ve 6.09 seviyeleri gösterilebilir.

Dolar endeksinin seyri, son gelişmeler sonucunda ABD Dolarına olan talebin devam edip etmeyeceği, TCMB’nin hamleleri DolarTL kurundaki seyirde etkili olacaktır. 5.95 seviyesinin altına gerileme olmadıkça DolarTL için tansiyonun düştüğünü söylemek zor görünüyor.

Dolar Kuru
DolarTL Grafik

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir