Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi 29 Aralık 2019

Hisse senedi piyasaları geçen haftayı %2.5 yükselişle kapadı. Borsa endeksi 112000 seviyesi üzerine yerleştikten sonra 114000 seviyesinin de üzerini yokladı. TL cephesinde ise değer kaybı geçen hafta da devam etti ve dolar kuru 5.96 sınırına dayandı. Hindistan ve Ruppisi ve TL dışında diğer GOÜ para birimlerinde Dolar karşısında güçlü seyirler izledik. Ancak bu iki para biriminde değer kaybı gördük.

Genel olarak hisse senedi piyasalarında iştahın sürdüğünü söylemek mümkün. Faiz ve CDS cephesinde ise sakin seyirler izliyoruz. Gösterge tahvil %11.68 ile aşağı yönlü hafif eğilimini sürdürüyor. CDS oranı ise 292 seviyesinde bulunuyor.

 

borsa masanotları

ABD ve Avrupa Borsa ‘larında Olumlu Hava Sürüyor

Geçen hafta dış piyasaların noel nedeni ile tatil olduğu bir süreci geride bıraktık. Tatilin ardından hem ABD ham Avrupa borsalarında yukarı isteğin sürdüğünü görmekteyiz. Bu durumu global piyasalar açısından olumlu görmekteyiz. 3240 seviyesinde kapatan S&P endeksinde 3210 desteğini yakından izliyoruz. Bu seviye üzerinde kalması şartıyla oluşacak geri çekilmeler global piyasaları fazla rahatsız etmeyecektir.

İçeride Enflasyon Bekleniyor

Gelecek hafta içeride Salı günü Kasım ayı dış ticaret dengesi verisini alacağız. Daha önceden gümrük verileri açıklandığı için bu verinin fazla bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. Çarşamba günü yılbaşı nedeni ile piyasalar kapalı olacak. Perşembe günü Aralık ayı İmalat PMI verisi bekleniyor. Geçen ay açıklanan veri 49.5 seviyesindeydi. Bildiğiniz gibi bu verinin 50 seviyesinin üzerinde olması ekonomik genişlemeyi ifade ediyor. Cuma günü ise haftanın en önemli gündem olan Aralık ayı ve 2019 yılı enflasyon verisini alacağız. Beklentiler aylık %0.70 yıllık %11.50 seviyelerinde olması yönünde bulunuyor. Enflasyonun yıllık bazda artma beklentisi piyasalarda sürpriz etki yapmayacaktır. Bu zaten beklenen bir gelişme. Önemli olan beklentilerden daha iyi ya da daha kötü bir verinin gelip gelmeyeceği.

Libya Konusu İzlenecek

Bunun dışında içeride izlenecek gelişmeler arasında ön plana çıkan gündemlerden birisi Libya’ya asker gönderme konusu olarak öne çıkıyor. Yılbaşının hemen ardından Libya’ya asker göndermeyi kapsayan tezkerenin TBMM’ye geleceği yönünde açıklamalar bulunuyor. Bu konuda muhalefet karşı oy kullanacağını şimdiden açıkladı. Dış tarafta ise İtalya’dan bu konu karşıtı açıklamalar geldi. Libya konusu önümüzdeki süreçte piyasalarda etkili olacağa benziyor. Başta AB ülkeleri, Rusya ve ABD olmak üzere dış cephede bu konuda Türkiye’ye karşı verilecek reaksiyonların sert ve karşıt olması içeride piyasaları huzursuz edebilir. Son olarak yine yaptırımlarla ilgili ABD cephesinden açıklama gelip gelmeyeceğini izleyeceğiz.

Dışarıda PMI verileri ön planda

Dışarıda ise ABD ve AB kanadında PMI verileri izlenecek. Cuma günü Fed’in son toplantısında ait tutanaklar yayınlanacak. Salı günü Japonya ve Almanya piyasaları kapalı olurken, İngiltere ve Fransa piyasaları yarım gün açık olacak. Çarşamba günü yılbaşı nedeni ile tüm dünya piyasaları kapalı olacak. Perşembe günü Rusya ve Japonya kapalı olurken, Cuma günü sadece Japonya kapalı kalmaya devam edecek.

BORSA

Borsa endeksinde 114000 seviyesinin üzerinde zorlanmalar oluştuğunu izliyoruz. Endekste son birkaç gündür momentum kaybı olduğunu söylemek mümkün. Haftalık bazda bakıldığında ortalamalardan fazla uzaklaşmış olması endekste düzeltme olasılığının yükseldiğini gösteriyor. Aynı görüntüyü günlük grafiklerde de görmek mümkün. Kısa vadede 112000 seviyesi endeks için önemli olabilir. Bu seviyenin altına gerileme devam etmesi durumunda düzeltme satışları güçlenebilir. Bu durumda 110000 seviyesindeki 22-günlük ortalama desteği izleyeceğimiz düzeltme seviyesi olacak. Buna karşın endeksin 112000 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ise yeniden güç toplayabilir ve bu durumda 114000 seviyesini ilerleyen süreçte güçlü bir şekilde kırma olasılığını yükseltir.

Teknik olarak endeks en kötü ihtimalle 106000 seviyesine düşse bile halen yukarı eğimin sürdüğünü ancak düzeltmenin beklenenden sert olduğunu düşüneceğiz. Strateji olarak 112000 endeks seviyesi pozisyonlar için kısa vadeli stop loss alınabilir. Daha geniş resimde bakanlar için ise 110000 seviyesini stop loss olarak izlemeleri mümkün.

Yukarıda ise endeksin ivmesini artıracak eşik seviyenin 115000 olduğunu düşünüyoruz. Bu seviyenin geçilmesi 122000 seviyesinin test edilmesini gündeme getirecek.

Bankacılık endeksin 157000 seviyesi kritik bir destek. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece bankaların endekse negatif bir etkisi olmayabilir. Bununla birlikte pozitif etkisinin olması için Bankacılık endeksinin 160000 direncini geçmesi gerekli.

100 endeks dışındaki hisselerde hareketlilik devam edecek görünüyor.

DOLAR

Dolar kurundaki yükselişin genel bir risk algısını yansıttığını düşünmüyoruz. Eğer böyle olsaydı aynı baskıyı Borsa endeksinde, faizlerde ve CDS’de görebilirdik. Kurdaki yükselişte yılsonu borç ödemeleri nedeni ile kurumsal talebin etkili olduğunu düşünüyoruz.

TCMB Cumartesi günü yayımladığı duyuruda Bankalardaki yabancı para zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puan artırıma gittiğini duyurdu. Daha önceden açıkladığı reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankalar dışındakiler için geçerli olan oranlarla, TCMB piyasadan 2.9 milyar $ tutarında likide çekmiş olacak. Zorunlu karşılıklarını artırmak zorunda kalacak bankaların kurda nasıl bir talep yaratacağını Pazartesi günü göreceğiz. Ancak bir etki görülse bile bu geçici bir etki olacaktır.

Dolar kurunda teknik olarak yön yukarıyı gösteriyor. USDTRY’nin 5.95 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareket 6 seviyesine doğru güçlenebilir. Daha yukarıda 6.14 ve 6.25 dirençleri bulunuyor. Buna karşılık kurun 5.93 seviyesinin altına gerilemesi durumunda tansiyonda azalma olduğunu düşüneceğiz. Libya konusundaki gelişmeler, yaptırımlar gibi konular DolarTL için etkili olması beklenen gelişmeler olabilir. Ancak şok yükseliş şeklinde bir beklentimiz bulunmuyor.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

“Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi 29 Aralık 2019” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir