Borsa, Dolar ve Piyasa Beklentisi 23 Aralık 2019

Borsa endeksi geçen hatayı %0.6 primle 111177 seviyesinde tamamlarken, yılbaşından bugüne getirisini %22 seviyesine taşıdı. Geçen hafta 110000 seviyesine doğru düzeltmesinin ardından yeniden alımların etkili olduğunu gördük. Dolar kurundaki yukarı eğilim geçen hatada devam ederken 5.94 seviyesini zorlayan bir kur gördük. TCMB’nin swap hamlesi, ABD yaptırımlarına karşı duyulan endişeler, TCMB’nin son faiz indiriminin enflasyon oldukça yaklaşmış olması ve ABD dolar endeksinin geçen hafta güçlü bir seyir izlemesi içeride dolar kurunu etkileyen faktörleri oluşturdu. Şirketlerin yıl sonuna doğru borç ödemesi için dolara talep göstermiş olması da bunda etkili bir faktör olabilir.

masanotları

Dolar kurunda görülen endişenin havasının borsa ve cds ler üzerinde görmüyoruz. CDS halen 282 seviyesinde bulunurken, hisse senedi piyasasında ise iyimserlik devam etti. Global piyasalardaki olumlu havada destekleyici olmaya devam ediyor.

Trump yaptırımlar içeren tasarıyı imzaladı

Cuma günü ABD Başkanı Trump, içerisinde Türkiye’ye yönelik yaptırımları da kapsayan bütçe tasarısını imzaladı. Tasarının içerisinde S-400 nedeni ile F-35 teslimin yasaklayan madde, kısaca “CAATSA” olarak bilinen “Amerika’nın hasımlarıyla yatırım yoluyla mücadele yasasını uygulama çağrısı yapan maddeler var. Tasarı Rus Doğalgazını Türkiye’ye taşıyacak olan “Türk Akımı” ve “Kuzey Akımı 2” projelerini de hedef alıyor. Her iki projenin inşaasında yer alan bazı gemi şirketlerine yaptırım uygulanması şartı getiriliyor.

Ancak Trump’ın bu tasarıyı imzalayacağı Cuma günü piyasalar tarafından biliniyordu. Çünkü ABD Hükümetinin kapanmaması için Cuma günü imzalaması gerekiyordu. Sonuç olarak Borsa endeksi buna rağmen günü 577 puan yukarıda kapandı. Dolar kuru 5.94 seviyesini geçemedi. Bu nedenle endeks haftaya Trump’ın imzası nedeni ile satıcılı başlamayabilir. Eğer satış baskısı olsaydı Cuma günü piyasada bunu hissedebilirdik. Yine de açılışı görmekte fayda var.

Diğer yandan Doğu Akdeniz’deki gelişmeler hızlanmaya başladı. Buradaki gelişmeler piyasaları şimdilik rahatsız etmiyor. Ancak izlemeye devam edilecek.

Gelecek Hafta Takvim Sakin

Önümüzdeki hafta global haber takvimi oldukça sakin. Salı günü Noel nedeni ile ABD piyasaları yarım gün olurken, Çarşamba ve Perşembe günleri ABD’de borsa kapalı olacak. Bu nedenle yabancı katılımının zayıf olduğu bir hafta yaşayabiliriz. Bu durum hacim olarak zayıf ve yatay bir piyasaya neden olabileceği gibi, volatilitenin artmasına da neden olabilir. Ancak borsada iştahın halen güçlü olduğunu ve küresel piyasaların yılı iyi bir seviyede kapatmaya istekli olduğunu görmekteyiz.

İçeride ise Perşembe günü kapasite kullanım oranları dışında önemli bir veri yok. Daha çok yaptırımlar, Doğu Akdeniz ve Suriye’ye yönelik haberler takip edilecek.

Haftalık Takvim için : https://cdn.ulukartalteknoloji.com.tr/Media/CMS/Sites/portal/Contents/Documents/23_27_aralik_2019.pdf

BORSA

Borsa endeksinde teknik olarak halen trend yukarı kalmaya devam ediyor. Endeksin 110000 seviyesi üzerinde kalması yükseliş iştahının korunması açısından önemli. Yukarıda ise 112000 seviyesinin üzerine yerleşmesi durumunda yukarı hareket güçlenebilir.

Bankacılık endeksinde 153000 seviyesi üzerinde hareket korunuyor. Bankaların yükselişe katılım konusunda tutuk kaldığını söyleyebiliriz. Bankacılık endeksinin de ivmesini güçlendirmesi için 157000 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu durumda endeksteki yukarı hareket hızlanabilir.

Borsa BIST30 endeksi için de hikâye ayın görünüyor. Teknik görünüm olumlu olurken, 133000 üzerinde kalması yukarı iştahı desteklemeye devam edecek. 136500 seviyesinin üzerine yükselişler ise yukarı hareketi bir üst vitese atabilir.

DOLAR

Dolar kurunda teknik olarak görünüm yukarıyı gösteriyor. 5.90 üzerindeki seyirler kurdaki yukarı görünümü desteklerken 5.95 üzerine yerleşmesi durumunda yukarı eğilim hız kazanabilir. Bu durumda 6.14 seviyesine doğru hızlanan bir hareket görebiliriz.
Dolar endeksi geçen haftaki yükselişi ile 50-günlük ortalamasına ulaşmış görünüyor. Bu seviyelerden geri çekilmeler oluşabilir. Başka deyişle gelecek hafta nispeten zayıf bir dolar seyri global piyasalarda görebiliriz. Bu durum içeride dolar kuruna bir miktar aşağı yönlü destekleyici olabilir. Her ne kadar borsa ve CDS’lerde olumlu ve sakin görünüm olsa da Dolar kurunda teknik görünüm güçleniyor. Tansiyonun zayıfladığını söylemek için 5.90 seviyesinin altına gerilemeler görmeliyiz.

Buradaki görüşler kişisel görüşlerimdir. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan görüşler genel yatırım yorum ve tavsiyesi kapsamındadır. Buradaki görüşler kişisel risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Burada yazılanlara göre hareket ederseniz risk size aittir. Lütfen sitedeki uyarı yazısını okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir