Borsa Haftalık Beklenti 26/07/20

Geçen hafta Borsa endeksi %0.3 değer kazandı. Dolar kuru yine yatay seyrini korudu. BIST100 endeksindeki yükselişte ana hareketin %2.7 ile BIST100 dışı Tüm endeks (XTUMY endeksi) hisselerde daha fazla yoğunlukta olduğunu izledik. Bankacılık endeksi ise %0.3 düştü ve zayıf seyrini korudu.

masanotları borsa

TCMB beklenildiği gibi politika faizini değiştirmedi. Enflasyon konusunda yukarı risklerin daha arttığını belirten karar sonrasında DolarTL’de dikkat çekici harekete rastlamadık.  Geçen hafta Dolar hafta endeksi düşmesine rağmen DolarTL kurunda gevşeme görülmedi. Ancak diğer majör GOP para birimlerinin de Dolar karşısında zayıf bir hafta geçirdiğini izledik. Başka deyişle ABD dolarındaki küresel değer kaybı GOP para birimleri karşısında etkili olmadı.

Küresel Piyasalar

ABD Borsa endeksi geçen haftayı %0.28 değer kaybı ile kapatırken, hafta içi üzerine yükseldiği önemli direnç seviyesi olan 3250 seviyesinin üzerinde tutunmadı ve bu seviyenin altında kapadı. Aynı şekilde Alman DAX endeksi kritik direnç olan 13000 seviyesinin üzerine yükselmesine rağmen bu seviye üzerinde tutunmadı ve altında kapandı. Teknik olarak yaşanan bu kapanışları borsa endekslerinde güç kaybı olarak algılıyoruz. Aşı haberleri ve beklenenden iyi gelen bilançolar olumlu gelişmeler olurken, ABD tarafında virüsün rekorlara devam etmesi, ABD-Çin gerginliğinin konsolosluk seviyesine sıçraması global piyasa algıları için olumsuz gelişmeler.

Önümüzdeki hafta S&P endeksi için 3250 direncini, DAX için 13000 dirençleri kritik olmaya devam edecek. Destekler ise 22-günlük ortalamalar olan S&P için 3168 ve DAX için 12650 seviyeleri olacak.

BORSA

Kısa haftaya başlarken Borsa endeksinde bir değişiklik ile giriyoruz. Pazartesiden itibaren borsa endeksinden iki sıfır atılacak. Yani Cuma günü 119200 olan BIST 100 endeksi 1192 olarak ifade edilecek. Küresel piyasalarda basamak sayısı en fazla olan endeksler Jamaika, Brezilya, Venezuela, İran ve Türkiye idi. Bu işlemle Türk borsasının artık bu grupla anılmayacak olmasını algılama açısından olumlu buluyoruz. Ancak bunun ucuzluk ile bir ilgisi bulunmuyor. Borsa endeksinden iki sıfır atıldı diye hisseler ucuzlamayacak. Hisse fiyatlarından iki sıfır atılmayacak.

Teknik Görünüm

Borsa endeksinde günlük, haftalık ve aylık grafiklerde pozitif görünüm devam ediyor. Aylık grafik Temmuz ayını güçlü kapatacak görünüyor. Ancak haftalık ve günlük grafiklerde güç kaybı ya da bir soluklanma görünümü mevcut. 1200 direnci kritik olmaya devam ediyor. Bu seviyeyi geçemedik. Endekste yeni bir yükseliş dalgasından bahsetmek için 1200 seviyesini geçmemiz gerek. Bu durumda 1250 direncine doğru yükseliş görebiliriz. Aşağıda ise 22-günlük ortalama 1171 seviyesi destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kapanışlar gelmesi durumunda 1116 seviyesindeki 50-günlük ortalamaya doğru satış baskısı görebiliriz.

Haftanın son günü Halkbank’a ABD’de yeni bir dava açıldığının haberi geldi. Mevcut gelişme HALKB özelinde olmak üzere banka hisselerinde baskı yaratırsa endeks üzerinde de baskı yapabilir.

 Strateji

Taktik strateji olarak Borsa 1171 seviyesi (22-günlük basit ortalama) üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar korunabilir. Yeni ilave pozisyon açmak için Endeksin 1200 direncini kırdığını görmek gerekir. Endeks 1200 seviyesinin üzerine yerleşirse yeni pozisyonlar yeni riskler alınabilir.

1171 desteğinin altında 1133 seviyesi anlamlı bir destek noktası olabilir. Kısa vadeli bakanlar 1171 seviyesini stop loss alabilirler. Daha sakin yatırımcılar ise 1133 seviyesini stop loss alabilirler. Borsa endeksinde 1133 seviyesi önemli. Bu seviyenin altında oluşacak seyirler can sıkıcı olabilir ve 1116 seviyesindeki 50-günlük ortalamaya kadar düşüşün önü açılabilir. Ancak bu seviyeler alım için güzel noktalar olabilir.

VIOP

Borsa endeksinden iki sıfır atılması ile BIST30 VIOP endeks kontratında da değişiklikler olacak. Daha önceden dayanak varlık spot endeksin (BIST30) 1000’e bölünmüş hali iken, artık spot endekse eşitlenecek. Kontrat büyüklüğü ise önceden 100 adet iken artık 10 adet olacak. Minimum fiyat adımı ise 0.025 ten 0.25e çıkarılacak. Sözleşme kodunda yada TL değerinde değişiklik olmayacak. Yani aynı teminat ile aynı pozisyon büyüklüğü elde edilmeye devam edeceğiz.

Bankalar

Bankacılık endeksi geçen hafta %0.3 düştü. XBANK endeksinde 1300 direnci kritik ancak bu seviyeyi geçemiyor. 1263 ve 1226 seviyeleri kritik destek olarak izleniyor. Teknik olarak bankalar güçsüz görünümünü koruyor. HALKB 5.76 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının altına gerilerse diğer banka hisselerinde de satış baskısı görebiliriz. Bu durum genel piyasayı baskılayabilir. Buna karşılık 5.76 seviyesi üzerinde tutunması durumunda ise yeni dava haberinin sert bir etki yaratmadığını düşüneceğiz.

Otomotiv

Hafta sonu kamu bankaları Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarını düşük faiz kampanyasından çıkardığını duyurdu. Bu gelişmenin borsa hisseleri üzerinde sınırlı bir etkisinin olmasını bekliyoruz. Firmaların sahip oldukları tüketici finansmanı şirketleri ve yapacakları indirim kampanyaları ile etkiyi sınırlaması beklenebilir. Sektör hisselerinde sert düşüşler olsa bile bir fırsat olarak düşünülmesi daha doğru olabilir.

Bilançolar Başladı

Borsa da bilançolar başlarken geçen hafta ARCLK ve TAVHL 2Ç20 sonuçlarını karşıladık. ARCLK 2.çeyreği beklentilerden daha iyi geçirirken bunu hisse fiyatında olumlu gördük. TAVHL’de ise adeta 2Ç20 döneminde durma yaşanmış görünüyor. Bu olumsuzluğun pandeminin en çok etkilediği sektör gereği beklendiğini söylemek mümkün.

Önümüzdeki hafta Pazartesi TTRAK, Salı günü AKBNK, TKFEN, BIZIM, TOASO, FORD, Çarşamba günü YKBNK, GARAN, AKGRT 2C20 sonuçları açıklaması bekleniyor.

DOLAR

DolarTL kuru sıkışık seyrini sürdürüyor. 6.88 seviyesi direnç olurken bu seviyenin üzerinde seyirlerin kalıcı olması durumunda kırılma yukarı yönlü olabilir. Bu durumda yukarı hareket 7 seviyesine doğru hızlanabilir. Aynı şekilde 6.83 seviyesi destek olurken, bu seviyenin altında kalıcı seyirler oluşursa kırılma aşağı yönlü sertleşebilir. Bu durumda aşağı hareket 6.63 seviyesine doğru gerileyebilir.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Sigorta Birleşmesi GUSGR HALKS

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir