CEMTS 2020/06 Bilanço Analizi

Çemtaş (CEMTS) 2Ç20 döneminde 25.1 milyon TL net kar açıkladı. Net kar rakamı yıllık %6 artış gösterirken, 1Ç20 dönemine göre %62 artış gösterdi. Net kardaki artışta kur farkı gelirlerinden kaynaklı 13 milyon TL’lik yatırım faaliyet geliri etkili oldu.

masanotları

FAVÖK 17.9 milyon TL olurken, yıllık %32 düştü. Bunda en önemli neden cirodaki 530 düşüş ve kar marjlarındaki gerileme olarak görünüyor. FAVÖK Önceki çeyreğe göre ise %57 artış gösterdi. FAVÖK marjı %12.8 olurken, geçen yıla göre hafif geriledi, 1Ç20’ye göre ise yaklaşık 6 puanlık artış görülüyor.

Satış gelirleri 139.9 milyon TL olurken, geçen yıl aynı döneme göre %30 geriledi. 6 aylık dönemde Şirket’in çelikhane üretimi ton bazında %9.8, haddehane üretimi %1.7 arttı. Satışlar ise ton bazında %5.6 azaldı. Yine ton bazında yurtiçi satışlar %6.9 ve yurtdışı satışlar ise %3.3 azaldı. Satışların %35.9’unu ihracat oluşturdu.

CEMTS Faaliyet Raporu için tıklayınız.

Genel olarak 2Ç20 döneminde ilk çeyreğe göre kar marjlarında artışlar görülüyor. Ancak satışlardaki gerileme %30 ile Covid-19 etkisini net bir şekilde yansıtıyor. Otomotiv sektöründeki gerileme satışlardaki azalmada etkili olan önemli bir faktör.

6 Aylık Sonuçlar

Bu sonuçlarla birlikte CEMTS, 2020 yılının ilk yarısını %8 düşüşle 40.6 milyon TL net kar ile tamamladı. Satış gelirleri %12 daralarak 319.5 milyon TL düzeyinde, FAVÖK %32 düşüşle 29.3 milyon TL oldu. Aynı dönemde kar marjlarında 3 puanlık düşüş görüldü ve FAVÖK marjı %9.2 oldu.

Yüksek Nakit ve Döviz Fazlası

Haziran sonu itibari ile cari oran 6.5 seviyesinde ve oldukça yüksek. Şirket’in 114 milyon TL net nakdi bulunuyor. Ayrıca 19.1 milyon € ve 6.3 milyon $ döviz fazlası bulunuyor. Borç sorun bulunmuyor ve döviz kurlarındaki artış CEMTS için lehte bir gelişme.

Temettü

CEMTS 28 nisan tarihinde hisse başı net 0.1172TL nakit temettü ödemesini yaptı. Geri kalan 0.03280TL nakit temettü 30 Eylül 2020 tarihinden sonraki bir tarihte belirlenecek.

Mercedes İle Yeni Üretim Hattı

Mercedes ile yeni üretim hattı onayı bekleniyor. Onayın ardından bu hatta seri üretime geçecek. MAN firması için ise mevcut denge çubuğu üretim hattında Temmuz ayından sonra üretime başlanıyor. Bunun dışında yurtdışından alınan MAN firması üretim hattının ise 2020 sonunda monte edilerek deneme üretimine başlanması bekleniyor. Bu hatta MAN için yeni projelerine üretim yapılması planlanıyor. 2021 yılında ciro üzerinde %8-10 seviyesinde etkisini göreceğiz.

Değerlendirme

2.çeyrek dönemde Covid etkisi ciro üzerinde etkili olmuş. Özellikle otomotiv sektöründeki durgunluk ve yurtdışı piyasalar cirodaki daralmada etkili olan faktörler. Ancak 3.çeyrek dönemde otomotiv sektöründe başlayan canlanma ve Avrupa piyasalarının daha güçlü görünüme sahip olması CEMTS için daha iyi bir 3Ç dönemi beklememizi sağlıyor.

2020 yılında CEMTS’ın 110 milyon $ ciroyu yakalaması beklenebilir. Bu yaklaşık 737.8 milyon TL satış gelirine karşılık geliyor. Aynı şekilde yılın ikinci yarısında kar marjlarının toparlanması ile 73 milyon TL FAVÖK bekliyoruz. Bu satışların %6.4, FAVÖK’ün %25 artması demek.

Ancak CEMTS’in tarihsel piyasa çarpanlarına bakıldığında oldukça yüksek seviyelerde bulunuyor. Pd/dd çarpanı 2.4x ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. Fd/favök çarpanı ise 23.8x ile 2015 yılından bu yana en yüksek seviyelerde. Fd/satış çarpanı ise 1.1x ile 2017 yılından bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. Bu nedenle CEMTS’ın fiyatının ucuz olmadığını düşünüyoruz.

Cemts pd/dd
Piyasa Değeri / Defter Değeri Rasyosu Tarihsel Grafiği , CEMTS
Cemts fd/favök
firma Değeri / FAVÖK rasyosu tarihsel grafik, CEMTS

CEMTS oldukça iyi ve güçlü bir şirket. İhracat potansiyeli, güçlü yurtiçi Pazar konumu, vasıflı çelik üretimi yeteneği, yeni anlaşmaları ve nakit gücü ön plana çıkıyor. Bunlar dikkate alındığında geri çekilmeler uzun vadeli pozisyonlar için fırsat olarak görülebilir.

CEMTS 2020/06
CEMTS Özet Gelir Tablosu

BORSA ve UZUN VADELİ YATIRIM makalem ilginizi çekebilir. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir