Sigorta Birleşmesi GUSGR HALKS

Güneş Sigorta (GUSGR) ve Halk Sigorta (HALKS) Cuma günü birleşme işlemlerinin başlatılması ile ilgili Yönetim Kurulu kararlarını KAP’a duyurdu. Bilindiği kamu sigorta şirketleri olan Güneş Sigorta, Halk Sigorta ve Ziraat Sigorta şirketlerinin tek çatı altında birleşme kararı 13 Aralık 2019 tarihinde KAP platformunda açıklanmıştı. Bu tarihten sonra doğal olarak beklenecek gelişme ilgili şirketlerin her birinin Yönetim Kurulu kararlarını beklemekti. Nitekim Cuma günü gelen haber bunu temsil ediyor. Ancak yeni bir bilgi öğrenmiş olduk, birleşme Güneş Sigorta çatısı altında gerçekleşecek. GUSGR’yi takip eden bir analist olarak sevindim. Temel olarak ise farketmez.

masanotları

Açıklama Sürpriz Değil, Beklenen Bir Prosedür

Yukarıdan anlaşılacağı üzere, Cuma günü gelen açıklama sürpriz bir açıklama değil. Aksine prosedür olarak beklenen bir gelişme. Gelen açıklama bunda sonraki prosedürü de belirtiyor. Önce birleşme ile ilgili uzman kuruluş raporu gelecek. Sonra bu rapor doğrultusunda birleşme sözleşmeleri hazırlanacak. Ardından her şirket Genel Kurul toplantılarını yapacak ve birleşme işlemini onaylayacak. Bunlar olurken Rekabet Kurulu, SPK gibi onay mercilerine başvurular yapılacak ve onaylar alınacak. Genel Kurul sürecinin ardından birleşme gerçekleşecek ve Borsa’da HALKS tahtası kapanacak, GUSGR olarak devam edecek. Aynı şekilde, ticari hayatta Ziraat Sigorta ve Halk Sigorta şirketlerinin ünvanları artık Güneş Sigorta olacak. Şimdiden hayırlı olsun.

Uzman Kuruluş Raporu

Burada uzman kuruluş raporu ile ilgili birkaç söylemek gerekiyor. Bu raporda birleşme oranı ve değiştirme oranları belli olacak. HALKS yatırımcıları için değiştirme oranı önemli olacak. Çünkü 1 adet HALKS hissesine kaç adet GUSGR hissesi alacağı belirtilecek. GUSGR hissedarları için değişen bir şey yok. 1 adet GUSGR hisseniz yine 1 adet olarak devam edecek, değişmeyecek.

Bir adet HALKS hissesine kaç adet GUSGR verileceğini hesaplamak zor. Çünkü Ziraat Sigorta halka açık değil ve onun değerlemesi önemli. Ayrıca GUSGR ve HALKS için ne kadar değer biçecekler bunlarda önemli olacak. Rapor beklenecek. Aşağıda ilgili sigorta şirketlerinin 2019 yılı verileri bulunuyor. Bilindiği gibi birleşme 2019 yılı finansalları üzerinden yapılacak. Tablodaki piyasa değeri 19 Haziran 2020 Cuma günkü kapanış verisidir.

Son olarak sermaye artırımı birleşmeden dolayı yapılacak sermaye artırımı olacağı için mevcut GUSGR hissedarlarını ilgilendirmiyor. Fiyat bölünmeyecek.

Ayrılma Hakkı ve Çağrı Olmayacak

SPK tebliğlerine göre ana ortak Varlık Fonu olduğu için Ayrılma Hakkı, Zorunlu pay alım teklifi (çağrı) gibi işlemlerden muaf tutuluyor. Bunlar olmayacak.

Birleşmenin Amacı ve Vizyon

Bunu açıklamak için, 13 Aralık 2019 tarihide KAP platformunda yapılan açıklamanın ilk iki paragrafını aynen okumakta ve hatırlamakta fayda var.

“T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde planlanan yapısal reformların önemli bir unsuru da sigorta ve hayat ve emeklilik sektörlerinde gerçekleştirilecek reformlardır. Bu reformlar kapsamında Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Türk Reasürans AŞ’nin kurulmasının ardından, sektördeki reformların kamu bankalarının kontrolünde bulunan sigorta ve hayat ve emeklilik şirketlerinin tek bir çatı altında birleşmesiyle devam etmesi öngörülmektedir.

Gerçekleştirilen bu reformlar ile ölçek ekonomisinin oluşturulmasına ve bankacılık dışı finansal sektör büyüklüğünün dünya ortalamasına ulaşmasına katkı sağlanarak sigorta ve hayat ve emeklilik  sektörlerinin küresel rekabetin bir parçası haline getirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca operasyonel verimliliğin artması, maliyetlerde düşüş sağlanması, başta bankalar olmak üzere tüm dağıtım kanallarının daha etkili kullanılması, ürün yelpazesinin genişletilmesi ile sigorta sektörünün dinamik bir yapıya kavuşturulması planlanmaktadır.”

13 Aralık KAP açıklaması için tıklayınız.

Açıklamada bankacılık dışı finansal sektör büyüklüğünün dünya ortalamasına ulaşmasına katkı sağlamak deniyor. Rakamlara baktığımızda şunları söylemek mümkün. 2019 yılında Türk Sigorta sektörünün toplam prim üretimi 69.2 milyar TL olarak gerçekleşti. Bu rakam 2019 yılı GSYİH’nın içerisinde %1.5 paya karşılık geliyor. Dünyadaki küresel prim üretiminin, küresel GSYİH’ya oranı %6 seviyelerinde bulunuyor. Sonuç olarak planlanan hedef Türkiye’de sigorta sektörünün payını %6 seviyelerine çıkarmak. Peki bu ne demek? 2019 yılı GSYİH cari fiyatlarla 4 trilyon 280 milyar TL oldu. Bunun %6’sı 257 milyar TL seviyesine karşılık gelir. Yani 69.2 milyar TL olan Türk Sigorta Sektörü prim üretiminin 4-5 kat artması anlamına geliyor. Uzun vadeli hedefin somut olarak bu olduğunu düşünüyorum. Dikkat edin, bir şirketin değil, bir sektörün 4-5 kat büyümesinden bahsediyorum. Bu büyümeden şirketler farklı oranlarda faydalanabilir.

Sigorta Sektöründe Atılan Diğer Adımlar

2019 yılında sektör için önemli bir gelişme Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun kurulması oldu. Bu adım ile gelişmiş ülke örneklerinde olduğu gibi Türkiye’de de sigorta ve emeklilik sektörlerinin münhasır bir otorite tarafından yönetilerek sektör sorunlarının hızlı, etkin ve verimli şekilde çözülmesine katkı sunması bekleniyor.

Yine 2019 yılında yüzde 100 Hazine sermayeli Türk Reasürans AŞ’nin (Türk Re) kurulması da sektör açısından önemli bir gelişme oldu. Türk Re’nin kurulması ile sektörün özellikle teminat bulmakta zorluk yaşadığı bazı branşlarda kapasite artışına destek sağlaması bekleniyor.

Ekonomideki büyüme eğilimiyle birlikte yangın ve doğal afetler, genel zararlar ve genel sorumluluk branşlarında büyüme bekleniyor. Her geçen gün gelişen teknolojinin sektöre yansımalarıyla siber sigortaların önemini artıyor.

Katılım sigortasında büyümenin devam etmesi bekleniyor. Katılımın sigortasında geçen yıl görülen hareketlenmenin ivmelenmeye başladığı görülüyor. Özellikle Türk Re’nin katılım sigortalarına kapasite katkısı sağlaması bekleniyor. Katılım Sigortacılığında mevzuat değişikliklerinin devreye girmesi ile bu kanattaki büyümenin hızlanması bekleniyor.

Kredi hacmindeki genişlemeye paralel olarak hayat, ferdi kaza ve kasko sigortalarında gelişimin devam etmesi bekleniyor.

2020 yılında hedeflenen Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin kurulması, otomatik katılım ve BES’in yeniden yapılandırılması gibi adımlarında Sigorta Sektöründeki ivmelenmeyi hızlandırması bekleniyor.

Nüfus’un %25-30 gibi bi kısmının sigorta ile ilgilendiği dikkat edilirse, Uzun vadede amaç sigortanın tabana yayılması ve penetrasyon oranının daha yüksek seviyelere ulaşması hedefleniyor.

Değerlendirme

Birleşme sürecinin devam etmesini olumlu karşılıyorum. Gördüğüm kadarı ile birleşme işlemleri birkaç ay gibi kısa bir sürede tamamlanacak. Ziraat Sigorta ve Halk Sigorta tarafından gelecek katılım sigortacılığının, banka sigortacılığının ve özellikle Ziraat tarafından gelecek tarım sigortacılığının yeni birleşik şirket için önemli avantajlar olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki yıllarda sigorta sektöründeki büyümeden en fazla faydayı sağlayacak şirketlerden birisinin yeni Güneş Sigorta (GUSGR) olmasını bekliyorum. Birleşme ile birlikte ortaya Sektördeki prim üretiminin %10’unu karşılayan bir şirket çıkacak. Uzun vadede sigorta sektöründe hedeflenen büyüme hızını dikkate alırsak büyüme odaklı pozitif beklentim devam ediyor. Uzun vadeli (en az 2 yıl) yatırım yapılabilecek iyi bir seçenek oluştuğunu söylemek mümkün.

Ayrıca sektördeki büyümeden elbette diğer sigorta şirketleri de pozitif etkilenecektir. Aksigorta, Anadolu Sigorta, Anadolu Hayat, Aviva, Ray vs vs.. Sadece GUSGR için pozitif yorum yapmak haksızlık olur. Ancak GUSGR’nin bu büyümeden daha fazla fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Yukarıda bahsettiğim genel bilgilerin ardından Pazartesi günü GUSGR veya HALKS hisseleri nasıl açılır diye bir yorum yapmak yüzeysel kalabilir. Ayrıca bilmiyorum. Söylediğim gibi sürpriz bir haber değil. Uzun vadeli bir bakış açısı ile değerlendirilmesini tavsiye ederim. Teknik olarak GUSGR haftalık ve aylık ortalamalarından çok fazla uzaklaşmış durumda. Yani kısa vadede hisse gerilese bunu herkes normal karşılar. Gerileme olur mu olmaz mı bilmiyorum. Kısa vadeciler aşağıda kafalarına uygun bir yeri stop loss olarak izleyecekler. Bu nedenle kısa vadeli değil uzun vadeli ilgilenen yatırımcıların bu yazıyı okumalarında fayda var.

Aşağıdaki yazılarım ilginizi çekebilir; 

ODAS 2020/03 Bilanço Analizi

ALARK Şirket Notları

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir