ALARK Şirket Notları

Alarko Holding (ALARK) CEO’su Ayhan Yavrucu bugün bir TV programına katıldı. Açıklamalarını sizler için Şirket Notu haline getirdik.

masanotları
  • ALARK Pandemi sürecine hazırlıksız yakalandı ancak çok hızlı refleks gösterdiler. Bu dönemde oluşan kayıpların yıl içinde telafi edileceğini düşünüyorlar.
  • 2020 yılında ciroda büyük daralma beklenmiyor. Kalıcı bir hasar beklenmiyor. Haziran sonu Temmuz ortası gibi genel görünümün çok daha net olacağını düşünüyorlar. ALARK kombine ciroda 2020 yılı için %2 gibi oldukça sınırlı bir ciro daralması bekleniyor.
  • Pandemi sürecinde en çok etkilenen sektörün müteahhitlik olduğu ifade ediliyor.
  • Elektrik Dağıtım kanadında talepte bir düşüş olduğunu ancak Nisan ayında sulama döneminin başlaması ile talepteki daralmayı dengelediği ifade ediliyor. Bu nedenle elektrik dağıtım kanadında önemli bir daralma beklenmiyor.
  • Elektrik Üretim kanadında ise Mart ve nisan aylarında planlanan bakımlar olduğu ve bu nedenle düşüş görüleceği ifade ediliyor. Ayrıca kış aylarının sert geçmesi nedeni ile Hidroelektrik santrallerinin yıla güçlü girerek yüksek elektrik üretimi gerçekleştirmesinin de kömür santrallerini etkilediği belirtiliyor. Şirket yılın ikinci yarısından itibaren bu durumun değişeceğini ve kömür santrallerinin yeniden ağırlık kazanmaya başlayacağını bekliyor.
  • Alarko Holding’in (ALARK) genel yatırım görünümü ile ilgili olarak ise, son 4-5 yılda yapılan yatırımlarla Alarko Holding’in ana faaliyet alanının enerji şirketine döndüğü ve bunun ilerleyen yıllarda rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji yatırımları ile daha artacağı ifade edildi. Holding’in portföy yapısında enerji grubu %65 paya sahip. Bu oran ilerleyen yıllarda daha artacak.
  • Alarko Gayrimenkul (ALGYO) kanadında ise 2018 yılında son kalan villaların satılması ile stokları sıfırladığını ve tamamen nakde geçtiği ifade ediliyor. Son süreçte arsaların değer kazandığı ve nakit değerlerin dövizde kalmasından dolayı değer kazandığı belirtiliyor.
  • Turizm grubu ise en çok etkilenen diğer bir sektör oldu. Ancak şu anda doluluk oranlarının fena olmadığı, Pandemi süreci iyi yönetilir ve uçuşlar artarsa Temmuz Ağustostan sonra daha iyi olacağı düşünülüyor.
  • ALARK öncelikle nakit esastır prensibi ile çalışıyor. Kısa vadede nakit, uzun vadede karlılık prensibini benimsiyor. Borçlarda problem olmadığı, bu yıl 150 milyon $ borç ödemesi yapılacağı ve önceden tedbirlerin alındığı sorun bulunmadığı belirtiliyor.

Bu analizlerimde ilginizi çekebilir;

ASELS 2020/03 Bilanço Analizi

ODAS 2020/03 Bilanço Analizi

 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir