Borsa ve Haftalık Piyasa Beklentileri 14/06/20

Borsa İstanbul haftayı %0.27 yükselişle kapatırken, yine yatırımcı ilgisinin BIST100 harici hisselerde yoğunlaştığını izledik. BISTTUMY endeksi %4 yükseliş gösterdi. BIST30 endeksi ise haftayı %0.55 düşüşle tamamladı. Bu sonuç bize BIST30 endeks hisselerinin genel endekse baskı yaptığını, bu baskının ise BIST30 dışı BIST100 endeksi (XYUZO endeksi: 100-30 hisseleri) hisseleri ile karşılandığını gösteriyor.

masanotları borsa

S&P Endeksinde Günlük Grafikte Boğa, Haftalık Grafikte Ayı Formasyonu Görünüyor

Küresel Borsa endekslerinde ise özellikle ABD S&P endeksinde kritik bir hafta geride kaldı. Perşembe günü %6’ya yakın düşen S&P endeksinde, Cuma günü cılız bir tepki gelse de haftalık kapanışta sıkıntılı bir görünüm var. Öncelikle piyasaların hafızası vardır. Perşembe günü Dow Jones endeksinde %6.5, S&P endeksinde %6’ya yakın düşüşü piyasalar unutmaz. Teknik olarak o gün oluşan siyah mumlar, haftalık grafiklerde tehlikeli bir ayı formasyonu (Yutan Ayı Formasyonu, 2.Grafik) oluşturdu. Ancak bunun çalışıp çalışmadığını haftaya yaşanacak seyirlerde göreceğiz. Çünkü teyit gerekli. Formasyon oluşması gerçekleşeceği anlamına gelmez. Özellikle S&P endeksinde 3000 seviyesinin altına düşüş olması durumunda formasyon onaylanabilir ve baskı artabilir. Bu nedenle piyasaların hafızası vardır ve Perşembe günü yaşanan sert satışları unutmaz. Umarız önümüzdeki hafta iyimser bir hafta olur ve güçlü bir kapanış görebiliriz. (Burada bir not düşelim, 2.Grafikte Mart ortasında tam tersi formasyon olan Yutan Boğa formasyonu oluşmuş ve ardından yükseliş başlamıştı).

Buna karşılık günlük mum grafiklerde ise sert düşüş sonrası oluşan kısa vadeli bir boğa formasyonu (güvercin yuvası boğa, 1.Grafik) da görülüyor. Açıkçası bu durum yorum yapmayı zorlaştırıyor. S&P endeksi günlük grafiklerde bir alış formasyonu, haftalık grafiklerde ise bir satış formasyonu gösteriyor. Tekrar edersek formasyon oluşması gerçekleşeceği anlamına gelmez. Teyit gerekli. Bunu da önümüzdeki hafta gün gün giderek göreceğiz.

borsa
S&P Endeksi Günlük Grafik
S&P Endeksi Haftalık Grafik

Özetleyecek olursak ABD borsaları için karışık bir görünüm söz konusu. Hafta içerisinde tepkiler gelse bile haftalık görünüm nedeni ile temkinli izlemeyi sürdüreceğiz. Tehlikenin geçtiğini söylemek için S&P endeksinin 3150 seviyesini geçtiğini görmekte fayda var. Buna karşın 3000 desteğinin kırılması durumunda ise satış baskısı 2750 seviyesini gösterebilir.

Küresel borsalarda bu görüntünün çıkmasında virüs ile ilgili 2.dalga endişelerinin birden bire gündeme gelmiş olması etkili oldu. Dolayısıyla virüs ile ilgili gelişmeler önümüzdeki hafta gündemde kalmayı sürdürecek görünüyor.

ABD 10 Yıllık Tahvilleri Tekrar Düştü

ABD 10 yıllıkları %0.6 seviyesinden %0.90 seviyesine kadar yükselmesinin ardından, haftayı yeniden %0.70 seviyelerinde kapadı. ABD Tahvillerinde çözülme başlıyor mu diye umutlanırken, birdenbire tekrar başladığımız yere döndük. Önümüzdeki hafta tahvil faizlerini izlemeye yine devam edeceğiz.

Borsa Endeksinde Günlük Grafiklerde İşler yolunda, Haftalık Grafikte İkaz Var

Borsa endeksi içinde benzer bir durum var. Günlük grafiklere bakıldığında işler yolunda görünüyor. 108300 destek, 110600 önemli direnç. Ancak haftalık grafiğe bakıldığında mum grafiklerde bir ayı formasyonu görülüyor. Yine tekrar ediyorum. Formasyonun çıkması gerçekleşeceği anlamına gelmez. Teyit gerekli. Nedir bu teyitler, öncelikle 108300 desteği önemli olacak. Ancak tam teyit olması için 106300 desteğinin kırılması gerekiyor. Böyle bir durumda satış baskısı 105000 seviyesindeki haftalık ortalamalara kadar uzayabilir.

Buna karşın 108500 desteği üzerinde tutunması durumunda ise 110600 direnci önemli olacak. Endeks bu seviyeyi tam 3 kez denedi ama geçmekte başarılı olamadı.  Bu nedenle bu direncin geçilmesi durumunda Borsa endeksi 113000 seviyesine doğru hızlı bir hareket içerisine girebilir. Tıpkı ABD Borsa endeksinde olduğu gibi Borsa İstanbul için de gün gün gitmekte fayda var. Virüs ile ilgili gelişmeler önemli olacak. Dünya genelinde kısıtlamaların tekrar gelmesi gibi bir gelişme olması durumunda satış baskıları büyük ihtimalle görülür. Ancak bu henüz olmadı. O yüzden olmuş gibi davranamayız. Aksine kısıtla kalktı ve bu hafta sonu Türkiye normal bir hafta sonu geçirdi. İstanbul Havalimanı 3. Pist açıldı. Bunun gibi gelişmeler ekonominin ısınmaya başlaması pozitif etki göstermeye devam edecektir. İçeride ise siyaset sahnesinde hareketlilikler yaşanıyor.

BIST100 Endeksi Haftalık Grafik

Geleceği tahmin Etmeye Çalışmayın, Bir Oyun Planı Kurun

Her zaman söylediğimizi tekrar etmekte fayda var. Endeksin ne olacağını tahmin etmek ile uğraşmayın. Bu hem imkânsız hem de gereksizdir. Endeks yukarıda verdiğimiz alt ya da üst sınırları geçerse ne şekilde hareket edeceğinizi şimdiden tasarlayın. Bir oyun planı kurun.

Genel olarak eğer çok heyecanlı bir oyuncu iseniz 108300 endeks seviyesini stop loss alabilirsiniz. Endeks 108300 üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar korunabilir, aşağı kırması durumunda ise pozisyonlar kapatılabilir ya da yarı yarıya azaltılabilir. Eğer daha sakin bir oyuncu iseniz stop loss seviyesini 106300 olarak alabilirsiniz. Yeni alımlar yapmak için borsa endeksinde 110600 direncinin kırılması gerekiyor. Bu seviyenin üzerinde kalıcı seyirler oluşması durumunda yeni riskler alınabilir.

Uzun vadeli bir değer yatırımcısı iseniz bu dalgalanmalar sizi ilgilendirmeyecektir. Ancak uzun vadeli de olsanız bir stop noktası izlemek isteyenler 105000 seviyelerindeki 50 ve 22 haftalık ortalamaları takip edebilirler.

DOLAR

DolarTL önceki hafta altına gerilediği 50-günlük ortalaması olan 6.88 seviyesinin halen altında seyrediyor. Çok net sinyaller göremiyoruz. Ancak 6.68 desteğinin altına gerilerse düşüş hızlanabilir. Buna karşılık 6.88 üzerinde ise yukarı hareket güçlenebilir. Özetle Dolar kurunu 50-günlük ortalaması altında kaldığı sürece aşağı yönlü bir döngüye girmiş olarak kabul ediyorum.

İçeride Hazine İhaleleri, Dışarıda Powell Konuşmaları ve Virüs

Önümüzdeki hafta içeride Hazine’nin ihaleleri izlenecek. Cuma günü ise TCMB Beklenti Anketi bulunuyor. Piyasanın enflasyon, büyüme gibi beklentilerde ne tür bir değişim olduğunu görmek açısından önemli olacak. Yine içeride virüs ile ilgili gelişmeleri takip edeceğiz.

Dışarıda ise ABD tarafından önemli bir veri akışı bulunmuyor. Salı ve Çarşamba günü Fed Başkanı Powell’ın konuşması var. Ancak dışarıda yine virüs ile ilgili gelişmeler gündemde olacak.

Haftalık ekonomik takvim için tıklayınız.

Borsa ve Uzun Vadeli Yatırım Yazım İlginizi çekebilir

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir