Borsa Haftalık Beklentiler 14 Şubat 2021

Geçen hafta küresel borsa endeksleri ivmesini kaybetmiş olsa da haftayı pozitif kapadı diyebiliriz. ABD S&P endeksi %1.2, Dow Jones %1 yükselirken, Nasdaq teknoloji endeksi %1.7 yükseliş gösterdi. Almanya borsası pozitif bölgeye geçse bile haftayı %0.05 hafif düşüş ile yatay kapattı. İngiltere borsası %1.6 yükseliş performansı gösterdi. Avrupa endekslerinde Portekiz borsası %2.4 düştü. Asya borsaları ise %2.5-3 arasında değişen yükselişler sergiledi. Genel olarak olumlu bir hafta geride kaldı denilebilir.

masanotları borsa

MSCI Gelişen Ülkeler Borsası ise %2.4 yükseliş gösterdi. Borsa BIST100 endeksi ise %0.54 yükselişle haftayı kapatırken, Sınai endeksi %2.5 primle borsayı sırtlayan taraf oldu. Banka endeksi zayıf seyrini sürdürdü ancak %0.54 yükselişle haftayı kapadı. Haftanın ikinci yarısında gelen satışlar Banka endeksinin kazançlarını geri vermesine neden oldu. BIST100 harici XTUMY endeksi ise yine popülerliğini sürdürdü ve %2’lik bir getiriye imza attı.

Petroldeki yükseliş devam etti ve Cuma günü ivmesi yükseldi. Brent petrol haftayı %4.9 yükselişle kapadı. Küresel piyasalarda ertelenmiş talebin etkisi ile güçlü büyümeler olacağına yönelik beklentilerin güçlenmesi, bol likidite, her ne kadar yavaş ilerlese dahi aşılanmaların devam etmesi piyasalardaki pozitif algıyı güçlendiriyor.

Bunun dışında TL ise dolar karşısındaki güçlenmesini korudu ve USDTRY haftayı %0.24 düşüş ile tamamladı. Geçen hafta GOP para birimlerinin ABD doları karşısında güçlendiğini gördük. Rus Rublesi %1.3, G.Afrika Randı %1.82 düşüş gösterirken, GOÜ piyasalarına ilginin arttığını söylemek mümkün. İçeride Vatandaş’ın ve kurumsal şirketlerin dolar satışları devam etti ve 2.132 milyon $ tutarında satış gerçekleşti. TL’ye ola talebin artması Dolar kurunun 7 sınırına kadar gerilemesini sağladı.

Ekonomik veri takvimi rahat

Önümüzdeki hafta içeride Pazartesi ve Salı günleri Hazine’nin açacağı dört ihaleyi izleyeceğiz. Perşembe günü ise TCMB faiz kararını alacağız. TCMB’nin faizlerde değişikliğe gitmeyerek politika faizini %17 seviyesinde tutmasını bekliyorum. TCMB Başkanı katıldığı her platformda yüksek faizin uzun bir süre devam edeceğini ifade ediyor. Son açıklanan Ocak enflasyon rakamlarında TÜFE yıllık%14.6’dan %14.97 seviyesine yükselmişti.

Bununla birlikte Global tarafta ise Pazartesi günü ABD ve Çin piyasaları kapalı olacak. Salı günü ise Çin’de piyasalar kapalı olacak. Pazartesi günü Euro bölgesi sanayi üretimini karşılayacağız. Salı günü Euro bölgesi büyüme verisi, Çarşamba günü ise ABD Ocak ayı ÜFE verisi ve Ocak ayı perakende satışlar verisi önemli olabilir. Perşembe günü Euro bölgesi enflasyon verileri alınacak. Cuma günü ise bol bol Şubat ayı PMI verileri alınacak. Japonya, Avrupa ve ABD PMI verileri Şubat ayına yönelik ekonomik aktiviteler konusunda fikir verecek.

ABD’de Tump azil sürecinden aklanarak çıktı. Covid-19 vakalarındaki artış devam ediyor. Ancak buna karşılık aşılamalar tüm hızıyla sürüyor. İsrail’den gelen haberlerde aşılamanın nüfustaki oranının arttıkça bulaşma hızının ciddi şekilde düştüğünü göstermesi piyasalarda gelecek aylara yönelik beklentilerin güçlenmesini sağlıyor.  

Ekonomik takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa endeksi 1530 seviyesindeki 22-günlük ortalaması üzerine yükseldi ve bu seviyenin üzerinde kalma savaşı veriyor. Teknik olarak görünümde zayıflama olduğu söylenebilir. 1530 seviyesinin altına gerileme olması durumunda satış baskısı ilk olarak 1519 desteğine doğru devam edebilir. Satışların bu seviyenin de altına düşmesi durumunda ise 1500 seviyelerini izleyeceğiz. Ancak şimdilik endeks halen 1530 seviyesinin üzerinde ve ısrarlı bir şekilde tutunmaya devam ediyor. Endekste 1542 seviyesinin üzerine yerleşme olması durumunda ise yukarı doğru hareket ivmelenebilir. Bu durumda 1556 ve sonrasında 1582 dirençleri test edilebilir.

Stratejik olarak Borsa endeksinin 50-günlük ortalamasının (1477 seviyesi) üzerinde kaldığı sürece orta ve uzun vadeli pozisyonlar korunabilir. Kısa vadeli al-sat yapan traderlar ise 1530 seviyesini izlemeleri gerekiyor. Bu seviye altında kısa vadede aşağı yönlü baskılar görebiliriz.

Uzun vadeli düşünen yatırımcılar ise şirketlerindeki beklentiler devam ettiği sürece pozisyonları koruyabilirler. Kısa vadeli dalgalanmaların uzun vadeli beklentilerini bozmasını istemezler. Bununla birlikte olası bir sert düşüşten etkilenmek istemeyen uzun vadeli yatırımcılar, VIOP’da endeks kontratında veya varsa sahip olduğu hisse senedine ait kontratta pozisyon büyüklükleri kadar veya yarısı kadar büyüklükte kısa pozisyon açarak kendilerini koruma altına alabilir ve süreci bir süre bu şekilde takip edebilir.

Bilançolar devam

Bilançolar açıklanmaya devam ederken hisse bazlı hareketler ön plana çıkabilir. Pazartesi günü Koç Holding, Salı günü AKSA ve TAVHL, Çarşamba LOGO ve Cuma günü TCELL bekleniyor.

Dolar

Bu arada Dolar kurunda TL’deki güçlenme devam ediyor. Önceki hafta TCMB verilerine göre vatandaş 1.379 mn $ ve şirketler 753 mn $ döviz satışı gerçekleştirdi. İki haftadır yurtiçi yerleşiklerin satışları devam ediyor. Dolar kurundaki düşüşte bu satışların etkisi yüksek. Dolar kuru teknik olarak 7 seviyesindeki psikolojik desteğine yaklaşmış durumda. Bununla birlikte bu seviyenin altına gerilemesi durumunda aşağı yönlü seyir güçlenebilir. İlerleyen aylarda 6.50 seviyesini görme ihtimalimiz sürüyor. Dolar kurunda genel resimde aşağı yönlü trend devam ediyor. Tepki yükselişleri gelse bile kalıcı hareketler olmasını beklemiyoruz. Yukarıda ise 7.05 seviyesi geçilir ve üzerine yerleşirse tepki yükselişi 7.25 seviyelerine doğru devam edebilir. Ancak kalıcı olmasını beklemiyoruz. Perşembe günü TCMB toplantısında faiz değişikliği beklenmiyor. Kur üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın isimli makalemi okuyabilirsiniz.

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Beklentiler 14 Şubat 2021” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir