Borsa Haftalık Piyasa Beklentileri 13/6/21

Global borsa endekslerinde olumlu hava korunuyor. Majör merkez bankalarının güvercin duruşlarının piyasalarda karşılık bulduğu söylenebilir. Yüksek gelen enflasyon rakamları ve büyümenin hızlı olacağını gösteren öncü verilerin geçici olduğu bakışı şimdilik kabul görüyor diyebiliriz. Muhtemelen başta Merkez Bankaları olmak üzere piyasalarda gelecek birkaç ay daha enflasyonu bu bakış ile izleyecek ve fiyatlamaları pozitif olarak sürdürecek gibi görünüyor.

masanotları borsa

Fed ve ECB ‘nin enflasyonun geçici olduğu ısrarı GOÜ borsalarını olumlu etkiledi. Borsa İstanbul uzun aradan sonra GOÜ borsaları arasında geçen hafta pozitif ayrıştı. BIST100 endeksi %1.95 yükselirken, Bankacılık endeksi %3.8 ile yine lokomotif görevi gördü. Bankacılık endeksinde Mayıs ayının son haftasından bugüne kadar pozitif seyir halen korunuyor.

ABD 10 Yıllıkları Gevşiyor…

Piyasalarda enflasyonun geçici olacağı beklentisi kendisini ABD 10 yıllık faizlerinde göstermiş görünüyor. Haziran başından bu yana %1.62 seviyelerinden %1.45 seviyesine gevşemiş durumda. Ama gevşemenin çok fazla olmayacağını, piyasaların gelecek birkaç ay enflasyondaki seyir bu seviyelerde dalgalanarak bekleyeceğini düşünüyorum. Fakat bu durum GOÜ piyasalarına nefes getirecek gibi duruyor.

NATO Zirvesi İzlenecek…

Haftanın en önemli gündemi 14 Haziran tarihindeki NATO Liderler zirvesi olacak. Erdoğan-Biden görüşmesi piyasaların beklediği önemli bir gündem. Açıkçası bu görüşmenin ABD-Türkiye arasında yeni bir sayfa açmasını beklemiyorum. Her iki lider iletişimin açık olduğu mesajını vereceğini ancak gerekli konularda bir sonuç elde edilmeyeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla, Zirveden olumsuz haber akışı gelmeyecektir ve piyasalar bu gündemin sorunsuz geride bırakılmış olmasını olumlu karşılayacaktır.

Zirveyi bu linkten takip edebilirsiniz.

Çarşamba Fed Toplantısı…

Faizlerde değişiklik beklenmiyor. Açıklanacak ekonomik projeksiyonlarda yılsonu enflasyon beklentilerinde nasıl bir değişim olacak bu önemli. Ayrıca Powell’ın basın toplantısında vereceği mesajları izleyeceğiz. Mutlaka son gelen Mayıs enflasyonu ile ilgili soru gelecektir. Sıkılaştırma ile ilgili soru gelecektir. Bu sorulara vereceği yanıtlar aslında üç aşağı beş yukarı belli. Bu toplantıda sıkılaştırma ile ilgili bir mesaj geleceğini sanmıyorum.

Perşembe TCMB Faiz Toplantısı…

TCMB’nin %19 olan politika faizini korumasını bekliyorum. Enflasyondaki yukarı yönlü riskler yinelenecektir. TCMB’nin kendi yol haritasında yılın son çeyreğinde enflasyonda gerileme planı mevcut. Bu plana sadık kaldığını belirten bir karar metni bekliyorum. Bu TL’ye yardımcı olmaya devam edecektir.

Çin ile 3.4 milyar$’lık yeni swap…

Anlaşmanın DolarTL kuru üzerinde aşağı yönlü ekstra etki yaratmasını beklemiyorum. Swap aynı zamanda bir döviz yükümlülüğüdür ve TCMB rezervlerinde gösterilmesi tartışma konusudur.

Dolar 8.58 tarihi zirve direncinin yeniden altına geriledi

TL geçen hafta ABD dolarına karşı %3.12 değer kazanırken, GOÜ para birimleri arasında pozitif ayrıştı. Biden-Erdoğan görüşmesine yönelik ılımlı beklentiler, vaka sayılarının düşmesinin ardından Turizm’e yönelik pozitif algılar ve dolar arzının artacağına yönelik beklentilerin güçlenmesi, Dolar endeksi DXY’nin zayıf seyri TL’deki güçlenmede etkili oldu. Dolar kuru geçen haftaki hareketi ile 8.58 tarihi direncinin üzerinde tutunamadı ve altına tekrar geriledi. 8.33 seviyesindeki 50-günlük ortalama destek görevi görebilir. Kur bu seviyenin altına inse bile tekrar bu seviyenin üzerinde kapandı. 8.33 desteğinin aşağı doğru kırılması durumunda 8.21 ve 8 destekleri takibe alınacak. Açıkçası 8.33 seviyesinin altına düşmedikçe erken karar vermemekte fayda var. Ancak haftalık görünüme bakıldığında Dolar kurunda bir zayıflama olduğu gerçek. Şimdilik ibre teknik olarak TL’den yana duruyor. 8.33 seviyesinin üzerinde kalsa bile 8.50 seviyesi yukarıda direnç olarak izlenebilir. Alım içinde satım içinde acele etmemek gerekiyor.

Borsa

Borsa endeksinde görünüm son iki haftadır olumlu ve yükselişi beraberinde getiriyor. 1465 direnç çizgisine çok yaklaştık. Bu direncin geçilmesi ve üzerinde kalıcı birkaç seyir oluşması durumunda ilerleyen günlerde 1511 seviyesindeki boşluk doldurulabilir. Buna karşın 1465 direncinin geçilmesi başarısız olması durumunda ise 1440 seviyesine doğru kar satışları görebiliriz. Özellikle banka endeksinin 1273 seviyesindeki 50 ve 22 haftalık ortalamalarına yaklaşması da kar satışları olasılığını güçlendiriyor.

Taktiksel olarak 1465 seviyesi üzerine yerleşme olmadıkça ilave pozisyon almak yanlış ve erken bir hareket olacaktır. Portföylerdeki hisse oranını %100 ‘e çıkarmak için halen erken. Kredili işlem için hem Borsa endeksinin 1465 hem de Banka Endeksinin 1273 seviyesini geçmesini beklemek doğru olacaktır.

Sanayi şirketlerinde hisse bazlı seçici hareketler devam edecek görünüyor. İhracat oranı yüksek, güçlü nakit akışına sahip şirketler 2.çeyrek bilançoları için tercih edilmeye devam edecektir. Ayrıca Demir Çelik, Petrokimya, Yazılım, Çimento şirketlerinde olumlu bilanço beklentileri önümüzdeki dönemde etkili olabilir. Ülke riskinin düşmesi, en büyük hikâyemiz olan ucuzluğun satın alınmasını kolaylaştıracaktır. Ancak ülke riskinde belirgin ve kalıcı bir düşüş henüz görmüyoruz.

Altın

Ons altında dengelenme sürecini 1915-1850 arasında izliyoruz. ABD 10 yıllık faizlerindeki gerileme Ons Altının işine. Ancak 10 yıllıklardaki düşüşün durması ile Altının hızı kesilebilir. Uzun vadede pozitif hareketin devamı beklenir. 1850 seviyeleri alım için fırsat noktaları olabilir. 1915 geçilmesi durumunda yukarı hareket sertleşebilir. Çarşamba günü Fed mesajlarını görmeden Altın’da önemli bir karar vermemekte fayda var.

Çocuk ve borsa ile ilgili makalemi okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir