Borsa ‘da Tehlikeli Bölgeler. Fed Fitili Ateşledi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %4.7’lik değer kaybı yaşarken, bir süredir dikkat çektiğimiz Sınai endeksi (XUSIN) %6’lık değer kaybı ile öne çıktı. Bankacılık endeksinde satışlar %4.1 seviyesinde oluştu. TL ise ABD doları karşısında %4.22 değer kaybetti. TL varlıklar açısından zorlu ve yorucu bir haftayı geride bıraktık ve daha zorlusuna hazırlanıyoruz.

masanotları borsa

Fed Fitili Ateşledi, 10 Yıllıklar Farklı Hareket Ediyor

Her ne kadar Powell basın toplantısında nokta tahminler Fed’in para politikasını yansıtmaz dese de piyasalar aksini fiyatlamaya başladı bile. Dolar Endeksi DXY Fed toplantısı sonrasında yükselerek haftayı %1.9’a yakın yükselişle kapadı. İlginç fiyatlama ABD 10 yıllık faizlerinde yaşandı. Fed sonrasında %1.48’den %1.5850 seviyesine kadar yükselen 10 yıllıklar haftayı %1.4380 ile Fed öncesi seviyenin bile altında kapadı. 2 yıllık tahvil faizleri ise %0.15 seviyesinden %0.20 seviyesine kadar yükselişini korudu. Genelde Merkez Bankası kararları kısa vadeli faizler üzerinde etkilidir ve bunu gördük. Piyasa 2 yıl içinde faizlerin yükseleceğini bekliyor zaten bunu Fed bile söylüyor. 10 yıllık kanadında ise henüz acele bir fiyatlama görülmüyor. Piyasalar bir süre daha belki birkaç ay enflasyondaki yükselişin kalıcı mı yoksa geçici mi olacağını izleyecek sanıyorum.

DXY Haftanın Gündeminde Olacak

Dolar endeksi karar ile 90.65 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerine yükseldi ve iki gün içerisinde bu ortalamasından oldukça uzaklaştı. Teknik olarak DXY yukarı yönlü yeni bir yükseliş sinyalini piyasalara gönderdi. Önümüzdeki hafta DXY’de bir geri çekilme görebiliriz. Bu teknik bir hareket olur. Ancak düzeltme sonrasında DXY yönünü yeniden yukarı çevirecek görünüyor.

AB Liderler Zirvesi İzlenecek

Gözler 25-26 Haziran tarihlerinde AB Liderler zirvesi takip edilecek. Mart ayında toplanan liderler zirvesinde, AB-Türkiye ilişkileri kapsamında Doğu Akdeniz, Libya, sığınmacılar, terörle mücadele ve gümrük birliği konularının yanısıra Türkiye iç siyasetine yönelik birçok konu ele alınmıştı. Havuç/Sopa ikilisi yine izlenecek. Gümrük birliği güncellenmesi ve vize serbestisi havuç olarak gösterilirken, Doğu akdeniz meselesi, iç siyasete yönelik eleştiriler sopa olarak kullanılıyor. Gümrük birliği güncellemesi ile ilgili ciddi bir mesaj piyasaların işine yarayabilir.

Dışarıda ise Perşembe günü Haziran ayı PMI verileri öne çıkarken, Cuma günü ABD PCE enflasyonu ve Çekirdek PCE verileri yakından izlenecek. Bilindiği gibi Fed bu veriyi enflasyon konusunda hedef olarak kullanıyor.

Borsa

Borsa endeksinde 1400 desteğinin kırılması ile ciddi bir satış sinyali üretildi. Teknik olarak 1300-1330 seviyelerine gerileme riski geçen haftaki düşüşle oldukça yükseldi. Bu seviyelere gerileme olması durumunda bu noktalardan tepki yükselişleri gelmesi beklenebilir. Ancak kısa vadede endeksteki baskı sürecek gibi görünüyor. Endeksin tekrar 1400 seviyesi üzerine çıkması durumunda ise görünüm bir miktar daha yumuşayacak.

Genel olarak piyasamızın kredili işlemlere uygun olmadığı görüşünü sürdürüyorum. Bununla birlikte portföylerde hisse senedi ağırlığının %100 olması için uygun ortam ve görünüm yok. Hatta son düşüş ile birlikte %50 altı ağırlık bile olabilir. Piyasada işlem hacmi oldukça dar ve yabancı ilgisi çok düşük. Mevcut halka arzlarında piyasadaki likiditeyi olumsuz etkilediğini izliyorum. Yeni para girişi olması için yeni bir hikâyeye ihtiyaç var ancak Türkiye bunu üretemiyor.

Önümüzdeki hafta Turizm’e yönelik haberlerle havacılık ve turizm sektörü hisselerinde olumlu hareketler oluşabilir. Aynı zamanda içecek sektörü hisseleri yine olumlu seyirler gösterebilir. Ancak para girişi olmadığı sürece bu hareketler kalıcı olmayacaktır.

Borsa hisselerinde geçen hafta öne çıkan şirket haberleri ve yorumlarımı aynı zamanda gelecek hafta hareketli olmasını beklediğim hisseleri yotube kanalımdaki son videomda izleyebilirsiniz. Abone olabilirsiniz. Tıklayabilirsiniz.

 Altın

Ons altında gelinene 1790 seviyelerinin aşırı satım noktaları olduğunu düşünüyorum. DXY’de olası bir geri çekilme Ons Altın’da bu seviyelerden tepki yükselişini getirebilir. Tepki yükselişinde 1820-1840 bölgesi olması durumunda iyi bir satış fırsatı verebilir. Aşağıda ise 1750 desteğinin kırılması durumunda 1700 seviyelerini görebiliriz. DXY global piyasaları olduğu gibi Ons altın içinde belirleyici olacak.

DolarTL

Açıkçası TCMB kendisine tanınan sınırlı alan içerisinde şahin görünme çabası gösteriyor. Şimdilik %19 faiz enflasyon karşısında yeterli gibi görünse bile, piyasada güven unsuru olmayınca fazla bir işlerliği yok. Geçen hafta GOÜ para birimlerinde de Dolar karşısında değer kaybı yaşadık. Bu nedenle TL’ya özgü bir hareket olduğunu söylemek haksızlık olur. Ama TL’deki kırılgan yapı net bir şekilde görünüyor. Diğer yandan döviz likiditesi oldukça düşük ve bu fiyatlarda aşırı oynamaya neden olmakta. Turizm ile ilgili haberlerin döviz arzı açısından TL üzerinde etkili olması ve DXY’de olası bir geri çekilme şu an için DolarTL konusunda olmasını dilediğimiz gelişmeler olacak. Ancak geri çekilme olsa bile sınırlı olacaktır. DolarTL’de yön orta vadede yukarı görünüyor.

TKNSA 2021/03 raporumu okuyabilirsiniz.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir