Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 27/9/20

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1.1 değer kazandı. Dolar kuru ise TCMB’nin faiz artırımı ardından kayıplarını haftanın son günü geri aldı ve haftayı %1.4 yükselişle tamamladı.

masanotları borsa

TCMB politika faizinde artırıma gitti

TCMB’nin faiz kararı ve ardından BDDK’nın bankaların swap işlemlerinde gevşemeye gitmesi geçen haftanın TL açısından en önemli gelişmeleri oldu. TCMB politika faizini beklentilerden farklı olarak 200 baz puan artırarak %8.25’den %10.25 seviyesine yükseltti. Piyasalar politika faizinin sabit tutulup, geç likidite penceresinde artırım olabileceğini bekliyordu. Bu açıdan piyasanın önünde bir adım olarak nitelemek mümkün. Geç kalınmış bir adım olsa da yerinde bir karar oldu diyebiliriz. Kararın ardından DolarTL kuru 7.51 seviyelerine kadar geriledi ancak haftayı yine 7.66 seviyelerinde kapadı. BDDK’nın swap limitlerini sınırlı da olsa arttırması ise piyasalarda normalleşme adımı olarak algılandı. BDDK’nin gevşemesi özellikle TL açısından orta vadede pozitif olacaktır.

TCMB yaptığı bu hareketle gecelik borçlanma ve GLP oranlarında da 200 baz puanlık artış sağlamış oldu. Bu kararla Gecelik O/N %9.75’den %11.75’e, Geç likidite Penceresi (GLP) oranını %11.25’den %13.25’e artırmış oldu. Başka deyişle fonlama faizinde yükseliş yapmak gerekirse yukarıda daha fazla alan açmış oldu. TÜFE %11.77 seviyesinde bulunuyor. TCMB aslında halen bu faiz ile negatif faiz duruşunu koruyor. Ancak fonlama kompozisyonu ile enflasyon üzerine çıkabilir. Ağırlıklı Ortalama fonlama Faizi (AOFM) oranının ilerleyen günlerde enflasyon seviyesinin de üzerine çıkması muhtemel görünüyor.

TCMB’nin amacının döviz kurlarını düşürmekten daha çok kur stabilizasyonu sağlamak olduğunu düşünüyoruz.

DolarTL kurunun yukarı hareketini sürdürmesinde bir etken olarak ABD dolarının küresel piyasalardaki değer kazancını hızlandırması gösterilebilir. DXY dolar endeksi geçen hafta %1.8 yükseldi. Zar, Real ve Ruble ise geçen hafta dolar karşısında %4’e yakın değer kaybettiler. TL bunlarında arasında pozitif ayrışmış görünüyor. Aslında GOP para birimleri için ABD doları karşısında zor bir haftaydı diyebiliriz. Böyle bir haftayı TCMB pas geçerek karşılasaydı DolarTL’deki yükseliş çok daha fazla olabilirdi sonucunu çıkarmak mümkün.

Piyasaların beklediği diğer adımlar ve YEP

Piyasalar son aşamada, ekonomi yönetiminden ilave adımlar bekliyor. Bunlardan birisi BDDK’nın uyguladığı Aktif Rasyosu konusunda bir adım atılması. Piyasaların genel beklentisi bu rasyoda bir kolaylık yada rasyoyu tamamen kaldırmak yönünde. Diğer bir beklenti ise döviz alımlarında getirilen vergi konusunda bekleniyor. Bunların dışında önemli bir beklenti ise Orta Vadeli Programın açıklanması. Önümüzdeki hafta ekonomi yönetiminin 2021-2023 yılı Yeni Ekonomi Programını (YEP) açıklaması bekleniyor. Geçen haftaki adımların ardından YEP konusunun gündeme gelmesi oldukça olumlu. Piyasalar enflasyon, istihdam, büyüme ve cari açık gibi beklentileri izleyecek. Bununla birlikte 2021 yılı merkezi yönetim bütçesi de belirlenmiş olacak. Uzun zamandır YEP ile ilgili beklenen açıklamaların gerçekleşecek olması olumlu.

ABD Borsaları halen kritik

ABD borsaları ise önceki hafta 50 günlük ortalamasının altına düşmesinin ardından tepki yükselişi gösterdi. Ancak halen ortalamaların altında bulunuyor. ABD borsalarının güçlendiğini söylemek için erken. Ortalama dirençlerinden tekrar satışlar gelebilir. Tedirginliğin kalkması için S&P endeksinin 3350, Nasdaq endeksinin 11024 ve Dow Jones endeksinin ise 27527 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu olmadığı sürece küresel borsalardan negatif rüzgar almaya devam edebiliriz.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

TCMB ve BDDK kararları sonrasında Banka hisselerinde güçlü yabancı alımları izledik. Bunda, yapılan faiz artırımı ile yabancı yatırımcıların TL varlıklar için kur riski algılarının azalmasının etkisi olduğunu söylemek mümkün.  Özellikle bankacılık endeksi geçen haftayı %5 yükselişle kapatırken 1140 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının üzerinde kapanmayı başardı. Aynı şekilde BIST100 endeksi de 50-günlük ortalamasının üzerine yükseldi. Cuma günü gelen gerilemeyi ve kar satışlarını normal karşılıyoruz. Bu hareketi teknik olarak 50-günlük ortalamalarına doğru bir geri çekilme olarak algılıyoruz. Bunun bir teknik hareket olduğunu düşünüyoruz. Ancak endekslerin yeniden 50-günlük ortalamaları altına gerilemesi durumunda satış baskısı artabilir ve geçen hafta yaşanan yükseliş anlamsız kalabilir. BIST100 için 1114 ve XBANK için 1140 seviyeleri önümüzdeki haftanın destekleri olacak. Söz konusu endekslerin bu seviyeler üzerine yerleşmesi durumunda yükselişin devamı gelebilir. Bunun için ekonomi yönetiminin yapacağı açıklamaları dikkatle izleyeceğiz.

Strateji

Borsa Endeksinin 1114 seviyesi üzerinde kalması durumunda portföylerdeki hisse oranları %100 ‘e doğru artırılabilir ve şu ana kadar önerdiğimiz savunma stratejisinden vazgeçilebilir. Endeksin bunu başarması durumunda muhtemelen hareket banka hisselerinde devam edecek görünüyor. Buna karşın endeksin 1114 ve Banka endeksinin 1140 destekleri altına gerilemesi ve yeniden üzerine çıkmakta başarısız kalması durumunda ise tekrar savunma stratejisine dönmek doğru olacaktır. Endeks konusunda bir kaç gün daha acele etmemekte ve pozisyon açıldıysa stop loss seviyelerine disiplinli bir şekilde uymakta fayda var.  

DOLAR

DolarTL kurunda 7.70 seviyesi psikolojik bir direnç konumunda bulunuyor.  TCMB ve BDDK’nın atacağı yeni adımlar TL üzerinde etkili olacaktır. Bunun dışında ABD Dolarının güçlenmesini sürdürüp sürdürmeyeceği de GOP para birimleri üzerinde etkili olmaya devam edecek. DXY’nin yükselişini sürdürmesi durumunda içeride TCMB’nin AOFM’ni daha yukarı yükseltmesi beklenebilir. TL’nin ABD doları karşısında alınan son kararlarla birlikte daha dirençli görünmesini bekliyoruz. Teknik olarak 7.50 seviyesinin altına gerilemesi durumunda ivmesini kaybedeceğini, 7.30 seviyelerindeki 50-günlük ortalamanın altında ise tansiyonun ciddi olarak düştüğünü düşüneceğiz. Ancak bu bölgeler henüz uzakta bulunuyor.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4 yazımı okuyabilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir