Borsa Haftalık Beklentileri 20/09/20

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %0.84 değer kazandı. Dolar kuru ise yükselişini hızlandırırken %1.12 yükselirken, 7.50 kritik direncini aşmış oldu.

masanotları borsa

Küresel piyasalarda ise majör borsa endeksleri haftayı kayıplarla kapadı. S&P endeksi %0.64 düşerken, Nasdaq borsası %0.55 değer kaybetti. Alman DAX endeksi ise %0.66 düşüş gösterdi. Euronext 100 endeksi %0.54 satıcılı seyretti. En çok yükselen borsa %2.4 ile Çin Borsası olurken, MSCI GOÜ endeksi %1.53 artış gösterdi. Bunda Çin borsasındaki yükselişin etkisi var.

ABD Borsaları 50-günlük ortalamanın altında kapandı

Genel olarak küresel borsalarda güç kaybı devam ediyor. Özellikle S&P ve Nasdaq borsa endekslerinin 50-günlük ortalamaları altında kapanması dikkat çekici ve teknik olarak iyi bir gösterge değil. Önümüzdeki hafta S&P endeksinin 3342 ve Nasdaq endeksinin 10996 seviyelerinin üzerine tekrar yükselmekte başarısız olması durumunda satış baskısı artabilir. Bu durumun oluşması halinde küresel endeksler için negatif bir faktör olabilir. Aksi durumda endeksler için pozitif destek olarak algılanabilir.

TCMB Faiz Kararı Bekleniyor

Önümüzdeki haftanın yurtiçinde önemli gündeminden birisi Perşembe günü yapılacak TCMB Faiz toplantısı olacak. Genel olarak beklentiler TCMB’nin %8.25 olan politika faizini değiştirmeyeceği yönünde bulunuyor. Buna karşın %11.25 seviyesindeki Geç likidite Penceresi oranını artırarak TCMB’nin kendisine fonlama kompozisyonunda alan yaratmak isteyeceği beklentiler arasında bulunuyor. Politika faizinde net bir faiz artırımı olmadıkça piyasalar mevcut fonlama uygulamalarının devam edeceği beklentisine girecek. Bu durum kurdaki yukarı hareketi çok fazla etkilemeyebilir. Döviz kurunda şok artışlar beklemiyoruz, şuan olduğu gibi düşük oynaklık derecesi ile yukarı hareket sürebilir. TCMB’den beklentilerin dışında politika faizinde 150-200 puanlık bir artırım gelmesi durumunda ise döviz kurlarında düşüş görebiliriz.

AB Zirvesi

Bir diğer önemli gündem ise 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek AB liderler zirvesi olacak. Özellikle Akdeniz’deki gelişmelerin ele alınacağı zirvede Türkiye’ye yaptırım kararı çıkması durumunda piyasalar baskı altına girebilir. Gelecek açıklamalar, yaptırım olursa nelerin olacağı hepsi önemli olacak.

Salı günü ise Fitch’in düzenleyeceği Türkiye’nin makroekonomik görünümü konulu webinarı ve oradan çıkacak mesajlar yine piyasaların izleyeceği başka bir gündem olacak.

Powell Kongre Sunumu ve PMI verileri izlenecek

Dışarıda ise Pazartesi ve Salı günü Japonya piyasaları kapalı olacak. Salı günü Fed Başkanı Powell’ın kongre sunumu izlenecek. Çarşamba günü ise Japonya, Almanya, Euro bölgesi ve ABD için Eylül ayı PMI verileri bekleniyor. Genel olarak beklentiler Ağustos ayına göre düşüş yönünde. Perşembe günü Almanya Eylül ayı IFO endeksi izlenecek. Cuma günü ise ABD dayanıklı tüketim verileri takip edilecek.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa endeksi giderek sıkışıyor. Yukarıda 1120 seviyesindeki 50-günlük ortalama direnci önemli olacak. Bu seviyeyi geçerse yukarı hareket güçlenebilir. Ama önce 1120 seviyesini geçip üzerine yerleşmesi gerekiyor. Buna karşın BIST100 endeksinin haftalık görünümü pozitif. Ortalamaların üzerinde, göstergeler güçlü. Başka deyişle Endekste yukarı bir hareket olma şansı yok değil. Özellikle 1120 seviyesinde ortalama buna engel oluyor. Bu seviyenin geçilmesi durumunda sürpriz bir yükseliş bile olabilir. Bununla birlikte Borsa endeksi 1120 seviyesini geçmekte başarısız kalıp satış baskısı gelmesi durumunda 1090 seviyesindeki 22-haftalık ve 1077 seviyesindeki 50-haftalık ortalama destekleri önemli olacak.

Strateji

Endeks 1090 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar taktik olarak korunabilir. 1120 direncinin geçilmesi durumunda ise pozisyonlar artırılabilir ve portföylerdeki hisse oranı %100 seviyesine yükseltilebilir. Endesin 1120 seviyesinin üzerine yükselmesi durumda hareket BIST100 hisselerinde yoğunlaşabilir. Ayrıca Borsa İstanbul Müdürlüğü’nün Cuma günü yayınladığı genelge ile Yıldız Pazar hisseleri daha fazla avantajlı olacak. Burada bir noktayı belirtmek gerek. İkinci bir duyuruya kadar mevcut %10 fiyat marjları ve devre kesici uygulamaları geçerli olacak. İkinci duyuru yapılırsa Cuma günü yayınlana genelge yürürlüğe girecek.

DOLAR

DolarTL kurunda ise 7.50 kritik direnç seviyesinin geçilmesi ile yukarı hareket hızlanmış görünüyor. Perşembe günkü TCMB faiz açıklaması ve AB Liderler zirvesinden çıkacak açıklamalar TL üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak döviz kurunda tansiyonun azaldığını söylemek için ilk etapta 7.50 ardından 7.40 desteğinin altına gerilemesi gerekli.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4 yazım ilginizi çekebilir. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir