Borsa ve Piyasa Beklentisi 13/9/20

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1.5 değer kazanırken 1100 seviyesinin üzerinde kapanış yapmayı başardı. Bilindiği gibi son birkaç haftadır BIST100 endeksi 1100 direnci üzerinde haftalık kapanış gerçekleştirmekte zorlanıyordu. Dolar kuru %0.50 yükselirken, EuroTL kurunda %0.39 yükseliş görüldü. Başka deyişle TL’deki değer kaybı çok düşük oynaklıkta olmak kaydıyla yine devam etti. Hafta içerinde JP Morgan’dan gelen TL al ZAR sat önerisi dolar kurunu 7.40 seviyesine kadar düşürmesine rağmen Dolar kuru tekrar yüksek seviyelerine geri döndü.

masanotları borsa

Oruç Reis Antalya’ya Döndü

Yurtiçinde Doğu Akdeniz gelişmeleri yine gündemde kalmaya devam ederken, Oruç Reis sismik araştırma Gemisi Antalya’ya geri döndü. Milli Savunma Bakanı Akar bunun planlı bir faaliyet olduğunu, zaman zaman ileri geri adımlar atılabileceğini bildirirken, bunun haklarımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelmediğini ifade etti. Bununla birlikte NATO çatısı altında teknik görüşmelerin devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki günlerde Türk-Yunan gerginliği ne şekle everileceği piyasaların izlemesinde kalacak. Geçen hafta bu konu piyasalar üzerinde ciddi bir baskı yaratmadı.

JP Morgan TL Al Önerisi verdi

Bir diğer gelişme ise JP Morgan’ın TL al önerisi oldu. Öneri sonrasında TL dolar karşısında 7.40 seviyesine gelirken, bu çok uzun sürmedi ve kur tekrar 7.47 seviyelerine geldi. CDS oranlarımız ise 512 seviyelerine geriledi. 10 Ağustos tarihinde gördüğü 595 seviyesinden itibaren bu zaman kadar bir gerileme söz konusu.

Moody’s Kredi Notunu Düşürdü

Cuma günü ise Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2 seviyesine düşürdü ve görünümü negatif olarak belirledi. Moody’s açıklamasında dış kırılganlıkların Türkiye’nin ödemeler krizine yol açabileceğini ve mali tamponların giderek aşındığını ifade etti. Olumsuz olmakla birlikte zaten yatırım yapılabilir seviyenin oldukça altında olmamızdan dolayı piyasa üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz.

ABD Borsaları Tehlikeli Seviyelerde

Bir süredir satış baskısı altında olan ABD piyasalarında ise teknoloji şirketlerindeki satışlar henüz durulmuş değil. Öyle ki Nasdaq endeksi Cuma gününü 50-günlük ortalama seviyesi olan 10936 seviyesinin altında kapadı. S&P endeksi ise 3321 seviyesindeki ortalamasının üzerinde ancak baskılı görünüm var. Önümüzdeki hafta ABD Borsalarındaki seyirler gündemi meşgul edecek görünüyor. Stresli seviyelerdeki seyirler heyecan yaratabilir. Endekslerin toparlanamaması durumunda oluşabilecek sert satışlar küresel piyasalarda kırılganlık yaratabilir. Bir süredir ABD piyasalarından ayrışan BIST endeksi böyle bir gelişmede yine ayrışma gösterecek mi göreceğiz. Yabancı yatırımcıların azalması yerli yatırımcıların artması ayrışma gösterme ihtimalini güçlendiriyor.

Borsa

Borsa endeksi birkaç haftadır üzerinde kapatamadığı 1100 seviyesinin üzerinde kapandı. Bunu kısa vade için olumlu karşılamakla birlikte, bu seviyenin üzerine yerleşmesi ve inatçı kapanışlar gerçekleştirmesi gerekiyor. Endeksin 1102 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 1106, 1113 ve 1120 dirençleri izlenebilir. Borsa endeksinin 50-günlük ortalaması 1126 seviyesinde bulunuyor. Bu güçlü bir direnç olarak izlenebilir.

Destek olarak 1100 destek konumuna geçerken, bu seviyenin altında ise 1095 desteği etkili olmaya devam edebilir.

Strateji

Endeks 1100 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar taktik olarak korunabilir. Kısa vadede 1106 veya 1113 dirençlerine doğru oluşabilecek yukarı hareketten faydalanmak mümkün. Ancak endeks halen 50-günlük ortalamasının altında olması nedeni ile stratejik olarak %100 hissede bulunmak sakıncalı olmaya devam ediyor.

DOLAR

DolarTL kurunda ise 7.50 kritik direnç konumunda bulunuyor. Bu seviyenin geçilmesi durumunda yukarı hareket 7.55 seviyesine doğru sürebilir. Destek olarak 7.45 ve 7.40 seviyeleri ön plana çıkıyor.  Dolar endeksinin 94 direncini geçmesi önemli olabilir. Dolarda küresel piyasalarda değer kazanma süreci başlaması durumunda içeride DolarTL kurunda yukarı doğru bir baskı oluşabilir.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

ALKIM Şirket Notları yazımı inceleyebilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa ve Piyasa Beklentisi 13/9/20” için 8 yanıt

 1. Merhaba Tuncay Bey,
  Sizi tüm sosyaş medya kanalları üzerinden takip ediyorum, yaptığınız yorum ve analizler bizler için oldukça değerli..Buradan teşekkür etmek istedim.
  Emeğinize sağlık..

  İyi günler.

 2. hocam ben sızı cok az bır sure oldu tanıyalı ve çok lakın çok sev dım sız ıyıkı var sınız sızı tanımak çok guzel saygılar hocam başarılarınızı daım devamını dılerımyuce mevladan saygılar tşk

 3. hocam bır konuşmanız vardı karmrd hıssesıyle ılgılı bunun gıbı sızın hısse hakkındakı fıkırlerınızı nereden dınleye bılı..

  ben bu konuşmanıza ınvestıngde deng gelmıştım gercek bukı sızler gıbı saygıdeger abılerımızın ve hocalarımızın öngörulerıne bakarak yatırımlarımıza şekıl vermek ısterız bır dergı yada benzer bır sıtede nasıl olursa olsun yeterkı sızın gıbı guzel bır abımızın tavsıye uzre yatırımlarımızı şekıllendıre bılmeyı çok ısterdım

  1. tuncaytursucu.com sitemden takip edebilirsiniz. Yada integralforextv youtube kanalından izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir