Borsa Haftalık Yorum

Küresel Piyasalardaki Görünüm Zayıf

Geçtiğimiz hafta ABD borsa endeksleri borç tavanı belirsizliği ve faizlerin artmasıyla şirket değerlemelerinin düşeceği beklentileri ile dalgalı bir hafta yaşadı. 4280 sınırlarına kadar düşen S&P endeksi borç tavanı konusunda kısa vadeli pozitif gelişmelerle tepki gerçekleştirdi ve haftayı zorlayarak da olsa pozitif kapamayı başardı. Cuma günü gelen beklentilerin altındaki istihdam verisi, borç tavanı konusundaki olumlu gelişmelerin gölgesinde kaldı diyebiliriz. Sonuç olarak problemler rafa kalkmış değil. Bor tavanı sorunu bir şekilde çözülecektir. Sürekli ABD siyaset sahnesinde gördüğümüz bir durum. Ancak halen eflasyon yüksek ve ABD tahvil faizleri yükseliyor. Geçen hafta satışa neden olan gerekçeler halen devam ediyor. Sonuç olarak 50 günlük ortalamasının altına düşen ve yeniden bu seviyeye tepki yapmasına karşın ortalamasının üzerine çıkmakta başarısız olan bir ABD Borsası var. Ve bu durum gelecek hafta satış baskısının devam etmesi için önemli bir işaret sayılabilir.

masanotları borsa

İçeride Enflasyon Aynen Devam…Faiz indiriminin ardından faizler yükseldi

İçeride ise Eylül ayı enflasyon verisini aldık ve yıllık TÜFE yükselişini sürdürdü. TCMB’nin dikkat çektiği çekirdek enflasyon verisi de yıllık bazda yukarı hareketini yaparak %16.76’dan %16.98 seviyesine geldi. Enflasyon konusundaki gelişmeler TCMB’nin faiz indirme alanını kısıtlamaya devam edecek görünüyor. Geçen haftanın bir diğer konusu ise sosyal medya ve bazı yayın organlarında çıkan TCMB başkanının değişeceğine yönelik spekülatif haberlerdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından bu haberler kesin bir dille yalanlanırken, Cuma günü Dolar kuru sert dalgalanmalar göstererek haftayı 8.97 seviyesinden kapadı. Borsa endeksi ise haftayı %0.25 değer kaybı ile kapatırken, 1370 desteğini test etti ve bu seviyeden küresel piyasalara paralel tepki yükselişi gösterdi. Ancak Cuma günkü kapanış kararsızdı.

Genel olarak küresel ve lokal piyasalarda görünüm güçlü değil. Geçen haftanın ikinci yarısında borsa endekslerindeki yükselişi tepki olarak görmek daha doğru. İçeride ve dışarıda tahvil faizlerindeki yükseliş borsa endeksleri ve şirket değerlemeleri için baskı yaratmaya devam edebilir.

İçeride Cari Açık, Sanayi Üretimi verileri öne çıkıyor

Gelecek hafta içeride Pazartesi günü TCMB Başkanı Kavcıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunum yapacak. Aynı gün Hazine iki ihale açarken, Ağustos ayı Cari İşlemler Verisini alacağız. Beklentiler cari açığın 0.1 milyar$ gibi çok düşük seviyede geleceği yönünde. Cari açık verisinde sürpriz bir şekilde fazla gelirse DolarTL kuru üzerindeki stresi biraz alabilir ancak kısıtlı olur. Aynı gün açıklanacak İşsizlik verisinin piyasa üzerine etkisi beklenmemeli. Salı günü Ağustos ayı sanayi üretim verisinde beklentiler %10.5 artış yönünde. 3.çeyrek büyüme verisi içinde önemli bir öncü gösterge olan sanayi üretimi verisi güçlü gelirse borsa yı olumlu etkileyebilir. Cuma günü TCMB piyasa katılımcıları anketi yayınlanacak. Enflasyon ve kur beklentilerindeki değişimleri görmek açısından önemli olacak. TCMB’nin de PPK kararlarında dikkate aldığıni iddia ettiği bir anket.

Dışarıda Çarşamba öne çıkıyor

Dışarıda ise Çarşamba günü öne çıkıyor. ABD TÜFE, Almanya TÜFE, İngiltere sanayi üretimi ve büyüme verisi ve Fed’in bir önceki toplantı tutanakları beklenecek. Cuma günü ise ABD perakende satışlar verisi takip edilecek. Salı günü Fed üyesi Evans’ın konuşması var.

Borsa

Borsa endeksi 1370 desteğini test etti ve bu noktadan tepki yükselişi yaptı. Ancak bu yükseliş 22 günlük ortalama direnci olan 1405 seviyesine kadar sürdü. Cuma günü bir doji oluştu. Bu piyasanın kararsız olduğunu gösterir. Cuma günü ABD borsalarındaki yavaşlama bunda etkili olmuş olabilir. BIST100 endeksi zayıf. 1370 desteği tekrar test edilebilir. Bu seviyenin altına düşmemiz durumda 1350 seviyesi izlenecektir.  Buna karşın endeksin 1370 üzerinde tutunması durumunda ise yine 1405 seviyelerine doğru hareketler görebiliriz. Bu seviyeyi geçmesi durumunda ise 1470 seviyesindeki 50-günlük ortalama seviyesine doğru alımlar güçlenebilir. Ancak böyle bile olsa bu borsa endeksi için yeni bir trend oluşumu anlamına gelmez. Kısa vadeli yatırımcıların 1370 endeks seviyesini stop almaları doğru olabilir. Bu seviyenin altında ya pozisyon azaltmak ya da VIOP endeks kontratında kısa pozisyon açarak hedge etmek doğru bir taktik olacaktır. Genel olarak %100 hissede olacak, kredili hisse taşıyacak bir piyasada olmadığımızı uzun zamandır söylüyorum.

BIST100 Borsa Endeksi

Bilanço Beklentileri Öne Çıkacak

Ekim ayına girmemizle birlikte 3.çeyrek bilanço beklentilerinin hisse bazlı hareketler oluşturabileceğini yazmıştım. Buna paralel CIMSA, AKCNS, TUPRS, MAVI, EREGL, ISDMR, KRDMD, ENJSA, ALKIM vs vs… gibi hisselerde bilanço beklentili hareketleri ve işlem hacimlerinde yükselişler gördük.  Demir Çelik, Çimento, Petrokimya, Yazılım, Teknoloji, Otomotiv gibi sektörlerde güçlü sonuçlar bekleniyor. Genel ekonomik veriler 3.çeyreğin güçlü geçtiğini göstermekte zaten. Bu nedenle yine güçlü bilançolar gelmesi muhtemel. Salı günkü sanayi üretim verisi bu konuda önemli olabilir. İhracat oranı yüksek veya döviz cinsinden gelir elde eden, nakit zengini veya makul borç yapısına sahip, özsermaye karlılığı ve faaliyet etkinlik oranları yüksek şirketlerde bilanço beklentili hareketler görülmeye devam edebilir.

Dolar

Geçen hafta Dolar kuru için fazla söylenecek söz kalmadı dersek yanlış olmaz şeklinde bir yorum paylaşmıştım. Bu görüşümü koruyorum. Faiz indirimi ile TL’yi koruyan faiz zırhı ve sıkı duruş söylemi artık yok. Dışarıda ise güçlenen bir Dolar Endeksi var. Sonuç olarak DXY’deki yukarı hareketler içeride DolarTL’de yeni rekorlar getirmeye devam edebilir.  8.80 zirvesinin üzerine yerleşti ve teknik olarak şu anda önü açık görünüyor. Yeni rekorlara şimdiden hazırlıklı olmakta fayda var.

EuroTL ise parite etkisi ile geri çekilme 10.20 desteğinde son buldu ve TL deki zayıflık yüzünden yükseliş devam ediyor. EURTRY 10.44 direncini geçerse 10.75 seviyelerine doğru devam edebilir.  

Dolar Kuru Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalem ile ilgilenebilirsiniz.

Borfin’de yeni eğitimim “Yatırımcılar için Kapsamlı Temel Analiz ve Değerleme” eğitimim çıktı. Eğitiminizi aksatmayın. Faydası olacaktır. Eğitim içeriği ve konusu için resme tıklayınız.

Resim
Borfin Eğitimi

Ayrıca “Yeni Başlayan için Borsa Eğitimi” için tıklayınız.

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Yorum” için 2 yanıt

  1. Selam blogunuzda biraz gezinme fırsatı yakaladım. Gayette hoşuma gitti. Günlük ve aylık hit sayılarınız ne durumda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir