Borsa için ABD’den Gelecek Haberler Önplanda

Borsa endeksi geçen haftayı %4.36 değer kaybı ile kapatırken, satış baskısı haftanın ilk gününden itibaren hissedildi. Fitch’in görünümü yükseltmesinin ardından piyasada beklenti sonrası kar satışı yaşanıyor diyebiliriz. Yabancı satışlarının olması dikkat çekiciydi. Yabancı oranındaki artış, Finansbank’ın piyasa değerindeki yükselişten kaynaklandı. Bunu dışarıda bırakırsak yabancıların satış eğiliminde olduğu söylenebilir. Ayrıca Eris varyantına bağlı olarak Ulaştırma endeksinde gelen satış baskısı, THY’nin endeks üzerindeki ağırlıklı etkisi nedeni ile, düşüşte etkili oldu.

masanotları borsa

Genel olarak, yükselen faizlerin Borsa için önemli bir fren olma özelliğinin yanı sıra, OVP’nin ardından Türkiye’ ye yönelik algı değişikliğinin temel hikâye olduğunu ve bunun TL varlıkları gelecek dönemlerde desteklemeye devam edeceği düşüncemi koruyorum. Bu nedenle geri çekilmelerin kalıcı olmasını beklemiyorum. Ancak Borsa’da yaşanan satışlar zaman zaman can acıtıcı ve can sıkıcı olabilir. Böyle zamanlarda sakin olanlar ve piyasaya değil Şirket’inin faaliyetlerine odaklananlar uzun vadede kazançlı çıkacaklar. Ancak endeksin yönüne göre karar verenler için zararlı bir süreç olabilir.

ABD Temasları

Gelecek hafta BM Genel Kurulu toplantısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de olacak. BM kanadında yapılacak açıklamalar ve temaslar ve bununla ilgili haber akışları önemli olacaktır. Bir diğer haber akışı ise Mehmet Şimşek’in yabancı yatırımcılarla olan temasları olacak. Bu toplantılardan sızan haberler veya yapılacak kurumsal açıklamalar piyasaların önünde yer alacak gibi duruyor. Yabancıların Türkiye’ye olan ilgisinin güçlü olduğuna yönelik yapıcı haberler piyasa için pozitif olacak. Açıkçacı şu aşamada TL varlıklara büyük yabancı alımlarının gelmesini beklemiyorum. OVP sonrasında yabancılar büyük oranda uygulamaları gözlemleyecektir ve ikna olduklarında o zaman güçlü alımlar gelebilir. Bunun ise 2024 yılının ilk çeyrek sonrasında daha yoğun olması beklenebilir. Elbette haftaya TCMB’nin faiz karıda piyasaları ikna etme konusunda önemli mesaj olabilir.

Yavaş ya da hızlı, doğru ve mantıklı adımlar atıldığı sürece uzun vadede Borsa’nın önünde önemli bir yükseliş alanı olabileceğini düşünüyorum. Ekonomi yönetiminin iletişim düzeyini yüksek tutmasını pozitif olarak karşılıyorum.

Cumhurbaşkanı’nın Son AB Çıkışı

Bunların dışında AB konusunda yapılan açıklamalar önemli görünüyor. AB raporuna karşı verilen tepkilerin yanında, Cumhurbaşkanı’nın gerekirse AB ile yolları ayırırız yönündeki açıklamalar, piyasa dostu değil. Geçmişte defalarca gördük ki, AB ekseninden uzaklaşan bir Türkiye söz konusu olduğunda piyasalar bundan negatif etkilenmiştir. Tam da Türkiye’nin ekonomik, siyasi ve dış ilişkiler konusunda yeni bir açılıma girdiği şu dönemde bu açıklamayı olumlu karılamıyorum. AB raporuna karşı verilen bir tepki ve gözdağı olarak değerlendiriyorum.

Borsa ivme kaybetti

Borsa endeksinde 7900-7950 bölgesi destek olurken, bu seviyenin altına gerileme eğilimi olduğunu izliyoruz. Endekste bir ivme kaybı var ve bu son yükselişlerin ardından normal. Bu seviyenin altında 7400 seviyelerindeki 50 günlük ortalama önemli bir destek ve 7900 altına inersek bu seviye test edilebilir. Ancak endeksin 50 günlük ortalaması yakınlarından tepki yükselişi gerçekleştirmesi büyük ihtimal. Bu nedenle geri çekilmeler olsa bile sakin olmak önemli olacak.

İçeride TCMB ve Temaslar, Dışarıda Fed

Haftalık veri takviminde, içeri bakıldığında Perşembe günü TCMB faiz kararı bulunuyor. Beklentiler 500 baz puanlık yükselişle TCMB’nin Politika Faizini %25’den %30 seviyesine yükselteceği yönünde. Mevduatlarda gelinen noktalara bakılırsa, faiz artırımı ile bankalara kredi faizi alanı açmak gerekiyor. Bu nedenle faiz artırımı olacak görünüyor. Ancak hangi şiddette olacak bunu göreceğiz. Bu konuda TCMB metinlerin açık kapı bırakıyor. Bunların dışında içeride ABD Temasları ve gelecek haberler etkili olacak.

Dışarıda ise ABD kanadında Çarşamba günü Fed FOMC toplantısı olacak. Beklentiler Fed’in bu toplantıda pas geçeceği yönünde bulunuyor. Aynı gün Ekonomik Projeksiyonlarda açıklanacak. Noktasal tahminlerde yılsonunda kadar ne kadar faiz artış beklendiği, 2024 için ne beklendiği gibi konular öne çıkacak. Her zaman olduğu gibi Powell’ın toplantı sonrasındaki açıklamaları izlenecek.

Euro kanadında ise Salı günü TÜFE verisi alınacak. Beklentiler aylık %0.6 artış ile yıllık verinin %5.3 seviyesinde yatay kalacağı yönünde. Bilindiği gibi ECB geçen hafta 25bps faiz artışı gerçekleştirdi politika faizini %4.50’ye çıkarmıştı. ECB ayrıca enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceği mesajını vermişti.

Borsa Endeksinde Karar Haftası

Borsa endeksi 8200 üzerine yerleşemedi. Buna paralel beklendiği gibi kar satışları etkili oluyor. 7900 seviyeleri kısa vadede destek olurken, bu seviyenin altına gerilemesi durumunda 7400 seviyelerindeki 50 günlük ortalamaya kadar gerileme olabilir. Ancak bu noktalar iyi bir tepki seviyesi olacaktır. Buna karşın Endeksin 7900 üzerinde ısrarlı tutunması durumunda ise, bunu tekrar 8200 direncini test edebileceği şeklinde algılarız.

Borsa Grafiği

Ons Altın için Fed Önemli

Ons Altın için 1885 seviyelerinde AL, 1950 seviyelerinde SAT şeklinde strateji izlenebilir. 1885 desteği güçlü bir destek olurken, Dolar endeksinin 105 seviyesine çıkmasına rağmen Altın’ın 1885 altına gerilememesi dikkat çekici. Önümüzdeki hafta Fed kararı ve EURUSD paritesinin seyri önemli olacak. Oynaklık yüksek olabilir.

Ons Altın Grafiği

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir