Borsa için Yeni Sayfalar Açılıyor

Borsa ve Ekonomik görünüm için önemli ve yakın gelecekteki süreci belirleyecek bir haftayı geride bıraktık diyebiliriz. Orta Vadeli Program’ın açıklanması ve uluslararası camia tarafından pozitif karşılanması oldukça önemli oldu. Özellikle G20 Zirvesi, Ekonomi yönetiminin New York ziyareti, bunun dışında global yatırımcılarla buluşma faaliyetleri, kredi derecelendirme kuruluşlarının gözden geçirme tarihleri gibi kritik öneme sahip bir takvim öncesinde OVP’nin açıklanması şaşırtıcı değil. Nitekim G20 zirvesinden gelen olumlu mesajlar ve Cuma günü Fitch’in uzun bir aradan sonra Türkiye görünümünü Negatif’ den Durağan’a çekmesi ve raporda yazdıkları ilk meyveler olarak adlandırılabilir. Ekonomi yönetiminin cebine bunları koyarak 19 Eylül’de New york’a gidecek olması olumlu. Diğer yandan S&P’nin kredi değerlendirmesi 29 Eylül tarihinde gerçekleştirmesi bekleniyor. Moody’s takvimi ise 15 Aralık ‘da bulunuyor. Moody’s’in geçen haftaki açıklamaları olumlu.

masanotları borsa

Geçen hafta %9.09 gibi aylık yüksek bir enflasyon geldi. Böylece yıllık %58.94 seviyesine ulaştık. OVP’nin yılsonu hedefi %65 ile gerçekçi görünüyor. Burada dikkat çeken, TUIK’in beklentilerin üzerinde ve hatta ENAG’ın açıkladığı rakamın bile üzerinde enflasyon açıklamış olması. Bundan sonra doğru verilerin açıklanacağına yönelik beklentileri güçlendirmiş durumda. Çünkü özellikle global arenadaki ziyaretlerde TUIK verileri muhtemelen sorulan zor sorular arasında yer alıyor. Bu konuda güveni geri getirecek adımlar önemli.

Borsa Pozitif, Kar Satışı Beklentileri Ne olacak?

Borsa için olumlu görüşümü koruyorum. Gelişmeler fiyatlamadan daha çok algının olumluya dönmesini sağlıyor ve bu piyasalar için çok önemli. Bildiğiniz gibi piyasa büyük oranda bir algı meselesidir. Risk algısının gerilemesi (CDS gibi…) fiyatlamalarında güçlü olmasını sağlayacaktır. Elbette gelinen noktada bir miktar daha seçici olmak çok önemli olacak. Ancak genel anlamda endeksteki pozitif seyrin devamını beklerim.

Son günlerde kar satışı beklentisi iyice artmış görünüyor. 8200 seviyesini endekste önemli bir eşik seviye olarak izliyorum. Bu seviyenin üzerinde seyirler korunması durumunda yukarı hareket devam edebilir. Yukarıda oluşan yeni simetrik teknik hedef 9200 seviyesini gösteriyor. Aşağıda ise 8200 altına gerileyen bir endeksi 7800-7900 bandına bir geri çekilmeyi işaret edebilir. Ancak kar satışlarının bununla sınırlı olasını beklerim. Satışların derinleşmesini beklemiyorum. Eylül ayı her ne kadar global piyasalarda istatistiksel olarak kötü bir ay olsa da, bizim için Eylül ayında pek çok beklenti yaratacak pozitif gelişmeler olabilir. Pozisyonların korunması ve geri çekilmelerde sakin kalınması önerime 3 aydır devam ediyorum.

OVP’de Öne Çıkan Sektörler

Geçen hafta açıklanan OVP için ekonomik yorumları ekonomistlere bırakıyorum. Analist gözüyle bakarak hangi sektörlerin öne çıkabileceğini düşünmek ise bizim işimiz. Buna göre Afet yönetimi başlığı altnda açılan yapısal dönüşüm maddeleri, gelecek bir iki yılda Çimento, Yapı kimyasalları, İzolasyon (ses, su ve ısı), seramik ve yapı çeliği sektörlerinde güçlü bir talebi sağlayabilir. Çimento ve yapı kimyasallarındaki 2 çeyrektir güçlü sonuçlar geldiğini hatırlatmak isterim. Diğer yandan, makro ihtiyati tedbirlerin sadeleşmesi konusu ise doğrudan Bankaları işaret ediyor. Bankaların yakın gelecek daha serbest bankacılık faaliyeti içerisinde olma beklentileri özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinin bu sektörde devam etmesini sağlayacak görünüyor. Demiryolu ve Lojistik konusundaki yapısal dönüşümler Kardemir ve Demir Çelik grubunu etkileyebilir. Bunların dışında yine Afet Yönetimi başlığı altında Afet Sigortası ve Katılım Sigortacılığı konularının yer alması, Sigortacılık sektörü için yeni pazarlar yaratabilir görünüyor. Geçen hafta en fazla yükselen sektörlerin başında Sigorta, Banka ve Çimento olması şaşırtıcı değil. Son olarak siber güvenlik konusundaki paylaşımlar yine Yazılım sektöründe yeni siparişlerin gelebileceğini gösteriyor.

ABD Borsaları Momentum Kaybediyor

ABD piyasaları geçen haftayı zayıf geçirdi. S&P endeksi haftalık %1.24, Dow jones %0.75 ve Nasdaq %1.93 düşüş yaşadı. Fed’e yönelik yıl sonuna kadar faiz artırımı beklentisi yokken, güçlü gelen PMI verileri bu ay olmasa bile Kasım ayında faiz artırımının devam edebileceği beklentisini yarattı ve piyasalarda bunun negatif baskıları hissedildi. S&P endeksi artık 50 günlük ortalamasının üzerinde değil. Momentumunu yitirdi. Zayıflık var. 4350 seviyesi önemli bir destek ve bu seviyenin altına gerileyen bir S&P endeksi satışların daha fazla devam edebileceğinin sinyalini verebilir. Gelecek hafta enflasyon, sanayi üretim verisi gibi önemli veriler alınacak. ABD piyasalarında Fed beklentisi için önemli olabilir. Eylül ayı istatistiksel olarak kötü bir ay olma özelliği taşıyor.

İçeride Cari Açık ve Sanayi Üretimi, Dışarıda ECB ve ABD TÜFE

Haftalık veri takviminde, içeri bakıldığında Pazartesi günü Temmuz cari işlemler verisi alınacak. 4.4 milyar $ açık beklenen veride, finansman tarafı önemli olacak. Aynı gün aynı saatte Temmuz ayı Sanayi üretim verisi alınacak. Aylık %0.4 daralma bekleniyor. 3Ç’e ait ilk veri olması açısından önemli. Cuma günü Tarım ÜFE ve Merkezi Bütçe Dengesi verileri izlenecek.

Dışarda ise ABD kanadında Salı günü ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi, Çarşamba günü TÜFE verisi alınacak. TÜFE önemli bir veri. Perşembe günü Perakende satışlar, aynı gün ÜFE verisi izlenecek. Cuma günü ise Sanayi üretimi ve Michigan Güven Endeksi izlenecek veriler olacak.

Euro kanadında, Salı günü ZEW Ekonomik Beklenti Endeksi, Çarşamba günü Sanayi üretim verisi alınacak. Perşembe ECB faiz kararı alınacak.

Borsa Endeksinde Yeni Hedef 9400

Teknik olarak endeks 8200 kanal direncinin üzerine çıkarak önemli bir sayfa açtı. 8200 üzerinde tutunabilirse, 9400 seviyesinde yeni simetrik hedef oluşmuş olacak. Buna karşın 8200 seviyesinin altına gerilemede 7800 ve satışların derinleşmesi durumunda 7300 seviyeleri destek olarak izlenebilir.

Borsa Grafiği

Ons Altın Düşmüyor ve Çıkamıyor

Ons Altın için 1885 seviyelerinde AL, 1950 seviyelerinde SAT şeklinde strateji izlenebilir. 1885 desteği güçlü bir destek olurken, Dolar endeksinin 105 seviyesine çıkmasına rağmen Altın’ın 1885 altına gerilememesi dikkat çekici. Önümüzdeki hafta EURUSD dengesi için kritik verilere sahne olacak. Oynaklık yüksek olabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YARIN SON GÜN

YARIN SON GÜN – www.borfin.com.tr

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir