Borsa Kritik Seviyeleri Geçiyor

Borsa endeksi geçtiğimiz hafta %8.71’lik yükselişin ardından Dolar bazında 225$ seviyesindeki direnç seviyesinin üzerinde kapandı. Bu seviye önemli bir seviye çünkü Endeks 2018 yılından bu yana bu seviyenin üzerinde kapanış yapamıyordu. Endeks için kritik seviyeleri geçtiğini söylemek mümkün. Bu seviyenin üzerindeki hareketler endeksin 257$ hedefine gitmesini sağlayabilir. Bu seviye TL bazlı grafikte gördüğümüz 4600-4700 seviyelerini doğruluyor.

masanotları borsa

Hisse senetleri piyasasında iştah devam ediyor. Büyük şirketlerde açıklanan Bilançolar hisselerdeki hareketi desteklerken, endeks üzerindeki pozitif etkileri hissettik. Geçen hafta özellikle SASA, TUPRS, EREGL, MGROS, KCHOL gibi hisselerdeki alımlar BIST30 endeksini de destekledi. Diğer yandan hafta genelinde baskı yaratan Banka hisselerinde Cuma günü gelen alımlar, endeksteki kapanışın şiddetli olmasını sağladı. Bankaların önemli destek noktalarından tepki verdiğini gördük. Önümüzdeki hafta bankaların endekse katkısı daha fazla olabilir.

Geçen hafta Fed faizleri beklentilere paralel 75bps arttırdı ve politika faizini %4 seviyesine çekti. Faiz artırımlarının devam edeceği sinyalini verirken daha yumuşak faiz artışlarının sinyalini verdi. Beklentiler halen Mart 2023’de faizlerin %5 seviyelerine ulaşması bekleniyor. ABD borsaları karar sonrasında sert aşağı tepki verse bile yine de alıcıların ısrarlı duruşları dikkat çekiyor. Tarım dışı istihdam verisi ise beklentilerin üzerinde geldi. Güçlü veriye rağmen ABD borsalarında Cuma günü satışlar yaşanmadı. Dışarıda İngiltere Merkez Bankası faizlerini 75bps artışla %3 seviyesine çekti. İçeride enflasyon rakamları açıklanırken, TÜFE %85.51 seviyesine yükseldi. Bu rakamla birlikte yeniden değerleme oranı %122.9 oldu. Bu rakam 2022’de %36.2 olmuştu. Bunlara ek olarak tahıl krizi çözülmesi ile Buğday fiyatlarında tekrar düşüş görüldü.

Bilançolar gelmeye devam ederken, 9 Kasım tarihi konsolide bilançoların son gönderilme tarihi. Bu tarih ile 3Ç bilanço dönemini sonlandırıyoruz.

ABD Borsaları Düşmek İstemiyor

Geçtiğimiz hafta Fed faiz artırımlarına devam edeceği mesajını verirken, Cuma günü istihdam verisi güçlü geldi. Ancak bu rağmen ABD Borsalarında Fed sonrasındaki düşüş yerini yükselişe bıraktı. Dolar endeksi güçlü ekonomik veri ve güçlü mesajlara rağmen haftanın son günü sert değer kaybı yaşadı. Goldman Sach Hisse Senetleri Bölüm Başkanı ABD piyasalarının aşırı satıldığını ve resesyonu yeteri kadar fiyatladığı yönünde açıklamalarda bulundu. Bütün bunlar ABD endekslerindeki düşüşün artık sona eriyor olduğunu ve global piyasaların Noel rallisine hazırlandığı yönünde beklentileri artırabilir.

Buna paralel Ons Altında 1615 desteğinden ısrarlı dönüşler görmekteyiz ve Altın uzun zaman sonra 50 günlük ortalamasının üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Piyasalarda bugüne kadar oluşan trend yönlerinin değişebileceğine yönelik sinyaller alıyoruz.

İçeride Cari Veri ve Sanayi Üretimi Dışarıda ABD TÜFE

Haftalık veri takviminde içeride Pazartesi ve Salı günleri Hazine’nin 4 ihalesi bulunuyor. Perşembe günü işsizlik verisi açıklanacak. Piyasa üzerinde etkisi beklenmiyor. Cuma günü ise Eylül ayı Cari İşlemler verisi ve Sanayi Üretim Verisi açıklanacak. 3.1 milyar $ cari açık beklenirken, Sanayi üretiminde yıllık %2.4 artış bekleniyor.

Dışarıda ise Pazartesi günü ECB Başkanı Lagarde konuşacak. Salı günü Euro Bölgesinde perakende satışlar izlenecek. Bu veri önemli. Perşembe günü ABD TÜFE verisi önemli olacak. Beklentiler yıllık TÜFE’nin %8.2’den %8.1 seviyesine gerilemesi yönünde. Aylık %0.7 bekleniyor. Cuma günü İngiltere Büyüme ve Sanayi üretimi verileri alınacak.

Borsa Dolar Bazlı Direncini Geçti

Borsa 4000-4100 direncini hızlı bir şekilde geçerken, TL bazlı grafikteki kanal direnci olan 4200 seviyesinin üzerine bile çıktı. Bunun yanında dolar bazlı grafikte 225$ seviyesindeki direnç seviyesini geçmiş durumda. Bu seviye 2018 yılından bu yana geçilemiyor. Endeksin 225$ seviyesinin üzerinde tutunması durumunda 257$ seviyesindeki dirence doğru yeni bir patika açılabilir. Teknik olarak önemli seviyeleri geçiyoruz. Başarısız olması durumunda ise bu noktalarda gelecek kar satışları sert olabilir. Bu durumda kar satışlarının 4000 seviyesi üzerinde karşılanıp karşılanmayacağı önemli olacak.

Borsa Endeksi Dolar Bazlı Grafik

DolarTL

DolarTL’de görünüm aynı. Yorumum geçerli. Yukarı hareket küçük adımlarla da olsa devam edecektir. Bu grafiğin doğal bir grafik olmadığını uzun zamandır söylüyorum.

DolarTL

Ons Altın da Düşüş Bitiyor mu?

Ons Altın 1615 desteğine doğru gerilemesinin ardından Cuma günü başlattığı çıkışla uzun zamandır altında seyrettiği alçalan direnç çizgisinin üzerinde kapandı. Henüz bir şey söylemek için erken ancak 1675 seviyesi oldukça önemli olacak. 1675 seviyesinin üzerinde kalmak şunun için önemli. Bu seviye hem 50 günlük ortalamanın hem de alçalan direnç çizgisinin geçtiği noktalar. Diğer yandan Altın 1615 seviyesinde üçlü bir dip yaptı. Bu seviyeler dönüş için önemli sinyaller üretiyor. Altında 1675 üzerinde kalması durumunda 1730 ve 1780 dirençleri test edilebilir. Altında 8 aydır süren düşüş trendi bitiyor olabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir