Borsa Önemli Eşiğin Altında. Satışlar Devam Edebilir.

Borsa endeksi önceki hafta %7.87 düşüşün ardından, geçen haftayı %4.70 kayıpla kapadı. Endeksin son bir aydaki değer kaybı %10.55 ve yılbaşından bugüne düşüşü %20 seviyesine ulaştı. Endeksin geldiği nokta, deprem fiyatlamasının olduğu seviyenin de altında bulunuyor. 4500 seviyesi önemli bir yatay aralık alt destek noktasıydı ve Borsa endeksi nerdeyse 4 aydır içinde hareket ettiği yatay kanalı aşağı yönde kırdı. Bu piyasada satışların devam edebileceğini gösteriyor. Başka deyişle kötü piyasa ve kötü fiyatlama devam edecek görünüyor.

masanotları borsa

Seçimin ikinci tura kalma beklentisinin giderek güçlenmesi, belirsizliğin 28 Mayıs tarihine kadar devam edeceği beklentilerini güçlendirdi. Bu psikoloji satışların artmasına neden olmakta. 4500 eşik seviyesinin altına gerilemenin ardından pek çok portföyde stoplar çalışmış durumda ve bu satışları güçlendiriyor.

Önümüzdeki hafta seçim öncesi son hafta olacak ve şimdiden siyaset dili agresifleşti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun hafta sonu Borsa ile ilgili attığı tweet piyasalardaki zaten olumsuz olan havaya çok yardımcı olmayacaktır. Bahçeli’nin açıklamaları, Kaset gündemi gibi gelişmeler gelecek haftanın sinyalini şimdiden veriyor. Böyle bir ortamda yatırımcılar temkinli olmak için hisse senedi oranlarını azaltma yolunda hareket ediyorlar doğal olarak.

Bilanço Fiyatlamaları

Diğer yandan 3 aylık bilançolar gelmeye devam ediyor. 10 Mayıs itibari ile bilançolar tamamlanmış olacak. Bugüne kadar gelen iyi bilançolar maalesef piyasanın kötü havası içerisinde rasyonel bir fiyatlama göremedi. Ancak bu ileride rasyonel fiyatlamaların olmayacağı anlamına gelmez. Piyasalardaki olumsuz havanın sona erip yerine yükselişler mutlaka başlayacak ve bu süreçte iyi bilançolu şirketler diğerlerine göre çok daha hızlı toparlanacaklar. Bu hep böyle olmuştur.

Borsa Stratejisi

Her ne olursa, borsa için girişken yatırımcılara yönelik stratejimde bir değişiklik yok. Yaklaşık 3 ay öncesinden bu yana sürekli söylediğimi yeniden söylemek isterim. Bu süreç Şubat ayından itibaren kredili işlemlere, %100 hisse ağırlığına uygun değil. Kısa vadeli oyuncuların buna dikkat etmeleri gerekiyor. Sektörde pek çok yatırım fonu ve Araştırma Bölümlerinin model portföyleri hisse oranlarını düşürdüler. Bazıları %25 seviyesine kadar düşürerek, borsadaki oynaklıktan minimum seviyede etkilenmeyi amaçladılar. Uzun vadeli değer yatırımcıları ise büyük ihtimalle pozisyonlarını koruyor ve piyasayı bile izlemiyorlar. Son günlerde gelen bilançoları inceliyorlar.

ABD S&P için 4200 önemli direnç

Geçen hafta Fed faizleri beklendiği gibi 25 bps artırırken, gelecekte daha fazla faiz artışına işaret eden ibare metinden çıkarıldı. Ancak yine de piyasalar bunu faiz artırımında sona gelindiği olarak algılamadı. Fed Başkanı açıklamalarında da bu konuda böyle bir mesaj vermedi. Aksine veri odaklı olacaklarını ve gerekirse agresif hareket edeceklerini yineledi. Piyasalarda güçlü bir ralli olmadı ancak hisse senetleri fiyatlarının bozulmadığını da gördük. ABD S&P endeksi 4000 seviyesinin üzerinde inatçı şekilde duruyor ancak 4200 direncini kırabilecek ivmeyi bir türlü yakalayamıyor. Cuma günü gelen güçlü tarımdışı istihdam verisi Fed’e yönelik beklentileri belirsizleştirdi.

İçeride Seçim Virajı, Dışarıda ABD Enflasyon

Haftalık veri takviminde, seçim öncesi son hafta olması nedeni ile siyaset gündemde ağırlıklı bir şekilde olacak. Kullanılan siyasi dil giderek ağırlaşıyor ve bunun piyasalar üzerindeki etkisini maalesef hissediyoruz. Bunun dışında Pazartesi ve Salı günü Hazine ihaleleri izlenecek. Çarşamba günü Mart ayı sanayi üretim verisi alınacak. Perşembe günü yine Mart ayı cari açık verisi alınacak. Her iki verinin piyasa üzerinde etki yaratmasını beklemiyoruz.

Dışarıda ise Pazartesi günü İngiltere piyasaları kapalı olacak. Çarşamba günü ABD TÜFE verisi alınacak. Beklentiler yıllık enflasyonun %5 seviyesinde değişmeden devam edeceği yönünde. Perşembe günü BoE faiz kararı var. Beklentiler 25bps puan artışla faizlerin %4.50 seviyesine artacağı yönünde. Yine aynı gün karar sonrasında BoE Başkanı konuşmalarını alacağız. Aynı gün ABD ÜFE verisi alınacak. Yıllık verinin %2.70’den %3 seviyesine ulaşması bekleniyor. Cuma günü İngiltere verileri hakim. Büyüme ve Sanayi üretimi İngiltere için izlenirken, ABD tarafında Michigan Tüketici Güven Endeksi verisi izlenecek.

Borsa Endeksi Gözünü 4000’e Dikmiş Olabilir?

Borsa Endeksi yaklaşık 4 aydır içinde hareket ettiği 4500-5500 bandının alt sınırını aşağı yönde kırdı. Kırmasının hemen ardından tepki gelse bile başarılı olamadı ve satışlarla yeniden bu seviyenin altında kapandı. Son hareket bu desteğin kırıldığını teyit etmiş oldu. Teknik olarak endeksin 4000 seviyesine gerileme olasılığı yükselmiş durumda. Bu seviye aynı zamanda 50 haftalık ortalama seviyesi. Bu noktaya düşüş olması durumunda bu seviyelerden tepkiler gelebilir. Endeksin güçlenmesi için 4500 seviyesi üzerine yükselip bu seviye üzerinde kalması gerekiyor. Ancak şu an için bu noktada değiliz. Teknik görünüm olumsuz.

Borsa Grafiği

Ons Altına İstihdam Verisi Sürprizi

Ons Altın beklentimize paralel olarak 2072 direncini test etti. Fed toplantısı Altında güç sağladı diyebiliriz. 2072 direncini kırmasını beklerken, Cuma günü gelen güçlü ABD istihdam verisi Altın’ın hızını kesmesine neden oldu ve satışların geldiğini gördük. Ancak Altında 2000 seviyelerinde inatçı bir alım var. Teknik olarak gücünü koruyor. Henüz tam ivmelenme olmasa bile yukarı yönlü eğilim devam ediyor. 1980 seviyeleri destek olurken, bu seviyelere doğru gerileme olması durumunda alım için fırsat olabilir.

Ons Altın

Çocuğunuza Borsa Hesabı açın makalemi okumanızı tavsiye ederim.

KENDİNİZİ EĞİTİN. EĞİTİME ZAMAN AYIRIN.

Borfin Eğitimlerim için Görsele tıklayınız

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir