Borsa Piyasa Beklentileri 25/10/20

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %0.18 değer kaybederken, 1222 seviyesine kadar yükselen Borsa endeksi kazançlarını TCMB faiz kararı sonrasında geri verdi. DolarTL kuru ise haftayı TCMB kararı sonrasında yükselerek %0.40 yükselişle tamamladı. ABD Borsaları ise haftayı %1 seviyelerinde değer kaybı ile kapadı. Euronext 100 endeksi %1.2 düştü. MSCI Gelişen Ülke endeksi ise %1.1 artış kaydetti. Özellikle haftanın son günlerinde Rusya, Hindistan ve G.Afrika borsalarındaki toparlanmalar dikkat çekti. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol %2.6 geriledi, Ons altın haftayı %0.15 yükselişle tamamladı.

masanotları borsa

Faiz Kararı Sonrasında Satışlar Geldi

Geçen hafta TCMB piyasa beklentilerinin aksine politika faizinde değişikliğe gitmedi ve %10.25 seviyesinde bıraktı. Beklentiler 175-200 baz puan artırım olacağı yönündeydi. Buna karşılık Geç Likidite Faizini %13.25’den %14.75 seviyesine yükseltti. Piyasada karar sonrasında banka hisselerinde sert satışlar gelirken, XBANK Bankacılık endeksi hafta içinde %7’ye varan kazançlarını geri vererek haftayı %0.40 değer kaybı ile kapadı. Dolar kuru ise 7.78 seviyesinden yükselişe geçerek 7.96 seviyesinde haftayı bitirdi. Karar sonrasında 7.9796 seviyesini görerek rekor tazeledi. TCMB kararı sonrasında piyasalardaki pozitif havanın kaybolduğunu söyleyebiliriz.

Satışlar sonrasında banka endeksinin 1167 seviyesindeki ortalama desteğinden tepki verdiğini izledik. Tepki alımlarının devam etmesi durumunda endekste toparlanma görmek mümkün.

Berat Albayrak Citibank’ın Düzenlediği Toplantıda Yatırımcılarla Bir araya Gelecek

Yurt içi piyasalarda en önemli gündem Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın Citibank’ın düzenlediği toplantıda yatırımcılarla bir araya gelmesi olacak. Toplantıda teknoloji, ilaç, otomotiv, enerji, sigortacılık gibi sektörlerden 100’den fazla şirketin temsilcilerinin bulunması bekleniyor. Toplantıda doğrudan yatırımlar konusunda Türkiye’deki yatırım imkânları ve fırsatların ele alınması bekleniyor. Toplantıdan gelecek açıklamaları takip edeceğiz.

Diğer yandan S-400 konusunda ABD tarafından gelen açıklamalar ve piyasa etkilerini izleyeceğiz. Bu arada Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX duyuruları yapılmaya devam ediyor. Son olarak Oruç Reis Gemimiz Rodos adasının güneyinde 4 Kasım gününe kadar görev yapacak. Söz konusu gelişmeler ve gelecek açıklamalar takip edilecek.

Pazartesi günü Ekim ayı kapasite kullanım oranı ve Reel Sektör güven endeksi verisi alınacak. Sanayi üretimi açısından öncü bir veri. Çarşamba günü ise Ekim ayı Ekonomik Güven Endeksi açıklanacak. Piyasa üzerinde çok büyük etki yaratacak veriler olmadığını düşünüyoruz.

Cumhuriyet Bayramı nedeni ile Çarşamba günü yarım gün, Perşembe günü ise piyasalarımız kapalı olacak.

Avrupa’da Covid-19 Yükseliyor

Dışarıda ekonomik verilerden daha çok Covid-19 vakalarındaki yükseliş ve alınan önlemler ön plana çıkıyor. İtalya yeni tedbirler getirirken, tiyatro, bar, cafe ve sinemalara yeni düzenlemeler getirdi. İspanya ise ulusal acil durum ilan etti ve 23:00-06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirdi. İspanyada bölgeler arası seyahat yasağının getirilebileceği de konuşuluyor. Piyasalarda bununla ilgili gelişmeler henüz bölgesel ve sınırlı olarak algılanıyor ve sert satışlara neden olmadı. Ancak gelişmelerin dozu artarsa piyasalarda baskı yaratabilir.

Dışarıda ise Perşembe günü ABD 3.çeyrek büyüme verisi alınacak. Cuma günü ise Almanya ve Euro bölgesi 3.çeyrek büyüme verileri ile ABD kanadında kişisel gelir ve harcamalar verileri ön planda olacak. Yine Perşembe günü ECB faiz kararı alınacak. Faizlerde değişiklik beklenmiyor. Karar sonrası basın toplantısında ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa endeksinde geçen hafta TCMB sonrasında sert bir düzeltme yaşadık. Endeks 1222 seviyesinden 1179 seviyesine kadar geri çekildi ve bu noktadan tepki alımları geldi. 1180 seviyesindeki 22-günlük ortalama desteği üzerinde kaldığı sürece teknik olarak sorun görünmüyor. Teknik olarak endeksin görünümü halen pozitif ve güçlü. Yukarıda 1222 direnç olurken, Endeksin 1180 seviyesindeki ortalamasının altına gerilemesi durumunda 1150 ve 1130 destekleri izlenecek.

XBANK endeksinde ise 1167 seviyesindeki 22-günlük ortalama desteği önemli. Şimdilik bu seviye üzerinde alımlar gelmiş görünüyor. Alımlar güçlü olursa yukarı tepki devam edebilir. 1263 direnç konumunda. 1167 seviyesinin altına sarkması durumunda 1135 desteğine doğru satışlar sürebilir. Bankalarda geçen haftaki sert satışların önümüzdeki hafta yerini daha ılımlı bir seyre bırakması beklenebilir.

Geçen haftanın son günlerinde Rusya, Hindistan ve G.Afrika borsalarında başlayan alımların devam etmesi durumunda BIST100 endeksi içinde olumlu etki yaratabilir.

Bilançolar Başladı

Bilançolar başlarken, EREGL, ARCLK ve LOGO’da güçlü bilançolar aldık. ARCLK bilançosu beklentilerin çok üzerinde geldi ve haftaya iyi başlaması beklenebilir. Diğer yandan TAVHL ve TKFEN zayıf bilanço getirdi. Bilanço beklentilerinin hisse bazlı hareketliliklere neden olmaya devam edeceğini söylemek mümkün. 26 Ekim’de TOASO, TTRAK, YKBNK, FROTO ve AKGRT bekleniyor. Özellikle otomotiv şirketlerinde güçlü bilanço beklentileri fiyatlanıyor. Yatırımcıların önceden fiyatlanan bilançolarda açıklandıktan sonra hissede gelebilecek kar satışlarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor. 27 Ekim’de AKBNK, GARAN, ASELS, BIZIM, GOODY, 30 Ekim’de ise BRISA ve ADEL bilanço açıklamaları bekleniyor.

İntegral Yatırım Araştırma Bölümü olarak TTRAK, TOASO, AKGRT şirketlerinde güçlü bilançolar bekliyoruz. Otomotiv, Perakende, Sigortacılık, Telekomünikasyon, Gıda sektörleri güçlü beklentiye sahip olduğumuz sektörler.

DOLAR

DolarTL kurunda TCMB kararı sonrasında aşağı yönlü eğimin kaybolduğunu düşünüyoruz. Dolar kurunda önümüzdeki süreçte 7.90-8 arası seyirler izlenebilir. TCMB’nin sıkılaştırma adımları sürecektir. AOFM’nin ilerleyen günlerde %14 seviyesine doğru yükselişini sürdürmesini bekliyoruz. Özellikle yabancı yatırımcılardan gelebilecek pozitif hareketler, girişler kurda aşağı yönlü bir eğilim yaratabilir. Dolar kurunda yukarı yönde hızlı hareketler beklemiyoruz çünkü sıkı para politikası devam ediyor. Ancak aşağı yönlü bir trend oluşmasını, sürpriz gelişmeler olmadıkça beklemiyoruz.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4 yazım ilginizi çekebilir. 

Arçelik ARCLK 3Ç20 Bilanço Analizi

Ereğli Demir Çelik EREGL 3Ç20 Analizi

 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir