Ereğli Demir Çelik EREGL 3Ç20 Analizi

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 3Ç20 döneminde beklentilerin üzerinde 581.6 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 567.8 milyon TL seviyesindeydi. Net kar geçen yıl aynı döneme göre %26 geriledi, önceki çeyreğe göre ise %2 arttı. Cirodaki artış, kar marjlarının önceki çeyreklere göre yükselişini koruması, yine önceki çeyreğe kıyasla daha düşük finansman gideri yazması net karı pozitif etkiledi. Ertelenmiş vergi gideri ise net karı negatif etkileyen faktör oldu.

masanotları


Satış gelirleri 8.152 milyon TL ile beklentilerin altında gerçekleşti. Beklentiler 8.468 milyon TL seviyesindeydi. Satış gelirleri geçen yıl aynı döneme göre %27 artış gösterdi, önceki çeyreğe göre ise %10 yükseldi. Cirodaki artışta kur farkının etkisi ve kazanılan pazar payının etkisi oldu.

Aynı dönemde FAVÖK karı 1.638 milyon TL ile beklenti olan 1.469 milyon TL olan beklentinin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK yıllık %28, çeyreksel %23 artış kaydetti. FAVÖK artışında marjlardaki iyileşmenin etkisi olumlu oldu. FAVÖK marjı %20 olurken, geçen yıla göre 0.2 puan, önceki çeyreğe göre ise 2.1 puan iyileşti. FAVÖK marjındaki iyileşmede ciro artışının etkisinin yanında, brüt kar marjındaki iyileşme ve faaliyet giderlerindeki kontrol etkili olmuş görünüyor. EREGL’nin iyi bir yönetim sergilediğini görmekteyiz.

9 aylık Dönem

Yılın ilk 9 aylık döneminde yassı mamul satışları %1.4 artışla 5.471 bin ton olurken, uzun mamul satışları %0.8 artışla 780 bin ton oldu. Çelik fiyatlarındaki artışa paralel demir cevheri fiyatlarında da artış gözlendi ancak bu kar marjlarını olumsuz etkileyecek düzeyde oluşmamış.

EREGL 9 aylık dönemi 1.449 milyon TL net kar ile kapatırken geçen yılın %53 gerisinde kaldı. Satış gelirleri %4 artışla 21.936 milyon TL ve FAVÖK %16 düşüşle 3.980 milyon TL oldu. Kar marjlarında 5-6 puana yakın düşüş oluşurken, Şirket %15.9 Brüt Kar Marjı ve %18.1 FAVÖK marjı ile çalıştı.

Nakitleri artıyor

EREGL net nakit değerleri 6.452 milyon TL seviyesine yükseldi. Önceki çeyrekte 5.186 milyon TL düzeyindeydi. Kur artışları ve güçlü nakit akışı etkili oldu. Şirket nakit gücünü koruyor. Cari oran 2.6x ve likidite oranı 1.7x seviyesinde ideal.

Güçlü nakit akışı geçen yıla göre Pandemi dönemine rağmen oldukça iyi korundu. Yılın 9 aylık döneminde işletme faaliyetlerinden 5.432 milyon TL nakit akışı elde edildi. Yatırım faaliyetlerine 1.900 milyon TL harcama yapıldı. Borçlanma kaynaklı olarak 598 milyon TL giriş elde edilirken, geçen yıl sonuna göre nakit değerlerini 4.767 milyon TL artırmayı başardı.

Değerlendirme ve Hedef fiyat

EREGL için açıklanan sonuçları pozitif karşılıyoruz. Kar marjlarındaki son üç çeyrektir yaşanan artış olumlu. Bilançosunu ABD doları bazında düzenlemesi kur riskini ortadan kaldırırken, üretim ve satış rakamlarında geçen yıla paralel performans sergilemesini olumlu karşılıyoruz. Güçlü nakit akışları EREGL için en beğendiğimiz performans. Diğer yandan bu yıl ödeyemediği temettüyü 2021 yılında, 2020 yılı karı ile birlikte ödemesi durumunda çok yüksek bir temettü verimi oluşabilir. Bu durum hisseyi cazip kılan bir faktör.

EREGL için 12 aylık dönemi kapsayan 12.12TL hedef fiyatımızı koruyoruz. Bu son kapanış fiyatı olan 9.71TL’ye göre %25 yükseliş potansiyeli anlamına geliyor.

EREGL 2020/06 Bilanço Analizi ve Değerleme yazımı okuyabilirsiniz. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Ereğli Demir Çelik EREGL 3Ç20 Analizi” için 7 yanıt

  1. Hocam , hissede 1 sene içerisinde 25% getiri ,dolar bazında yeterli olmuyor. Bu yüzden en fazla 3 ayda bu getiriyi sağlayacak kağıtları bulmamız gerekiyor. Dagi, Naten gibi.

    1. Fiyat yükseldi diye güncelleme yapılmaz. Yeni bilanço gelir, somut rakamlar üzerinden değerleme modelimizi kontrol ederiz. revize yapılması gereken bir durum varsa o zaman yapılır. Yoksa hisse pahalı bir yerde demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir