Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 18/10/20

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1 değer kazanırken, Dolar kuru yatay seyretti. ABD Borsaları ise haftayı %1’in altında seviyelerde yataya yakın geçirdi. Euronext 100 endeksi %1.8 arttı, MSCI Gelişen Ülke endeksi ise %0.4 artış kaydetti. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol %0.77 geriledi, Ons altın haftayı %0.5 düşüşle tamamladı.

masanotları borsa

Gözler TCMB ‘de

Yurtiçi piyasalarda en önemli gündem maddesi Perşembe günü TCMB’nin faiz kararı olacak. Piyasa beklentileri Merkez’in 200 baz puan faiz artırarak %10.25 olan politika faizini %12.25 seviyesine yükselteceği yönünde. TCMB’nin piyasayı fonlama maliyeti ortalama olarak %12.28 seviyesinde bulunuyor. Buna bakarak zaten TCMB 200 baz puan faiz artırmış durumda. Geleneksel repo ihalelerinde ise %13.25 seviyesinde bulunuyor. Piyasa beklentisinden farklı olarak TCMB’nin 300 baz puan faiz artırması gerektiğini düşünüyoruz. Bu adımla piyasanın önüne geçmiş olacağını ve TL’nin Dolar karşısında çok daha dirençli olacağını düşünüyoruz. 200 baz puanlık artırımın TL üzerinde etkili olması beklenebilir ancak bu hamleyle piyasa TCMB’nin kendisine yukarıda alan açmak istediğini ve fonlama yöntemini sürdüreceğini düşünecektir. 200 baz puan seviyelerinde gelecek bir artırım DolarTL kurunda 7.50 seviyesine doğru bir gerilemeyi getirebilir sonrasında kur bu noktalarda dalgalanabilir. 300 baz puanlık bir artırım ise DolarTL’ de 7.50 seviyesinin altına bir gerileme sağlayabilir. Faiz artırımı hamlesi yabancıların hisse senedi piyasasına girmesi açısından önemli olacaktır. Yabancıların kur riskini ikna edecek bir artırım hamlesi başta banka hisseleri olmak üzere borsaya yabancı girişini tetikleyebilir. TCMB’nin pas geçmesi durumunda ise TL zayıflayabilir ve piyasalar güç kaybedebilir.

85 milyar metreküp Doğalgaz Rezervi Daha Eklendi

Karadeniz’deki Doğalgaz rezervine 85 milyar metreküp daha eklendiği açıklandı. Böylece keşfedilen rezerv 320 milyar m3’den 405 milyar m3 seviyesine yükseldi. Piyasalar için olumlu olduğunu ancak etkisinin sınırlı olduğunu düşünüyoruz. 2023 yılından önce mevcut gazın Türkiye ekonomisine ve şirketlerin bilançolarına etkisi olmayacak. Doğal olarak Doğalgaz gelişmesi mevcut fiyatlamalar üzerinde etkili değil.

Yurtiçinde ayrıca jeopolitik riskler izlenmeye devam edecek.

Dışarıda Başkanlık Seçimi ve PMI verileri

Yurtdışında ise ABD Başkanlık seçimi süreci izlenecek. Trump’ın popülist söylemlerinin S&P endeksine etkileri olumlu olabilir. Cuma günü ise ABD, Avrupa kanadında PMI verileri önemli olabilir.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa endeksinde pozitif seyir sürüyor. BIST100 endeksinin 1170 üzerine yerleşmesi durumunda 1200 direncini test etme beklentimiz sürüyor ve piyasa buna paralel hareket ediyor. Buna ek olarak geçen hafta Bankacılık endeksinin güçlendiğini ve Borsa endeksine destek vermeye başladığını görmekteyiz. 1200 direncinin geçilmesi durumunda ise dolar bazında dirence karşılık gelen 1240 seviyesini izleyeceğiz. Genel olarak güçlü görünüm mevcut. TCMB’den beklentilerin üzerinde faiz artırımı gelirse yabancı alımlarını banka hisselerinde güçlü şekilde hissedebiliriz.

Bilanço Dönemi Başlıyor

Ayrıca bilanço dönemi başlıyor. Bilanço beklentilerinin hisse bazlı hareketliliklere neden olmaya devam edeceğini söylemek mümkün. 22 Ekim tarihinde TKFEN, TAVHL ve EREGL, 23 Ekim’de ARCLK, 26 Ekim’de TOASO, TTRAK, YKBNK ve AKGRT bekleniyor.

İntegral Yatırım Araştırma Bölümü olarak TTRAK, TOASO, AKGRT şirketlerinde güçlü bilançolar bekliyoruz. Otomotiv, Perakende, Sigortacılık, Telekomünikasyon, Gıda sektörleri güçlü beklentiye sahip olduğumuz sektörler.

DOLAR

DolarTL kurunda TCMB’nin 22 Ekim tarihinde atacağı adım önemli olacak. Piyasa beklentisine paralel 200 baz puan seviyesinde bir artış olması durumunda Dolar kurunda 7.50 seviyelerine doğru düşüş görebiliriz sonrasında kur bu seviyelerde dengelenmeye geçebilir. Daha yukarıda bir faiz artırımında ise 7.50 seviyesinin de altına gerileyen bir kur oluşabilir. Pas geçilmesi durumunda ise dolar kurunda yukarı hareket görebiliriz. Taktik açıdan dolar almanın riskli olduğu bir haftada olduğumu söylenebilir.

ÇOCUĞUNUZA BORSA HESABI AÇIN

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa Haftalık Piyasa Beklentisi 18/10/20” için 5 yanıt

  1. Tuncay hocam merhaba. Sizi uzun zamandır takip ediyorum. Israrla çocuklarımıza borsa hesabı açmamızın ne kadar önemli olduğunu anlatıyorsunuz. Bende çocuğuma borsa hesabı açıp sağlam bir hisse almak ve her ay üzerine azar azar ilave ederek birikim yapmak istiyorum. Sizden ricam bu sebeple uzun vadeli alabileceğim sağlam 3 hisse önerirmisiniz.selamlar saygılar…

  2. Tuncay hocam doğrudan hisse ismi vermeseniz bile en azından çocuklarımız için alınabilecek hisseleri irdelediğiniz ve bize yol gösterecek bir video hazırlayabilirmisiniz. Yardımcı olursanız size minnettar oluruz. Saygılarımla…

  3. Sevgili hocam zevkle Barış Esen ile yaptığıniz programı takip ediyorum lakin bir türlü bağlanamadım bir hisse sormak için öngörünüzü marka ediyorum.
    DYO hakkında düşünceleriniz ve karlılık ne dır yılsonu için.
    Teşekkür eder hayırlı akşamlar ve iyi haftalar dilerim.Paşaya de sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir