Borsa ve Piyasa Beklentileri 11/10/20

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 endeksi %1.8 değer kazanırken, TL  Dolar karşısında %1.3 değer kaybetti. ABD Borsaları ise haftayı %3.2 ile %4.7 arasında kazanç ile kapadı. Euronext 100 endeksi %2.92 arttı, MSCI Gelişen Ülke endeksi ise %3.8 artış kaydetti. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol kasırga etkisiyle %9 yükseldi, Ons altın haftayı %1.6 yükselişle tamamladı.

masanotları borsa

TCMB Swap faizlerini artırdı

Geçen hafta yurtiçi piyasalarda en çok konuşulan konu sanırım döviz kurları oldu. Cuma günü 7.96 sınırına kadar yükselen Dolar kuru TCMB’nin swap faizlerini %11.75’e yükseltmesinin ardından gevşeyerek 7.8494 seviyelerinde kapandı. Dolar kurundaki düşüşte ABD dolarının küresel piyasalarda sert değer kaybının da büyük etkisi oldu. Döviz kurundaki gevşemenin ardından Borsa BIST100 endeksinin yükselişi hızlandı ve günü %1.32 artışla 1165.7 seviyesinden tamamladı.

Piyasalarda TCMB’nin bu hamlesi 22 Ekim tarihindeki faiz toplantısında faiz artırımı sinyali olarak algılandı. TCMB’nin faiz toplantısında 200 baz puan faiz artırması gerektiğini düşünüyoruz. AOFM’nin Cuma günü %11.65 olduğunu ve sıkılaştırmanın devamı ile daha artacağını bekliyoruz. Bu haliyle bile faizler zaten 150 baz puan artmış durumda. TCMB’nin toplantısında 200 baz puan artırım yaparak hem fonlamayı rahatlatmasını hem de yukarıda kendisine daha fazla konfor alanı yaratacağını öngörmekteyiz. Böyle bir hareketin sonunda TL’nin Dolar ve Euroya karşı direncinin artacağını ve döviz kurlarının daha stabil bir süreç içerisine girmek için bir fırsat elde edeceğini bekliyoruz. Ayrıca bu hareket özellikle yabancı yatırımcıyı kur riski konusunda ikna edebilir ve tahvil/bono ile hisse senedi piyasalarına yabancı alımlarını tetikleyebilir. Bu nedenle önemli görüyoruz.

Jepolitik riskler izlenecek

Önümüzdeki hafta S-400 füzelerinin test edilmesi ve özellikle ABD tarafından gelecek tepkiler piyasalarda izlenecek. KKTC’nin Maraş bölgesinin sahillerinin kısmen açılmasını pozitif karşılıyoruz. Ancak şimdiden başta Yunanistan olmak üzere AB tarafından olumsuz yorumlar bulunuyor. Konunun AB liderler zirvesine taşınması bekleniyor. Diğer yandan Doğu Akdeniz ile ilgili gelişmeler izlenecek. Bilindiği gibi 10 gün önce yapılan AB liderler zirvesi sonrasında, Türkiye’nin gelecek 15 gün içerisindeki tutumunun önemli olacağına yönelik açıklamalar yapılmıştı. İlgili süre gelecek hafta bitecek. AB tarafından bir açıklama olacak mı izleyeceğiz. Azerbaycan-Ermenistan arasında ateşkes haberini olumlu karşılamakla birlikte, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın şehirlerine yönelik füze saldırılarının devam ettiğine yönelik haberler geliyor. Ateşkes ’in ihlal edilmesi bölgede sıcak gelişmelerin devam etmesine neden olacak görünüyor.

Trump-Biden Münazarası ertelendi

15 Ekim tarihinde yapılması beklenen Trump-Biden münazarası ertelendi. ABD tarafında ise anketlere göre Biden 12 puan önde gidiyor. ABD’de şu günlerde seçim gecesine yönelik endişeler bulunuyor. Son olarak facebook ve twitter seçim gecesi toplumsal olaylardan endişeli olduğunu açıkladı. Trump ise aradaki farkı kapatmak için popülist uygulamalara başladı bile. Havacılık şirketlerine 25 milyar $ yardım kararını masaya getirirken, halka 1200$ tutarındaki çek ödemeleri için imzaya hazır olduğunu açıkladı. ABD Meclisinde çek konusu şu günlerde pazarlık konusu olmuş durumda. Ancak bu gelişmeler şimdilik ABD Dolarında zayıflamaya yol açmış durumda.

Haftalık Ekonomik Takvim için tıklayınız.

Borsa

Borsa endeksi 1145 seviyesi üzerinde tutundu ve bu bölgeden yeniden yükselişe geçti. 1170 seviyesini direnç olarak izlerken, bu direncin kırılması durumunda 1200 seviyesine doğru hareket güçlenebilir.  Endeksin görünümü teknik olarak pozitif durumda. 50-günlük ortalamasının üzerinde ve MACD sıfır seviyesinin üzerinde güçleniyor. Bu bize piyasanın yüzünün yukarı dönük olduğunu gösteriyor. Banka endeksi XBANK ise 50-günlük ortalaması üzerinde tepkisini Cuma günü gerçekleştirdi. Görünüm olumlu olmakla birlikte haftalık ortalamanın olduğu 1190 seviyesi güçlü bir direnç olabilir.

Strateji

Endeksin teknik olarak güçlenmesi nedeni ile portföylerdeki hisse oranının %100 seviyesine çıkarılabileceğini geçen hafta ifade etmiştik. Bu düşüncemiz giderek güçleniyor. Banka endeksinin güçlenmesine paralel olarak portföylerde banka ağırlığı artırılabilir. Döviz kurlarının yabancıyı ikna edecek derecede istikrarlı bir konuma geçmesi durumunda ise başta bankalar olmak üzere ciddi bir çıkış oluşabilir. Ancak bu durum 22 Ekim tarihinden önce zor görünüyor. Solo bilançolar için son bilanço açıklama tarihi 30 Ekim, konsolide bilançolar için ise 9 Kasım olarak açıklandı. Bankalar için ise 19 Kasım son tarih. Önümüzdeki haftalarda hisse bazlı hareketlilikler daha ön plana çıkabilir. Otomotiv, Beyaz Eşya, Gıda, Perakende, Telekomünikasyon, Bilişim-Yazılım, Mobilya sektörlerinde güçlü bilanço beklentimiz bulunuyor.  

DOLAR

DolarTL kurunda TCMB’nin atacağı adımlar önemli olacak. Faizlerin geldiği nokta itibari ile artık atılan adımların TL üzerinde etkili olduğu gözleniyor. Sıkılaştırma sürmesi durumunda kurda aşağı yönlü risklerin artması beklenebilir. Bu noktalarda ve özellikle 22 Ekim öncesinde yatırım amaçlı Dolar almak riskli olabilir. Teknik olarak Dolar kuru halen yükseliş trendinde. Cuma günkü düşüş bu yükseliş trendi içerisinde küçük bir geri çekilme sadece. Dolar kurunun yükseliş trendinden çıkmaya başladığını söylemek için ilk aşamada şuan için 7.67 seviyesindeki 22-günlük ortalamasının altına gerilemesi gerekli. Trendin tamamen bittiğini söylemek için ise 50-günlük ortalamanın altında bir seyir lazım. Ancak 50-günlük ortalama şimdilik 7.48 seviyesinde ve çok aşağıda bulunuyor.

Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın 4  yazımı okumanızı tavsiye ederim. 

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

“Borsa ve Piyasa Beklentileri 11/10/20” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir