EREGL 2020/06 Bilanço Analizi ve Değerleme

Ereğli Demir Çelik (EREGL) 2Ç20’de beklentilerin üzerinde 567 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 465 milyon TL seviyesindeydi. Net kar yıllık %57 daralırken, çeyreklik %89 artış gösterdi. Geçen yıla göre net karın düşmesinde kar marjlarındaki gerileme ve finansman giderleri etkili oldu.

masanotları

Beklenti üzerinde FAVÖK ve ayrıca Ton Başına FAVÖK Üç Çeyrektir yükseliyor

Şirket 2Ç20’de beklentilerin üzerinde 1.335 milyon TL FAVÖK açıkladı. FAVÖK yıllık %23 daraldı, çeyreklik %33 arttı. FAVÖK marjı 2Ç19’a göre 5 puan düşüşle %18 olurken, önceki çeyreğe göre 2 puanlık artış oluştu. EREGL için ton başına FAVÖK karlılığı 2Ç20’de 103$/ton oldu. 2Ç19’de bu oran 145$/ton seviyesindeydi. Ancak ton başına FAVÖK verisinde son üç çeyrektir artış var. 4Ç19’da 67$/ton seviyesinde dip yaptıktan sonra 1Ç20’de 95$/ton ve son olarak 103 $/ton olmuş. Karlılıkta artış trendi görülüyor. Kar marjlarındaki çeyreklik yükselişler bunun sonucu.

EREGL ton/FAVÖK

TL bazlı satış beklenti üzerinde

Satış gelirleri aynı dönemde beklentilerin üzerinde 7.404 milyon TL olurken yıllık %1 geriledi çeyreklik %16 arttı. Ton bazında satışlar geçen yıl aynı döneme göre %39 gerilerken, önceki çeyreğe göre %15 artış gösterdi. Yılın 6 aylık döneminde ise satışlar yıllık %8.8 gerileme ile 3.9 milyon ton oldu. Aynı dönemde üretim ise yıllık %5.3 düştü, önceki çeyreğe göre %2 arttı. Yılın 6 aylık döneminde üretim %6.2 düşüşle 4 milyon TL oldu. TL bazında ciroda sınırlı gerilemenin nedeni döviz kurlarındaki artışlar.

6 aylık Sonuçlar

Bu sonuçlarla birlikte EREGL 2020 yılının ilk yarısını %6 düşüşle 13.783 milyon TL satış geliri, %33 düşüşle 2.341 milyon FAVÖK ve %62 düşüşle 868 milyon TL net kar ile kapadı. Şirket yılın ilk yarısında 7 puan düşüşle %15 Brüt Kar Marjı ve yine 7 puan düşüşle %17 FAVÖK Marjı ile çalıştı. Ancak çeyrekler bazındaki kar marjlarındaki artış 3Ç20 için daha olumlu beklenti içine girmemizi sağlıyor.

Dolar Bazında Sonuçlar

EREGL bilindiği gibi bilançosunu ABD Doları bazında tutuyor. Doğal olarak kur riski bulunmuyor. Bu nedenle dolar bazlı sonuçlara değinmekte fayda var. Yılın ilk yarısında satış gelirleri yıllık bazda %18 gerileme ile 2.128 milyon $ satış geliri ile kapatırken, FAVÖK rakamı %39 düşüşle 381 milyon $ oldu. Net kar %67 düşüşle 134 milyon $ seviyesinde kapadı. FAVÖK marjı 6 puanlık düşüşle %18 seviyesinde oluştu.

EREGL kapasite kullanım oranı %87 seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılında %91 seviyesindeydi. Şirket 2Ç20’de %25 ihracat gerçekleştirirken geçen yıl aynı döneme göre ihracat artışı sağladı. 1Ç20’de ihracat oranı %10 seviyesinde olan şirket için 6 aylık dönemde ihracat oranı %18.3 oldu. 6 aylık dönemde geçen yılın altında ihracat oluştu. Covid-19 döneminin etkilerini burada görebiliriz.

Güçlü Nakit ve Nakit Yönetimi

Haziran sonu itibari ile EREGL net nakit tutarı 769 milyon  $ oldu. 2019 yılı sonunda bu rakam 482 milyon $ seviyesindeydi. Nakitlerini arttırıyor. Bu sonuçlara göre yılın ilk yarısında 267 milyon $ nakit akımı elde etmiş görünüyor. Güçlü nakit yönetimi oldukça olumlu bir şirket. EREGL için borç sorunu bulunmuyor. Cari oran 2.45x ve likidite oranı 1.6x gibi oldukça yüksek seviyelerde.

EREGL Yatırımcı Sunumunu İncelemenizi tavsiye ederim.

Değerlendirme ve Hedef fiyat

EREGL 2Ç20 sonuçlarını başarılı buluyoruz. Covid-19’un et etkili olduğu dönemde 1Ç20’ye göre karlılığın ve ton bazında satışların artması oldukça iyi. Yılın 3.çeyrek döneminde otomotiv ve beyaz eşya sektörüne yönelik yassı çelik satışlarının güçlü olacağını düşünüyoruz. Diğer yandan ambalaj sektörü seviyesini koruyabilir. İnşaat sektörüne yönelik uzun çelik satışlarının da pozitif etkilenmesini bekliyoruz. Bunun sonucunda hem ton bazında satışlar hem de kur etkisi ile TL bazında satışların 2.çeyrek döneme göre daha güçlü geleceğini öngörmekteyiz.

Şirket için Mayıs ayındaki raporumuzdaki öngörülerimizi yukarı revize ediyoruz. EREGL ‘nin 2020 yılında satış gelirlerinin %5.7 artışla 29 milyar TL seviyesini yakalamasını, FAVÖK rakamının ise %7 düşüşle 5 milyar TL seviyesinde oluşmasını ve FAVÖK Marjının yılı %17.5 seviyesinde kapatmasını tahmin ediyoruz.

Yukarıdaki beklentilere paralel olarak İNA modelimizdeki revizyonlar sonucunda EREGL için 12 aylık hedef fiyatımızı 10.6’den 12.12TL seviyesine yukarı revize ediyoruz. Borsa kapanışı olan 7.98TL seviyesine göre %52 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

EREGL için uzun vadeli pozitif beklentimizi koruyoruz. Ekonomileri Haziran itibari ile normalleşmesi ve göstergelerin güçlenmesi 3.çeyreğe yönelik beklentimizi kuvvetlendiriyor. Şirket ayrıca Genel Kurul toplantısına Yönetim Kuruluna 350 milyon lot kendi hissesini geri alım programı kapsamında almak için yetki verdi. Henüz bununla ilgili bir alım gerçekleşmedi. Önümüzdeki günlerde alımların başlaması durumunda hisse fiyatı üzerinde pozitif etki edecek bir unsur olacağına inanıyoruz.

EREGL 2020/03 Bilanço Analizi ve Değerleme raporumu da okuyabilirsiniz. 

Ayrıca Çocuk ve Borsa Yazılarım ilginizi çekebilir.

EREGL
EREGL Özet Gelir Tablosu

Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir